Tone Mlakar (1921–2020) / Foto: Muzejsko društvo Škofja Loka

Umrl scenograf Tone Mlakar

V 100. letu starosti je umrl slovenski arhitekt, fotograf in scenograf Tone Mlakar, so danes sporočili iz Slovenskega filmskega centra. Mlakar je kot scenograf med drugim sodeloval pri nastajanju prvega slovenskega zvočnega celovečernega igranega filma Na svoji zemlji iz leta 1948.

Ljubljana – Mlakar, ki se je rodil 31. maja 1921 v Žireh, je že v času študija sodeloval s Triglav filmom kot scenograf in sodeloval pri nastajanju treh Štigličevih filmov Na svoji zemlji (1948), Svet na kajžarju (1952) in Balada o trobenti in oblaku (1961). Sodeloval je tudi pri filmih Kekec (1951) in Tri zgodbe (1955). Leta 1955 se je zaposlil pri podjetju Tehnik v Škofji Loki, kjer je ostal do upokojitve leta 1975, so zapisali pri Slovenskem filmskem centru.

Bil je arhitekt, scenograf in priznani fotograf. Kot so zapisali na spletni strani Loškega muzeja, je bil Mlakar raznolika osebnost, čigar življenje in delo je težko povzeti le na kratko. Njegove korenine so razraščene po širšem loškem območju, v Poljanski dolini, Gorenji vasi in Žireh. Kot študent arhitekture je bil eden zadnjih, ki so še študirali pod mentorstvom Jožeta Plečnika. Od leta 1955 je živel v Škofji Loki, katere podobo je dodobra zaznamoval. Mlakar je namreč v svoji tridesetletni karieri v Projektivnem biroju v SGP Tehnik zasnoval množico projektov po Škofji Loki, med drugim tudi Kino Sora.

Kot fotograf je bil po navedbah filmskega centra najbolj znan po svojih slikovitih krajinskih zapisih, ki so vključeni v številne knjige in publikacije, v obliki fotoalbuma pa so predstavljene tudi na razstavi Foto Loka: ustvarjanje zgodovine fotografije Škofje Loke v Galeriji na Gradu. Mlakarjev dolgoleten opus predstavlja fotografsko kroniko mesta in njegovih prebivalcev, pa tudi danes že dolgo izginule pojavnosti človeškega delovanja na podeželju.

Leta 2017 je režiser Marko Cvejić o njem posnel celovečerni dokumentarni film Vsa življenja Toneta Mlakarja. Gre za naturalistično zgodbo o Mlakarjevem življenju. Prek osebnih stališč in z vidika samega protagonista nas njegova drama pelje skozi 20. stoletje na ozemlju Slovenije. Človek neštetih vzponov in padcev, nekajkrat nevarno blizu smrti, razkriva skrivnosti svojega talenta in nas z veščino pravega pripovedovalca vodi v zgodbe svojega življenja, pravijo pri Slovenskem filmskem centru.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / torek, 15. maj 2007 / 07:00

Preskočili v višji razred

Pihalni orkester MO Kranj je na 27. tekmovanju slovenskih godb v Žalcu zmagal v svoji kategoriji. "Kažejo se sadovi dolgoletnega dela z mladimi glasbeniki, hkrati pa tudi njihova želja po napredovanju...

Objavljeno na isti dan


Kamnik / četrtek, 5. februar 2009 / 07:00

Darilo za kamniške novorojence

Starši novorojenca iz občine Kamnik bodo v letu 2009 iz občinskega proračuna prejeli denarno pomoč v višini 180 evrov.

Kamnik / četrtek, 5. februar 2009 / 07:00

Poudarek na razvoju Tuhinjske doline

Kamniški svetnik Anton Rajsar je občinski upravi zastavil javno vprašanje, kako namerava v bodoče več pozornosti nameniti razvoju Tuhinjske doline.

Kamnik / četrtek, 5. februar 2009 / 07:00

Nagrade za okolju prijazne terme

V Termah Snovik so ob svojem sedmem rojstnem dnevu predstavili dosedanje dosežke in načrte za prihodnje.

Zanimivosti / četrtek, 5. februar 2009 / 07:00

Loška papiga svetovna prvakinja

Ivan Hafner iz Škofje Loke se z vzrejo papig ukvarja že več kot 20 let. Januarja sta na svetovnem prvenstvu v Italiji dve njegovi papigi zasedli prvo in tretje mesto.

Zanimivosti / četrtek, 5. februar 2009 / 07:00

Starodobniki na snegu z Lubnika

Okoli devetdeset smučarjev po starem, ki so v organizaciji društva Rovtarji tekmovali v Škofji Loki, se je spustilo po snegu, ki so ga na grajski hrib navozili z Lubnika.