Kaj manjka v šestem paketu
Čeprav je vlado pri sprejetju šestega protikoronskega svežnja ukrepov (PKP6) vodila predvsem želja po pomoči gospodarstvu in zaščiti delovnih mest, pa z njim (pričakovano) niso zadovoljni vsi.
Kranj – V Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) ugotavljajo, da PKP6 ne rešuje v zadostni meri problemov obrtnikov in podjetnikov, ki so morali zapreti svojo dejavnost ali omejiti poslovanje. Vladi so zato še pred dokončno potrditvijo šestega nabora ukrepov za pomoč gospodarstvu predlagali, da ga ustrezno popravi in pomaga malemu gospodarstvu. »Zavedati se moramo, da je prav malo gospodarstvo motor in gonilna sila naše države. Če ta segment ugasne, bodo posledice katastrofalne za celotno državo,« je opozoril predsednik OZS Branko Meh.
V OZS so vladi predlagali, da delodajalcem, ki so morali svojo dejavnost na podlagi odloka države zapreti, država povrne celotno nadomestilo plače delavca za čakanje na delo doma. Kot je znano, PKP6 predvideva 80-odstotno nadomestilo plače za čakanje na domu (vključeni tudi vsi socialni prispevki), bo pa zgornja meja z dosedanjih 940 evrov bruto povišana na okoli 1800 evrov. Ukrep bo veljal do 31. januarja 2021 brez možnosti podaljšanja. OZS je tudi predlagal, da naj se ukrep nadomestila plače delavcem v primeru višje sile in delne povrnitve nadomestila plače podaljša do 30. junija 2021. Za zdaj je veljavnost ukrepa predvidena do konca letošnjega leta, a ga lahko vlada podaljša še za šest mesecev. Prav tako v OZS predlagajo, da naj država delodajalcem povrne tudi celoten strošek nadomestila plače delavcem, ki delajo s skrajšanim delovnim časom, čemur vlada ni prisluhnila. »Prav tako se nam ne zdi smiselno, da bi morali delodajalci, ki ne bodo dosegli zadostnega upada prihodkov v letu 2020, vračati državno pomoč. Naš predlog je, da se ta sredstva namenijo za raziskave in razvoj ter nagrade zaposlenim,« so navedli.
Glede instituta višje sile, ki velja od septembra, si v OZS želijo, da se položaj samozaposlenih izenači s položajem delavcev, in se jim povrne izgubljeni dohodek tudi za obdobje od 13. marca do 24. junija za šoloobvezne otroke in do 31. avgusta za vrtčevske otroke. Predlagali so tudi pomoč države za plačilo poslovnih najemnin, upravičenci do pomoči pa naj bodo tudi najemniki nepremičnin v zasebni lasti, ne zgolj v lasti države ali občin. OZS je tudi predlagala državno kritje celotnih fiksnih stroškov podjetjem, ki so bili z odlokom zaprti, v PKP6 pa je predvideno le delno kritje. V OZS bi si želeli še varovalke, da izredne pomoči ni treba vrniti tistim, ki jim je bilo z odlokom prepovedano ali omejeno opravljanje dejavnosti. Tako kot drugi delodajalci so predlagali tudi zamrznitev minimalne plače vsaj še za eno leto, ki pa v PKP6 ni vključena, kar seveda pozdravljajo sindikati.
S predlogi so se oglasili tudi predstavniki športnih organizacij, uslišani pa so bili le delno. Zavzemajo se, da bi država krila stroške, ki jih imajo športne organizacije zaradi testiranj na prisotnost novega koronavirusa, ki so obvezna za udeležbo na uradnih mednarodnih tekmovanjih. Predlagajo tudi oprostitev plačila davka od dohodkov pravnih oseb za leto 2020 in 2021 za prejemnike sponzorstva, za oprostitev plačila najemnin športnih objektov in povračilo izpada zaprtja športnih objektov. Zavzemajo se tudi za subvencioniranje nakupa zaščitnih sredstev in kadra za izvajanje preventivnih ukrepov proti širjenju novega koronavirusa ter tudi za pokrivanje fiksnih stroškov in izpada prihodkov. Po zgledu drugih držav predlagajo uvedbo ukrepa finančne pomoči športnim organizacijam, v primeru upada letnih prihodkov za več kot trideset odstotkov v času razglašene epidemije in omejitev izvajanja dejavnosti.