Film o Valentinu Omanu
Urad za Slovence v zamejstvu in po svetu razpisuje že XIX. Nagradni natečaj za diplomske, magistrske in doktorske naloge s področja Slovencev v zamejstvu in po svetu. Na natečaju bodo upoštevana dela, zagovarjana v obdobju med 1. novembrom lani in 31. decembrom letos. Najboljše naloge bodo nagrajene. Urad bo naloge sprejemal do vključno 15. februarja leta 2021. Besedilo razpisa je objavljeno na spletni strani Urada.
Valentin Oman, osrednji slovenski likovni ustvarjalec na avstrijskem Koroškem, prejemnik mnogih avstrijskih in slovenskih priznanj ter dopisni član Slovenske akademije znanosti in umetnosti, je bil rojen leta 1935 v Štebnu (St. Stefan) v občini Bekštajn (Finkestein) pri Beljaku, kjer tudi živi in ustvarja. Valentin Oman je tako kot mnogi koroški slovenski intelektualci obiskoval gimnazijo na Plešivcu nad Gosposvetskim poljem, nato pa se je likovno izobraževal na Dunaju in v Ljubljani. Je umetnik, ki ustvarja v raznolikih slikarskih, grafičnih in kiparskih tehnikah, s svojimi umetninami pa je zaznamoval številne šole, kulturne ustanove, cerkve, pokopališke vežice, parke in druge javne objekte na Koroškem. Omana poznamo kot avtorja za Koroško značilnih postnih prtov, spominskih obeležij in Piranskega križevega pota, ki ga je naslikal pod vtisom krvave vojne na območju nekdanje Jugoslavije. Za Valentina Omana je človek likovni in idejni program in osnova, zato je v najrazličnejših oblikah upodobljen v skoraj vseh delih iz njegovega bogatega opusa. Predvsem pa je Valentin Oman zaveden Slovenec. Ko je Koroški vladal deželni glavar dr. Jörg Haider, v svoji deželi kljub številnim vabilom iz protesta ni razstavljal. Šele po koncu Haiderjeve vladavine je znova stopil na koroški javni prostor. V svojem dolgem in bogatem ustvarjalnem obdobju je razstavljal v najbolj znanih avstrijskih galerijah, letošnjo jesen tudi v znameniti dunajski Albertini, in večkrat tudi v Sloveniji.
V počastitev slikarjeve petinosemdesetletnice in ob stoletnici koroškega plebiscita nastaja dokumentarni film, ki ga bodo na prvem programu Televizije Slovenije predvajali v nedeljo, 20. decembra. V njem bo sam umetnik govoril o sebi, o svojem delu in svojih pogledih na koroško stvarnost in prihodnost, o njem pa številni rojaki in predstavniki ustanov na Koroškem in na Dunaju. Scenarij za film je napisal Andrej Doblehar, režirala pa ga je Petra Hauc.