Zaradi zapletov se vrnejo v bolnišnico
Vedno več je bolnikov, ki se vračajo v bolnišnico zaradi zapletov po preboleli bolezni covid-19, je na današnji novinarski konferenci opozoril dr. Hugon Možina.
Ljubljana – Vlada je na včerajšnji dopisni seji odločila, da bo tudi prihodnji teden šolanje potekalo na daljavo, v vrtcih pa bo še naprej zagotovljeno le nujno varstvo otrok. Podaljšan je tudi začasni ukrep za zmanjšanje tveganja okužbe in preprečevanje širjenja koronavirusa pri vodenju upravnih postopkov in odločanju v upravnih zadevah na način, da je osebni stik omejen na minimum in da se omogoči vlaganje vlog po elektronski poti brez kvalificiranega elektronskega podpisa, ki je v običajnih razmerah obvezen pri elektronskem poslovanju strank z organi. Kot pa smo že poročali, bodo morebitne spremembe glede rahljanja določenih veljavnih ukrepov po napovedih vladnega govorca Jelka Kacina znane jutri po posvetih z zdravniško stroko in gospodarstveniki.
Včeraj so v Sloveniji na koronavirus testirali 6453 ljudi, na novo je bilo potrjenih 1813 okužb. Delež pozitivnih je bil še vedno visok in je znašal 28 odstotkov. Med občinami, kjer so zaznali porast okužb, tudi na današnji vladni novinarski konferenci niso omenili nobene gorenjske občine, med njimi pa so Brežice, Črnomelj, Dravograd, Idrija, Ivančna Gorica, Koper, Krško, Novo mesto, Postojna, Sevnica, Slovenske Konjice, Velenje, Vrhnika in Zagorje ob Savi. V ljubljanski občini so včeraj na novo ugotovili 147 okužb. Štirinajstdnevna incidenca obolelih na sto tisoč prebivalcev v Gorenjski statistični regiji znaša 773. Najvišjo incidenco s 1482 okužbami imajo v Posavski statistični regiji, najnižjo s 685 okužbami pa na Goriškem.
Žal je bilo tudi včeraj veliko smrti covidnih bolnikov. V bolnišnicah jih je umrlo 34, v domovih za starejše 15. V domovih za starejše se še naprej srečujejo z vdori virusa, samo včeraj so na novo potrdili 138 okužb pri stanovalcih in pri 71 zaposlenih. O kakšnem izbruhu na Gorenjskem na današnji novinarski konferenci niso poročali. Skupaj je aktivnih okužb med stanovalci slovenskih domov za starejše 2568, med zaposlenimi pa 1122.
V bolnišnico se vrnejo zaradi zapletov
Na novinarski konferenci je sodeloval dr. Hugon Možina, vodja internistične prve pomoči na UKC Ljubljana. Kot je pojasnil in kar skrbi, je, da se nekateri bolniki, ki so preboleli covid-19, vračajo v bolnišnico. »Teh bolnikov na urgenci opažamo že kar nekaj. V zadnjih tednih to število narašča in zdaj že presega deset na dan. Prihajajo v glavnem zaradi zapletov v zvezi s prebolelo boleznijo. Največ je teh, ki pridejo zaradi zapleta z bakterijsko pljučnico, trombotičnimi komplikacijami in pa bolnikov, ki imajo kronične bolezni, ki so se jim poslabšale zaradi covida-19 (na primer bolniki s sladkorno boleznijo). Nekaj bolnikov pride zaradi poslabšanja ledvične funkcije in zato, ker jim med potekom bolezni dodatno opeša srce.«
Natančna statistika glede strukture covidnih bolnikov, ki se vračajo v bolnišnico, sicer še ni na voljo, a glede na prvi vtis, kot je dejal Možina, gre pri večini za starejše bolnike, ki imajo običajno več kot 75 let. So pa med njimi tudi nepričakovano mlajši, stari okrog 45 ali 50 let, ki ravno tako potrebujejo pomoč. Dr. Možina je še povedal, da nekatere študije iz tujine kažejo, da kar 15 odstotkov bolnikov, ki so preboleli hujšo obliko covida-19, pride nazaj v bolnišnico v dveh mesecih. Po nekaterih podatkih kar od pet do deset odstotkov teh, ki so preboleli najhujšo obliko covida-19, v dveh mesecih po okužbi umre. »To bo še hudo breme za zdravstvo in vse urgentne oddelke po Sloveniji,« je opozoril dr. Možina.
Včeraj je bilo v slovenskih bolnišnicah hospitaliziranih 1268 covidnih bolnikov, v intenzivni negi jih je bilo 196.