![](/images/20201110/201119998-AR_1.jpg?Size=main_picture&ImageVersion=online_l1)
Vladni ukrepi veljajo še naprej
Vlada je konec tedna za sedem dni podaljšala veljavo ukrepov za zajezitev epidemije covida-19, šolanje pa za vse ta teden poteka na daljavo. Med zaposlenimi v gorenjskih zdravstvenih domovih je največ okuženih v Škofji Loki. Razmere v najbolj »rdeči« gorenjski regiji se sicer počasi izboljšujejo.
Ljubljana – Če so bili osnovnošolci prejšnji teden na podaljšanih počitnicah, od ponedeljka v vseh osnovnih, glasbenih in srednjih šolah pouk poteka na daljavo, je odločila vlada. Še naprej velja omejitev zbiranja na največ šest oseb in omejitev gibanja med 21. in 6. uro ter med občinami. Posameznik mora ob prehajanju občin s seboj imeti dokazilo, kot je potni nalog, pogodbo ali drugo ustrezno dokazilo, kje je zaposlen oziroma kje bo izvajal delovne naloge. Vlada je k omilitvi ukrepov dodala nekaj izjem.
Odprte so lahko prodajalne, ki v pretežni meri prodajajo tehnično blago in pohištvo, specializirane otroške trgovine, specializirane prodajalne za prodajo motornih vozil in koles, storitve pedikure in storitve na področju fotografske dejavnosti, fotokopirnice, urarstva in zlatarstva. Ob tem je treba upoštevati priporočila NIJZ.
Vlada je sprejela osnutek zakona o interventnih ukrepih za omilitev posledic drugega vala epidemije, t. i. PKP6. Predvidoma v sredo bo predlog zakona posredovan v obravnavo v državni zbor in predstavljen javnosti. Glavni cilj osnutka zakona je omiliti in odpraviti posledice covida-19 na področju gospodarstva, dela in delovnih razmerij, socialnega in zdravstvenega varstva.
Preveč pogumni še ne smemo biti
V petek so v Sloveniji potrdili 1612 novih okužb s koronavirusom. V soboto so jih potrdili 889 in nedeljo 464 – ob tudi precej manj testiranjih. Reprodukcijsko število je bilo nižje od ena, kar pomeni, da en okuženi okuži manj kot enega človeka; to je bila tudi najbolj spodbudna novica. Vladni govorec Jelko Kacin je sicer opozoril, da ne smemo biti preveč pogumni in pozval k spoštovanju ukrepov še naprej. Razmere ostajajo najbolj resne v Gorenjski statistični regiji, a se počasi izboljšujejo.
V bolnišnicah je bilo v nedeljo hospitaliziranih 1143 bolnikov s covidom-19, intenzivno nego jih je potrebovalo 190. Od petka do vključno nedelje je umrlo 81 bolnikov s covidom-19.
Doma 8,2 odstotka redno zaposlenih v OZG
»V Osnovnem zdravstvu Gorenjske (OZG) je trenutno 72 okuženih zaposlenih in še 12 jih je v samoizolaciji, skupaj je torej zaradi koronavirusa odsotnih 84 zaposlenih, kar je 8,2 odstotka vseh redno zaposlenih v OZG. Delež okuženih in v izolaciji je glede na vse zaposlene v enoti največji v ZD Škofja Loka (13-odstoten) in v ZD Tržič (12-odstoten), najmanjši pa v ZD Radovljica (3-odstoten) in na Bledu ter Bohinju (približno 6-odstoten),« je včeraj povedal Jože Veternik, direktor OZG.
Na Kliniki Golnik okuženih 17 zaposlenih
Situacija pri pacientih se v Kliniki Golnik še ne umirja, so sporočili s klinike, kjer so imeli včeraj 55 pacientov na navadnih oddelkih za paciente s covidom-19 in 11 na intenzivnem oddelku. Med zaposlenimi so okuženi en zdravnik, šest medicinskih sester in deset drugih zaposlenih. Število okužb med zaposlenimi je sicer padlo.
Obisk ambulante osebnega zdravnika
»Zdravstveni delavci se tudi v tem težkem obdobju trudimo kar najbolje opravljati svoje delo. Ob tem je treba upoštevati, da nam povečan obseg dela in dodatni varnostni ukrepi otežujejo delo in podaljšajo obravnavo vsakega pacienta. Delujemo na meji zmogljivosti. Kljub temu se bomo še naprej trudili, da pomagamo vsem, ki našo pomoč potrebujejo,« je povedala direktorica ZD Kranj Lili Gantar Žura, dr. med.
