Reševalni pas: šteje vsaka minuta
Z ustvarjenim reševalnim pasom na avtocesti reševalnim ekipam prihranimo dragocen čas za prihod na kraj nesreče. Zavarovalnica Triglav je gasilcem podarila kamere za snemanje intervencijskih voženj.
Tunjice – Gasilci in reševalci občutijo največjo nemoč, ko pridejo na kraj nesreče na avtocesti pozneje, kot bi prišli, če bi bil reševalni pas pravilno formiran, ali pa celo prepozno, zato je pravilno ustvarjanje reševalnega pasu ob zastojih na avtocestah izrednega pomena. Tega se zavedajo tudi v Zavarovalnici Triglav, kjer so z namenom ozaveščanja združili moči z gasilci in Zavodom Reševalni pas ter gasilska intervencijska vozila opremili s kamerami za snemanje intervencijskih voženj. Zavarovalnica v okviru tradicionalne novoletne preventivne akcije Za boljši jutri že sedmo leto zapored del svojih sredstev ob koncu leta tradicionalno namenja v podporo različnim preventivnim projektom po vsej državi. Letos je tako med 23 projekti podprla tudi pet prostovoljnih gasilskih društev iz osrednje Slovenije. Med društvi, ki so prejela tovrstne kamere, je tudi Prostovoljno gasilsko društvo Tunjice.
Ozaveščanje voznikov o pomenu reševalnega pasu namreč zelo učinkovito poteka ravno na podlagi posnetkov voženj in (ne)ustvarjanja reševalnega pasu. Kakšne bodo posledice prometne nesreče na avtocesti ali hitri cesti, je namreč pogosto odvisno tudi od tega, kako hitro bodo lahko reševalne ekipe prišle na kraj nesreče, zato so ponesrečenci včasih življenjsko odvisni od gasilcev in voznikov v zastoju.
Ko se zgodi prometna nesreča, namreč šteje vsaka minuta. »Odsek avtoceste, ki mi sicer vzame štiri minute, sem ob neustvarjenem reševalnem pasu prevozil v sedemnajstih minutah. Trinajst minut razlike je veliko preveč,« situacijo nazorno opiše gasilec Anže Albreht, ki je tudi ustanovitelj Zavoda Reševalni pas in pobude Ustvarimo reševalni pas, s katero od leta 2013 ozavešča voznike o pravilnem razvrščanju v reševalnem pasu. Z njim se po podatkih policije lahko poveča možnost preživetja žrtev tudi do štirideset odstotkov. O tem, kako teče čas v prometnem zastoju, ko je reševalni pas pravilno formiran, in kako, ko si morajo gasilci pot skozi gnečo utirati, so v Zavarovalnici Triglav pripravili primerjavo posnetkov, ki so jih posneli gasilci PGD Dolnji Logatec. Objavo najdete na Youtubeu.