S pogovori do enotnosti
Govorniki na slovesnosti Društva poslancev 90 ob trideseti obletnici plebiscita za samostojnost in enotnost Slovenije so poudarjali pomen doseganja dogovorov glede pomembnih ciljev in dejanj.
Kranj – Letošnje slovesnosti ob trideseti obletnici plebiscita za samostojno Slovenijo in ob državnem prazniku, dnevu samostojnosti in enotnosti, ki ga v spomin na razglasitev rezultatov plebiscita praznujemo 26. decembra, potekajo pod posebnimi pogoji. Tudi sinočnje osrednje slovesnosti ni bilo mogoče doživeti v živo, le po televiziji. Pred tem je slavnostno zasedal državni zbor, nadškof in metropolit Stanislav Zore pa je daroval mašo za domovino. V tednu pred prazniki je bilo že tradicionalno srečanje štirih predsednikov, predsednika države Boruta Pahorja, vlade Janeza Janše, državnega zbora Igorja Zorčiča in državnega sveta Alojza Kovšce, ki so svojo pozornost tokrat v največji meri namenili aktualnim vprašanjem, povezanim z epidemijo.
Že v ponedeljek zvečer pa so se po spletnih povezavah »srečali« člani Društva poslancev 90 in počastili obletnico plebiscita in državni praznik. Na video povezavi jih je nagovoril predsednik države Borut Pahor, tudi sam član društva in eden najmlajših članov Bučarjeve skupščine. Ob spoznanju, da enotni obstanemo, razklani propademo, se je takrat oblikovala odločitev o enotnem nastopu slovenske politike na plebiscitu. »Spomnimo, da se da doseči kompromis, če obstaja politična volja. Obstaja upanje, da bo Slovenija imela dovolj tovrstne volje in znanja za doseganje dogovorov tudi danes, tako za premagovanje epidemije kot za uspešno vodenje Slovenije,« je dejal predsednik. Na pomen preseganja razlik, doseganja dogovorov in poenotenja v ciljih in dejanjih je v svojem nagovoru spomnil tudi sedanji predsednik državnega zbora Igor Zorčič. Prvi predsednik Društva poslancev 90 Rudolf Moge pa je orisal današnje družbene razmere in tudi aktualno parlamentarno dogajanje, kjer je med drugim omenil tudi potrebo po vzpostavitvi druge ravni lokalne samouprave in prilagoditvi volilne zakonodaje. Sedanji predsednik poslanskega društva Marjan Podobnik pa je v zvezi s preteklimi usodnimi dogodki, ki so privedli do osamosvojitve Slovenije, dejal, da takratna enotnost ni bila dosežena zlahka, pot do nje pa so bili pogovori, ki so bili včasih tudi mučni. Toda z doseženo enotnostjo je takrat slovenska politika dala sporočilo tudi ljudem, da so šli z večjim zaupanjem na plebiscit. Pomena pogovorov se moramo zavedati tudi danes, tako predsednik Društva poslancev 90 napoveduje, da bo organiziralo pogovore, kjer nobena tema ne bo prepovedana.