Tina Klinar: »Pomanjkanje tekem me ni prav dosti zaustavilo, tečem še vedno, verjetno še več kot kadarkoli do sedaj, saj mi ni bilo treba prilagajati treninga tekmovanjem. Če si kdaj vseeno zaželim preizkusiti pripravljenost, pa si izberem kakšen hrib in poskušam čim hitreje priteči na vrh. Namesto pokalov in medalj je v tem primeru ves trud poplačan z razgledom v dolino.« / Foto: osebni arhiv

Zdravnica, ki obožuje klance

Šestindvajsetletna Tina Klinar je gorska tekačica, ki kljub zmagam na številnih gorskotekaških preizkušnjah pravi, da je zanjo tek še vedno predvsem način sprostitve. Po poklicu je zdravnica, ki začenja specializacijo iz družinske medicine na Bledu.

Jesenice – »Že od malega smo z družino veliko hodili po hribih, vendar sem bila dolgo časa ravno jaz tista, ki v tem ni videla smisla. Do konca osnovne šole nisem bila preveč športno aktivna, potem pa sem odkrila tek. Najprej samo kot sredstvo, da bi se malo spravila v formo, kasneje pa je to postal moj način življenja. V gimnazijskih letih sem kratek čas trenirala atletiko – tek na dolge proge, vendar sem kmalu ugotovila, da kroženje po stadionu ni zame, poleg tega pa sem videla, da nimam najboljših predispozicij za razvijanje hitrosti na ravnini. Kljub občasnemu negodovanju ob družinskih izletih v hribe je že od otroštva v meni rasla ljubezen do gora, in ker prihajam iz okolja, kjer je težje najti ravnino kot klance, je bila odločitev za gorski tek že skoraj na dlani.« Tako pravi 26-letna Tina Klinar, gorska tekačica, ki je nedavno postala zmagovalka izziva 6 ur Španovega vrha. Desetkrat je osvojila vrh, vsakič premagala 380 višinskih metrov, skupaj torej 3800 metrov. Mejnika deset vzponov doslej ni uspelo preseči še nobenemu tekmovalcu ... A oktobrski izziv je bil eden redkih letos, saj je bila za gorske tekače letošnja sezona zaradi pandemije koronavirusa tekmovalno zelo okrnjena.

»V februarju sem se udeležila tekmovanja Zvoh night attack in Gorskega teka na Sabotin, kjer sem obakrat dosegla prvo mesto, nato pa je sledila dolga tekmovalna pavza vse do 6 ur Španovega vrha v septembru. V oktobru sem nato odtekla še Najlepši in najtežji mali maraton z drugim mestom v ženski konkurenci. Lani sem tekmovala tudi v Pokalu slovenskih gorskih tekov in dosegla skupno tretje mesto. Težko bi v ospredje postavila samo eno tekmo ali vrh, ki mi je najljubši. Najbolj uživam na čim bolj strmih klancih brez vmesnih spustov,« pravi sogovornica, ki je članica Kluba gorskih tekačev Papež iz Kamnika. Leta 2018 se je z gorskotekaško reprezentanco Slovenije udeležila EP v Makedoniji, lani pa štafetnega teka v italijanski Collini. Letos je večina pomembnejših mednarodnih tekmovanj odpadla, a kot pravi, sebe na takih tekmah niti ne vidi več, saj bi za konkurenčnost na tovrstnih tekmovanjih morala ubrati bolj profesionalen pristop k treningu in svoje življenje v večji meri posvetiti teku.

»Moj način treninga je verjetno v nasprotju z vsemi strokovnimi pristopi, saj je v prvi vrsti tek zame še vedno način sprostitve in se zato izogibam vsakršnim planom treninga in intervalnim tekom. Vem, da s tem ne morem dosegati optimalnih rezultatov, ampak mi več pomeni, da lahko svobodno raziskujem nove hribe in si postavljam izzive po lastnih željah. Tekaške treninge kombiniram tudi s kolesarjenjem.«

Sicer pa je Klinarjeva po poklicu zdravnica, ta mesec začenja specializacijo iz družinske medicine v Zdravstvenem domu Bled, pred tem pa je delala kot zdravnica pripravnica na internem oddelku Splošne bolnišnice Jesenice. »Res je, da družinska medicina že dalj časa ni deležna pretiranega zanimanja s strani študentov medicine, ampak meni že od nekdaj predstavlja izziv, saj sem mnenja, da ravno dober družinski zdravnik lahko veliko pripomore h kvaliteti zdravstvene obravnave pacientov,« ob tem še pravi.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šenčur / četrtek, 14. julij 2016 / 10:35

Umirjanje prometa s prikazovalniki hitrosti

Šenčur – Na Velesovski cesti, kjer imajo sedaj za umirjanje prometa tri hitrostne ovire, bodo vsaj eno od teh odstranili in začeli urejati otok za umirjanje prometa. V prihodnje bi namreč...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / ponedeljek, 6. marec 2023 / 17:13

V dolini presežkov

Razstava Naši nordijci, ki so jo v Slovenskem planinskem muzeju v Mojstrani pripravili ob bok svetovnemu prvenstvu v nordijskem smučanju v Planici, je na ogled vse do 2. aprila.

Kronika / ponedeljek, 6. marec 2023 / 17:12

Na pnevmatikah »izpihal« svojo jezo

Kamnik – Kamniški policisti so konec februarja obravnavali poškodovanje dveh vozil na parkirnem prostoru, kjer je neznani storilec – kot so zapisali na PP Kamnik – izpihal svojo jezo. Po njihovih n...

Slovenija / ponedeljek, 6. marec 2023 / 17:09

V pomoč tudi klicni center

Z začetkom marca je začel delovati klicni center za pomoč uporabnikom zdravstvenega sistema.

Domžale / ponedeljek, 6. marec 2023 / 17:08

O novostih na domžalski čistilni napravi

Župani občin lastnic so se pred nedavnim seznanili z novostmi na Centralni čistilni napravi Domžale - Kamnik

Škofja Loka / ponedeljek, 6. marec 2023 / 17:03

Dostopen sistem parkiranja

To je pomemben cilj pri pripravi postopka parkirne politike, ki bo v občinah Škofja Loka in Medvode potekala v prihodnjih mesecih.