Pacienti pa jim lahko pomagate tako, da upoštevate nekaj nasvetov, kot je dodala Žurova: »Dobro premislite, ali res nujno potrebujete zdravstveno storitev, po možnosti se namesto po telefonu obrnite na ambulanto po e-pošti. Če tega ne morete, pokličite po telefonu, a samo enkrat, saj vas bomo v primeru neodgovorjenega klica poklicali nazaj, takoj ko bo mogoče. V primeru, da bo zdravnik ocenil, da je obisk potreben, vam bo določil termin za obisk ambulanti. V ambulanto lahko pridejo samo naročeni pacienti, saj s tem zmanjšamo možnost stikov med pacienti in možnost okužbe. Če je mogoče, že doma izpolnite zahtevani obrazec in ga prinesite s seboj. Pridite, prosimo, s čisto masko in si na vhodu razkužite roke. Prihajajte sami, če potrebujete spremljevalca, se omejite na enega. Pred zdravstveni dom ne prihajajte več kot pet minut pred naročeno uro. Prosimo, da dosledno upoštevate navodila zaposlenih na triažnih mestih pri vhodih, prazna čakalnica ne pomeni, da v ambulanti nimajo dela, zato, prosimo, ne trkajte.«
Najbolj ste kužni dva dni pred pojavom simptomov in pet dni po njem
Ob okužbi je potrebna popolna izolacija najmanj deset dni od pozitivnega testa ali začetka bolezni, je poudarila Žurova: »To pomeni, da se morate v tem času izogibati vseh stikov z drugimi osebami (o trajanju izolacije se posvetujte z osebnim zdravnikom). Najbolj kužni ste dva dni pred začetkom simptomov in pet dni po njem. Obvestite vse osebe, s katerimi ste bili v stiku v obdobju dveh dni pred pojavom simptomov in v času po pojavu simptomov in znakov bolezni (če ste brez simptomov pa v obdobju dveh dni pred odvzemom vzorca, s katerim je bila pri vas potrjena okužba z virusom SARS-CoV-2, do začetka izolacije).
Kot je pojasnila Žurova, večinoma bolezen poteka tako, da obisk zdravnika na domu ni potreben. »Če pa pride pri bolniku do poslabšanja, naj pokliče osebnega zdravnika ali dežurno službo, da zdravnik oceni, ali je potreben obisk bolnika na domu. Zdravnik napoti bolnika v bolnišnico takrat, kadar je njegovo stanje tako, da ga ni mogoče več učinkovito zdraviti doma.« Zdravnik tudi presodi, katerim bolnikom je treba odvzeti bris, katerim ne.
V družini okuženega se drugi družinski člani z znaki okužbe obravnavajo kot pozitivni na SARS-CoV-2 in zanje veljajo enaka pravila kot za dokazano okužene. »Ne pozabimo, tudi osebe, ki so videti povsem zdrave, so lahko že okužene in trosijo viruse med ljudi okoli sebe,« je sklenila Žurova.
Ureditev karantene na domu
Po navodilih NIJZ zaposleni o tem, da so bili v tesnem stiku z okuženim, obvestijo delodajalca. Delodajalec se bo v sodelovanju z zdravniki medicine dela odločil, ali lahko oseba dela od doma, ali se ji lahko delo organizira tako, da ne bo možen morebiten prenos okužbe na druge zaposlene med delom in niti med prihodom na delo, ali pa naj oseba ostane v karanteni na domu. Samozaposleni, družbeniki in kmetje, ki si dela ne morejo urediti na tak način, da ne bi ogrožali drugih, o tem, da so bili v tesnem stiku, obvestijo svojega izbranega zdravnika. Enako velja za zaposlene pri manjših delodajalcih, ki jim še ni uspelo vzpostaviti sodelovanja s specialisti medicine dela in športa.
Avtobusi po počitniškem voznem redu
Ministrstvo za infrastrukturo je obvestilo vse avtobusne prevoznike, ki imajo koncesijo za izvajanje javnega potniškega medkrajevnega linijskega prometa, da se zaradi podaljšanja šolanja na daljavo začasno, do 13. novembra, podaljšuje tudi veljavnost počitniškega voznega reda.
Na rdečem seznamu tudi Avstrija v celoti
Na rdeči seznam držav so na novo dodane med drugim tudi celotna Avstrija, Bolgarija, Ciper, Hrvaška, Madžarska, Španija, Vatikan, San Marino, Italija (brez administrativne enote Kalabrija) in Srbija.