Dogodki leta 2020 (2)
Zadnjič smo v ospredje postavili nekaj svetovnih dogodkov v prvi polovici leta 2020. To pot storimo enako še za drugo polovico. Sicer pa se leto, ki se izteka, od prejšnjih najbolj razlikuje po dejstvu, da je vse dogajanje v senci pandemije …
Od julija do decembra
10. julij: Bolgarija in Hrvaška pristopita k mehanizmu ERM-2, ključnemu koraku pred uvedbo evra. Istega dne turški predsednik Recep Tayyip Erdogan podpiše odlok, s katerim Hagija Sofija znova postane mošeja. / 13. julij: Ob stoti obletnici fašističnega požiga Narodnega doma v Trstu predsednik Slovenije Borut Pahor in predsednik Italije Sergio Mattarella podpišeta sporazum o vrnitvi zgradbe slovenski skupnosti. / 30. julij: Ameriška vesoljska agencija NASA izstreli robotsko odpravo Mars 2020, ki bo prinesla vzorce kamnin z Marsa. / 4. avgust: Požar in več eksplozij v skladišču amonijevega nitrata prizadenejo pristaniški del mesta Bejrut v Libanonu. / 9. avgust: Za zmagovalca beloruskih predsedniških volitev je šestič razglašen Aleksander Lukašenko, kar zaneti množične proteste po vsej državi, potem ko opozicijska kandidatka Svetlana Tihanovska zavrne izide volitev. / 25. avgust: Komisija Svetovne zdravstvene organizacije sporoči, da je otroška paraliza iztrebljena iz Afrike. / 3. september: Po več prestavitvah sta bila v Francoski Gvajani z raketo Evropske vesoljske agencije (Vega VV16) skupaj z drugimi izstreljena opazovalna satelita Nemo HD in Trisat, prva slovenska satelita. / 4. september: Kosovo in Srbija podpišeta sporazum o normalizaciji ekonomskih odnosov. / 15. september: Združeni arabski emirati in Bahrajn sklenejo abrahamski dogovor z Izraelom o vzpostavitvi diplomatskih odnosov kot prvi zalivski državi, ki sta priznali Izrael. / 20. september: Tadej Pogačar kot prvi Slovenec zmaga na najprestižnejši kolesarski dirki Tour de France, drugi je Primož Roglič. / 27. september: Armenija, Gorski Karabah in Azerbajdžan zaradi zaostritve konflikta v Gorskem Karabahu razglasijo vojno stanje. / 3. november: V Združenih državah Amerike potekajo predsedniške volitve. / 1. december: po 57 letih delovanja se zruši ogrodje glavnega teleskopa observatorija Arecibo v Portoriku. / 5. december: Japonska vesoljska sonda Hayabusa2 se uspešno vrne na Zemljo z vzorci asteroida 162173 Ryugu … (Vir: Wikipedija)
Božič po svetu
Zadnjič smo prebrali, kako božič praznujejo na Grenlandiji. To pot pa tik pred božičem 2020 poglejmo še, kako ga preživijo v Braziliji, Gani in Japonski. Bolje rečeno: kako so ga, letos bo gotovo marsikaj drugače. »V Braziliji so božični običaji pravzaprav zelo podobni evropskim in ameriškim, le da je tam zelo vroče in tako lahko praznuješ božič na plaži! V Braziliji poznajo simpatičen običaj, 'skrivnostnega Božička/prijatelja', torej nekoga, ki te skrivaj obdaruje z drobnarijami ves december, na božični dan pa se razkrije. Božična pojedina je sestavljena iz svinjine, purana, šunke, solat in sadja, predvsem seveda tropskega. Pomembna priloga je riž z rozinami in farofo. In za posladek – sladoled! Nič nenavadnega, glede na temperature.« Zdaj pa z vzhodne obale Južne Amerike skočimo čez Atlantik na zahodno obalo Afrike, v Gano. »V Gani se božično praznovanje začne na božični večer z mašo, kjer se bobna in pleše. Ljudje se oblečejo v svoje tradicionalne noše. Otroci pripravijo kakšno predstavo, na primer jaslice. Zbor zapoje, verniki pa pridejo pred duhovnika in zaplešejo, kar lahko traja vso noč! Nekateri praznujejo tudi z ognjemeti in zabavami. Po maši gredo ljudje domov in se obdarujejo.« Iz Afrike poletimo v Azijo, na Japonsko. »Na Japonskem je božič čas za širjenje sreče, pa tudi pošiljanje voščilnic in obdarovanje, predvsem med zaljubljenci, podobno kot pri nas valentinovo. Zaljubljeni parčki se sprehajajo in si ogledujejo božične lučke, potem pa gredo na romantično večerjo v restavracijo (dobiti prosto mizo v restavraciji na božični večer na Japonskem je kar podvig). Japonci za božič radi jedo ocvrtega piščanca in japonsko božično torto, ki je pravzaprav biskvit z jagodami in smetano, s figurico Božička za okras. Poleg zaljubljencev pridejo na svoj račun tudi otroci, saj se takrat odvijajo zabave zanje. Božičku rečejo Santa.san, vesel božič pa se reče 'meri kurisumasu'. Praznovanje novega leta je na Japonskem precej podobno našemu praznovanju božiča: v družinskem krogu, z molitvijo, hrano in voščilnicami.« (Vir: potovanja.nomago.si)
Predvsem pa zdravja!
»Slava Bogu na višavah in na zemlji mir ljudem, ki so mu po volji.« (Lk 2,14) Tako se v Evangeliju po Luku glasi najstarejše božično voščilo. Letos bi k miru dodali samo še zdravja, pa bo vsega dovolj.