Lovrenc Lavtižar, tragedija misijonarja na Rdečem jezeru
Na Gorenjskem v deželi Kranjski (280)
V lepem in sončnem jutru se je 3. decembra 1858 Kranjskogorčan misijonar Lovrenc Lavtižar odpravil peš čez zamrznjeno Rdeče jezero na obisk k Indijancem v svoji novi misijonski postaji, ki sta jo skupaj z misijonarjem Francem Pircem, nekdanjim kaplanom v Kranjski Gori, ustanovila ob Rdečem jezeru (Red Lake) v Minnesoti v ZDA. V svoji zagnanosti je podcenil muhasto in hitro spremenljivo vreme v Minnesoti, kjer lahko temperatura v enem dnevu pade za trideset stopinj, če zapiha hladen severni veter. Presenetila ga je sprememba vremena, vendar se je kljub prigovarjanju domačinov, naj ostane, odločil za vrnitev. Slabo oblečenega, lačnega in neprimerno opremljenega je ujelo snežno neurje. Ko se je vračal z misijonskega potovanja, je opešal in zmrznil. V nevihti je verjetno zašel in omagal petsto metrov pred svojim bivališčem, kjer so ga našli zmrznjenega naslednji dan. Sprva so ga pokopali v Crow Wingu, leta 1892 pa so njegove ostanke prenesli v Duluth v Minnesoti, kjer je bil škofijski sedež.
Duhovnik in misijonar Lovrec Lavtižar se je rodil 11. decembra 1820 v Srednjem Vrhu nad Kranjsko Goro in umrl star 38 let ped opravljanjem svojega poslanstva med Indijanci v Ameriki. O njegovem otroštvu ni podatkov, kasnejši kronisti njegovega življenja pa so ga, po zapisu dr. Janeza Mlinarja, opisovali kot mirnega in bistrega fantiča. Starši in dobrotniki so mu omogočili šolanje v Ljubljani, kjer je najprej končal gimnazijo, nato pa še bogoslovje. Kot kaplan je sprva deloval v Trebelnem na Dolenjskem, julija 1851 pa je bil premeščen v Dobravo pri Polhovem Gradcu. Želja po misijonih je v njem tlela že nekaj časa. Ob obisku misijonarja Friderika Barage, ki je kot škof v mestu Marquette iskal nove sodelavce, se je odločil, da se mu pridruži. Aprila 1854 je čez Dunaj in Antwerpen z večjo skupino misijonarjev odpotoval v Ameriko. Sprva je deloval na ozemlju današnje zvezne države Michigan. Po dobrih treh letih je z Baragovim dovoljenjem odšel v Minnesoto ob gornjem Misisipiju. Leta 1857 je z Baragovim dovoljenjem šel v Minnesoto v šentpavelsko škofijo za pomočnika misijonarju Francu Pircu, ki je živel v mestu Crow Wing. Od tod sta skupaj potovala k Rdečemu jezeru in ustanovila novo misijonsko postajo, ki jo je prevzel Lavtižar.
Zanimivi Gorenjci tedna iz dežele Kranjske:
V Dorfarjah pri Škofji Loki se je 12. 12. 1760 rodil pravnik Tomaž Dolinar. Na Dunaju je poučeval pravo na Orientalski akademiji in Terezijanski viteški akademiji ter na univerzi.
V Regensburgu je 8. 12. 899 umrl karantanski vojvoda Arnulf. Leta 876 je dobil v upravo Karantanijo, ki je tedaj obsegala skoraj celotno slovensko ozemlje.
V Lajšah pri Gorenji vasi v Poljanski dolini se je 9. 12. 1868 rodil slovenski biolog Ivan Regen, ki velja za začetnika nove metode in smeri v eksperimentalni biologiji. Prvi je pojasnil sluh pri murnih in kobilicah in zato velja za začetnika moderne bioakustike žuželk.
V Radovljici se je 11. 12. 1756 rodil slovenski pisatelj in dramatik Anton Tomaž Linhart. Napisal je prvi slovenski komediji Županova Micka in Ta veseli dan ali Matiček se ženi. Bil je najpomembnejši slovenski preroditelj, prvi izraziti meščan v slovenski kulturi.
Na Bledu se je 11. 12. 1873 rodil slovenski matematik, prvi rektor ljubljanske univerze Josip Plemelj. Iz njegovih metod se je razvila teorija singularnih integralnih enačb, ki jo je gojila predvsem sovjetska šola.
V Škofji Loki se je 7. 12. 1915 rodil politik in nekdanji finančnik Udbe Niko Kavčič. Zaslužen je za združitev bank v Sloveniji v okviru Ljubljanske banke.