Ministrica za izobraževanje, znanost in šport dr. Simona Kustec na današnji vladni novinarski konferenci / Foto: posnetek zaslona

V novo leto vstopimo odgovorno

V torek se odpirajo šole za otroke s posebnimi potrebami, učenci prve triade pa se prihodnji teden še ne bodo vrnili v šolske klopi. Včeraj so skupno opravili 14.383 testiranj na koronavirus, kar je bilo največ doslej. Umrlo je 32 covidnih bolnikov. V Sloveniji je več kot dvajset tisoč aktivnih primerov okužb.

Ljubljana – V Sloveniji so včeraj opravili 6011 testiranj na koronavirus s PCR-testi in potrdili 1815 novih okužb, kar je 33 manj kot dan prej. Delež pozitivnih je bil 30,2-odstoten. S hitrimi antigenskimi testi so testirali 8372 ljudi in potrdili 597 novih okužb, kar je 35 več kot dan prej. Delež pozitivnih je bil 7,1-odstoten. Skupno so testirali 14.383 ljudi, kar je največ doslej. Med občinami, ki so imele včeraj več okužb, so tudi Cerklje z 22 potrjenimi okužbami, kar je po mnenju vladnega govorca Jelka Kacina najverjetneje rezultat včerajšnjega množičnega testiranja s hitrimi antigenskimi testi. Kot je poudaril Kacin, epidemiološke razmere v Sloveniji ostajajo resne, epidemija se še ne umirja. Zagotovil je, da bodo tudi po 4. januarju nadaljevali brezplačno množično testiranje prebivalstva s hitrimi antigenskimi testi; izkazalo se je že, da je zavedanje o pomenu testiranja v družbi dobro sprejeto. Kacin je dodal, da si na ministrstvu za zdravje prizadevajo, da bi bilo hitro testiranje mogoče tudi v vseh zdravstvenih domovih po Sloveniji. Podatke o lokacijah testiranj sicer sproti posodabljajo, na voljo so na vladni spletni strani in na spletnih straneh občin.

Hospitaliziranih je 1174 covidnih bolnikov, od tega jih je v intenzivni negi 198. Včeraj je umrlo 32 bolnikov.

Nove okužbe s koronavirusom so potrdili tudi v domovih za starejše. V torek jih je bilo 32 pri stanovalcih in 5 pri zaposlenih, včeraj 74 pri stanovalcih in 18 pri zaposlenih.

Nazaj v vrtce 11. januarja?

Ministrica za izobraževanje Simona Kustec se zaveda, da je dva meseca brez »normalne« šole in vrtca preveč. »Verjemite mi, da mi ni vseeno, da mi je neskončno hudo,« je poudarila ob tem. Poročali smo že, da se bodo v torek v šole vrnili otroci s posebnimi potrebami in gojenci zavodov za otroke s posebnimi potrebami. Dan prej bodo na koronavirus testirali zaposlene v teh šolah in zavodih. Cilj je, da se tudi drugi v šole, na fakultete in v vrtce vrnejo čim hitreje, a to mora biti varno in trajno, ob spoštovanju vseh priporočil NIJZ in pedagoške stroke, je poudarila ministrica. Tudi zato, da bi se vrtčevski otroci in učenci prve triade v šolske klopi lahko vrnili 11. januarja. »Spremljali bomo zelo pozorno te vrnitve, korak po koraku. Če se bo vračanje odvijalo po pričakovanjih, če bo epidemiološka slika dobra, da bo varno, potem lahko v drugem delu istega tedna pričakujemo nadaljnje vrnitve.« Takoj za prvo triado naj bi pouk v šoli začeli učenci četrtih in petih razredov ter dijaki zaključnih letnikov srednjih šol. Otroci, ki imajo zdravstvene težave, imajo poseben status, zanje bo tudi naprej zagotovljeno šolanje na daljavo in bo individualno prilagojeno, je še zagotovila ministrica Kustečeva.

Ministrica pričakuje, da se bodo učitelji in še drugi zaposleni v izobraževalnih ustanovah v čim večjem številu testirali pred vrnitvijo v same prostore. »Pomembno je, da bodo zaposleni čutili potrebo ali željo po tem. Testi bodo na voljo. Narejen bo tudi protokol glede samega testiranja in pogostosti testiranja.« Pojasnila je tudi, da testiranje otrok ni predvideno, če pa bodo starši to želeli, bo zagotovljeno.

Pediatri pri otrocih zaznavajo več čustvenih težav

Pediater Denis Baš, dr. med., je na novinarski konferenci dejal, da se tudi pediatri in šolski zdravniki zelo trudijo, da otroci odraščajo v okolju, ki nudi kar najboljše pogoje, da razvijejo in uporabijo svoje talente. »Zavedamo se, da je vse skupaj dolgotrajen proces, ki zahteva od družbe in vsakega posameznika veliko sodelovanja, in da nemalokrat naletimo na izzive, ki nam včasih vzamejo zalet in voljo. Če imamo pred sabo jasen cilj, in to je zagotovo dobrobit otrok, in usmerimo vse sile v premagovanje teh izzivov, nas bo to pripeljalo v boljšo prihodnost. Vsi skupaj se zavedamo, da ni enostavnih rešitev in da smo se v tej covid epidemiji znašli v točki, ki ni zavidljiva, ko kljub visoki stopnji okužb v populaciji odpiramo šole in vrtce. Večmesečno zaprtje šol je bil izhod v sili, da obvladamo epidemijo, po drugi strani pa je šolanje na daljavo pri nekaterih otrocih in mladostnikih poslabšalo njihovo zdravstveno stanje in začelo že resno ogrožati naše otroke,« je poudaril Baš in pojasnil, da so pediatri v tem času pri otrocih zaznali več čustvenih težav, težav s spanjem, motivacijo, na žalost tudi samopoškodovalnega vedenja, motenj hranjenja, ki so samo najpogostejše težave, ki so privedle otroke v njihove ambulante. Svetuje staršem, naj bodo pozorni, če otrok ne komunicira, se zapira vase, če se pretirano odziva na določene stvari. Ključno je, da se z otrokom pogovorite, mu prisluhnete. »Starši se moramo prilagoditi in si vzeti čas za otroka tisti trenutek, ko pokaže, da nam ima nekaj povedati.«

