Upokojitev, če so izpolnjeni pogoji
Delodajalci podpirajo, sindikati pa nasprotujejo vladnemu predlogu v #PKP7, da bi lahko delodajalci brez navedbe razloga dali odpoved delavcu, ki izpolnjuje pogoje za starostno upokojitev.
Kranj – V predlogu sedmega protikoronskega zakona (#PKP7), ki bo danes obravnavan na seji državnega zbora, je predlagano tudi določilo, ki omogoča odpoved pogodbe o zaposlitvi delavcu, če izpolnjuje pogoje za pridobitev pravice do starostne pokojnine. Takšno možnost podpira Gospodarska zbornica Slovenije (GZS). V obdobju od januarja do oktobra 2020 se je na Zavodu RS za zaposlovanje na novo prijavilo skoraj 37 odstotkov več brezposelnih kot v enakem obdobju leta 2019. Po ocenah GZS bi bilo teh prijav še bistveno več, če ne bi vladni interventni ukrepi uspešno blažili negativnih posledic epidemije pri delodajalcih, hkrati pa uresničevali namena ohranitve zaposlitve. A vendar se je brezposelnost močno povečala – zlasti med mladimi. Septembra 2020 se je brezposelnost mladih glede na februar 2020 povečala za 3,4 odstotne točke na 13,7 odstotka. Povišanje je bilo višje kot v državah članicah EU.
GZS se zavzema za ureditev, ki bo ob koncu epidemije in ob izboljšanju razmer na trgu omogočala zaposlovanje mladih brezposelnih. Zaradi okoliščin, povezanih s preprečevanjem širjenja bolezni covid-19, ki vplivajo tudi na stanje na trgu dela, zato izražajo podporo določilu v predlaganem zakonu o interventnih ukrepih za pomoč pri omilitvi posledic drugega vala epidemije, ki delodajalcu omogoča, da delavcu odpove pogodbo o zaposlitvi brez navedbe utemeljenega razloga, če delavec izpolnjuje pogoje za pridobitev pravice do starostne pokojnine v skladu z zakonom, ki ureja pokojninsko in invalidsko zavarovanje.
V sindikatih določilu o prisilnem upokojevanju nasprotujejo, češ da ne gre za interventni ukrep, temveč za sistemski poseg v zakon o delovnih razmerjih, odpoved pogodbe o zaposlitvi pa je z delodajalčeve strani upravičena le v primeru utemeljenega in resnega razloga, ki onemogoča nadaljevanje dela pod pogoji iz pogodbe o zaposlitvi, navajajo sindikalne centrale. V praksi bi predlagane spremembe vodile do tega, da bi bili starejši zaposleni pod nenehnim pritiskom neutemeljene odpovedi pogodbe o zaposlitvi. Nesprejemljivo je zato, da bi s ciljem ohranitve zaposlitve pristajali na slabšanje svojega delovnopravnega standarda. Opozarjajo tudi na diskriminatorno obravnavo starejših zaposlenih, predlog pa se jim zdi neutemeljen tudi zato, ker se v državi zavzemamo za višjo stopnjo delovne aktivnosti med starejšimi (ki je sicer med najnižjimi v EU) z namenom dolgoročne vzdržnosti pokojninskega sistema. Dodajajo še, da bi se morale spremembe delovne zakonodaje vedno sprejemati s soglasjem socialnih partnerjev.