Jaslice v Poglejski cerkvi
V skalnem spodmolu nad vasjo Poljšica so v decembru postopoma zažarele vse štiri adventne sveče, v teh dneh pa je zaživela še prava božična zgodba z jaslicami in Svetimi tremi kralji.
Gorje – Adventno-božično zgodbo v Poglejski cerkvi, ki pravzaprav ni cerkev, ampak jama oziroma skalni spodmol z manjšo votlino na obrobju vasi Poljšica pri Zgornjih Gorjah, so se odločili pripraviti v Turističnem društvu (TD) Gorje v sodelovanju s tamkajšnjim kulturnim društvom. Potem ko so ves december v jami 'prižigali' velike silhuete adventnih sveč, so v teh dneh tako v jami kot njeni okolici postavili okrog šestdeset likov, s katerimi so pričarali božično zgodbo, je razložil Tomaž Bregant iz TD Gorje. »Veseli smo sodelovanja in pozitivne energije, ki se je razvila s prizadevnimi dekleti iz kulturnega društva, ki so zaslužna za to, da so liki tako lepo pripravljeni in pobarvani, veseli pa smo tudi vseh pohval iz kraja, ki smo jih že deležni na ta račun.«
V sami jami so 'oživeli' prizor Svete družine z Jezusom v jaslicah s prihajajočimi Svetimi tremi kralji nekoliko vstran, po pobočju pred jamo pa so razporedili še like ovc, koz in pastirjev. Liki so osvetljeni, tako da vsak večer pričarajo atraktivno zgodbo, ki bi jo v prihodnjih letih radi še nadgrajevali, je pojasnil Bregant. Prepričan je, da bi to lahko postala prepoznavna posebnost njihovega kraja, privlačna tudi za obiskovalce od drugod. »Že v času urejanja spodmola je bil naš cilj, da to postane osrednji prostor dogajanja na prostem,« so poudarili v TD Gorje in pojasnili, da so letos na novo uredili dostop do jame, saj je bil zaradi strmega skalnega roba obstoječi dostop za nekatere težje dostopen. Zdaj so na tem skalnem robu postavili galerije, s katerih se odpira atraktiven pogled na gorjanski okoliš, dolino Radovne in celotno Blejsko kotlino ter gozdove Poljuke in Mežaklje. Bregant je prepričan, da ambient ponuja neslutene možnosti za razvoj novih zgodb, ki jih načrtujejo tudi med letom, ne samo ob božičnem času. Tu bi lahko po njegovem uprizarjali različne zgodbe iz preteklosti, saj ima ta prostor izredno bogato zgodovino, ki sega že v čas ledenodobnih lovcev. Ob arheoloških izkopavanjih so v njej našli človekovo orodje iz starejše kamene dobe, najdbe segajo v obdobje od 12 do 10 tisoč let pr. n. št. Predmete hranijo v pokrajinskem muzeju na Blejskem gradu. »Vso zgodovino, zlasti v srednjem veku in že v dobi pokristjanjevanja, pa so se tu odvijali religiozni obredi,« je še pojasnil Bregant in razkril, zakaj jami pravijo cerkev. Obenem je razložil še, od kod izhaja ime Poglejska: »Jama se nahaja nad zaledjem vasi Poljšica, ki se je še v srednjem veku imenovala Poglej – prav zaradi čudovitih pogledov na dolino.«