Po drugi strani se pediatri zavedajo, da predstavlja odprtje šol in vrtcev zelo veliko tveganje za dodatno širjenje virusa in še večje število obolelih. Število respiratornih obolenj se bo v tem času povečalo, tako kot vsako zimo. »Zato se nam zdi še toliko bolj pomembno, da smo odrasli dober zgled in se trudimo, da v največji možni meri upoštevamo zaščitne ukrepe,« je opozoril Denis Baš. Vse, ki delujejo v polju šolstva, je pozval k udeležbi na množičnih testiranjih, katerih namen je, da odkrijejo okužene, še preden se pojavijo znaki, in s takojšnjo izolacijo preprečijo, da bi se okužba širila naprej. Pozval je tudi k cepljenju proti koronavirusni bolezni takoj, ko bo to širše dostopno. »Cepivo je varno, učinkovito, prvič v zgodovini imamo moč preprečiti epidemijo in njeno neizprosno deročo pot. S cepljenji lahko v nekaj mesecih končamo to pandemijo,« je sklenil Denis Baš.

V steklenički za odmerek cepiva več

V Sloveniji se je prostovoljno cepljenje s cepivom Pfizerja in BioNTecha začelo v nedeljo, pri tem naj bi bilo v vsaki steklenički za pet odmerkov cepiva, a že dan po začetku cepljenja so se pojavila opozorila, da bi lahko količina v eni steklenički zadostovala za šest odmerkov. Posvetovalna skupina za cepljenje pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje je včeraj objavila mnenje, da če ob upoštevanju vseh navodil proizvajalca cepiva v viali po odvzemu petih odmerkov ostane cepiva vsaj še za en odmerek, se ta lahko uporabi, ne sme pa se združevati preostankov cepiva iz več vial. To mnenje bo v pomoč Slovenski agenciji za zdravila, ki bo sprejela končno odločitev o tem, je pojasnil Jelko Kacin.

Zahvala poveljnika Civilne zaščite

Poveljnik Civilne zaščite RS Srečko Šestan se je na zadnji letošnji vladni novinarski konferenci zahvalil vsem, ki so že pomagali in še pomagajo močno prizadeti Petrinji na Hrvaškem po potresu. Prenesel je tudi prošnjo hrvaške Civilne zaščite in Rdečega križa, da se trenutna humanitarna materialna pomoč zaustavi in preloži na kasneje, ker bo odpravljanje posledic potresa še dolgotrajen proces. »Hrvaški kolegi v tem trenutku nimajo možnosti skladiščenja in ustvarjanja zalog, bodo pa za pomoč zagotovo še zaprosili kasneje,« je povedal Šestan.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / sreda, 28. april 2010 / 07:00

Bogastvo hraških mokrišč na fotografijah

Kranj - V prvem nadstropju Okrožnega sodišča v Kranju je še do prihodnjega torka, 4. maja na ogled dokumentarna fotografska razstava z naslovom Skrivno življenje hraškega mokrišč...

Objavljeno na isti dan


Kranj / petek, 18. marec 2022 / 00:13

Otroci tujcev najprej v pripravljalnico

V šolah je vedno več otrok tujcev, ki ne znajo slovensko, zato na Mestni občini Kranj pripravljajo predlog spremembe šolske zakonodaje, ki bo za take otroke uvedla obvezno enoletno pripravljalnico.

Zanimivosti / petek, 18. marec 2022 / 00:12

Jubilej ene najstarejših smučarskih tekem

Medvoške Veteranske tekme so potekale v že petdeseti izvedbi. Ko so jih začeli organizirati, si niso predstavljali, da bodo pisale takšno zgodovino.

Gorenjska / petek, 18. marec 2022 / 00:06

Vse več odpovedi turistov

Vojno stanje v Ukrajini, ki v svetu povzroča negotovost, ima posledice tudi v gorenjskem turizmu. V Kranjski Gori, Bohinju in na Bledu že beležijo odpovedi turistov, med drugim tudi ruskih, ki sicer m...

Šport / petek, 18. marec 2022 / 00:06

Silvestrska turneja tudi v Beljaku

Že letos konec decembra naj bi silvestrsko turnejo smučarskih skakalk dopolnili z dvema tekmama v Beljaku, kar bo stopnica do nove skupne kandidature treh dežel za zimske olimpijske igre leta 2034.

Naklo / petek, 18. marec 2022 / 00:05

Zgodovina kulinarike v stripu

V Biotehniškem centru Naklo (BCN) so v ponedeljek odprli razstavo z naslovom Ljubezen gre skozi želodec, ki so jo pripravili v sodelovanju z Zgodovinskim arhivom Ljubljana (ZAL).