Na ulicah Škofje Loke v minulih dneh / Foto: Gorazd Kavčič

Osebna izkušnja: bolezen ni šala

Hospitaliziranih je že več kot tisoč bolnikov z boleznijo covid-19. Vlada je včeraj odločala o podaljšanju veljavnih ukrepov za zajezitev virusa.

Če je bilo v prvem valu le 16 točk za testiranje, jih zdaj deluje že petdeset. Dnevno še vedno opravijo od šest do sedem tisoč testov. »Cilj je, da bi vsak, ki ima znake respiratornega obolenja ali je imel kontakt z okuženo osebo, največ v 24 urah prišel do testiranja in izvida,« je dejal minister Tomaž Gantar in napovedal tudi nakup hitrih testov.

Ljubljana – V sredo so v Sloveniji potrdili 1685 novih okužb s koronavirusom. Umrlo je trideset oseb, dan prej 29. Pozitivnih je bilo 28,1 odstotka vseh testov, kar je štiri odstotke manj kot v torek. Še vedno ima Gorenjska med regijami največ okužb, v sredo jih je bilo po številu največ v Kranju, Domžalah, Kamniku, Škofji Loki, Radovljici, na Jesenicah, v Tržiču, Mengšu, Železnikih, na Bledu ... Vse več hospitaliziranih bolnikov potrebuje intenzivno zdrav­ljenje, samo v sredo 161. Vodja oddelka za intenzivno terapijo na infekcijski kliniki UKC Ljubljana dr. Matjaž Jereb Jereb je povedal, da podatki sicer kažejo na to, da smo morebiti dosegli vrh po številu okužb, kar pa ne velja za bolnike, ki potrebujejo bolnišnično oskrbo. V bolnišnicah so izjemno težke razmere, in če bo število bolnikov še raslo, je pričakovati tudi nekaj težav z dobavo zdravil, ki jih uporabljajo pri njih za izboljšanje stanja.

Predsednik vlade Janez Janša je v nagovoru državljanom sporočil, da je potrebna plebiscitna večina razuma in solidarnosti v ravnanjih za zajezitev virusa, brez tega noben zakon ali ukrep ne more premagati virusa. Vlada je včeraj odločala o podaljšanju veljavnih ukrepov, kot so omejitve gibanja in način izvajanja izobraževalne dejavnosti, vendar odločitev do zaključka časopisne redakcije še ni bila znana. Gospodarsko ministrstvo poziva samozaposlene in mikro podjetja z enim do štirimi zaposlenimi k prijavi za pridobitev brezplačnih zaščitnih mask, razdelili jih bodo pet milijonov. Poziv je odprt do 15. novembra oz. do razdelitve razpoložljivih mask.

Morali bi biti v karanteni, pa se srečamo v trgovini

Na nedavni novinarski konferenci v zvezi z epidemiološkim stanjem v Škofji Loki je specialistka splošne medicine Romana Pintar pozvala k doslednemu upoštevanju vseh navodil, ki jih dobite pri svojem osebnem zdravniku, in da ostanete doma, če vam je bila odrejena karantena oziroma samoizolacija. To naj upoštevajo tudi delodajalci, kot je pojasnila: »Iz izkušenj lahko povem, da bi bilo včasih bolje, da ste kakšen dan (več) doma, kot da okužbo prenesete na nekaj sodelavcev in se bodo s tem izpadi v podjetjih samo povečevali. Od ljudi izvem, da so bili v karanteni namesto deset samo pet dni. Nisem prepričana, da so s tem delodajalci čisto na varni strani. S stališča zdravnice me tudi skrbi, kako neki delavec okužbo lahko prenese na svojo staro mamo in kakšne so lahko posledice. Vsako življenje šteje in noben denar tega ni vreden.« Zaznala pa je še nekaj. »Škofja Loka je majhna, zdravniki vemo, komu smo predpisali samoizolacijo oziroma karanteno, in smo zelo žalostni, ko vas srečamo na cesti, v trgovini. To se dogaja. Prosim, upoštevajte ukrepe in ne hodite iz hiše.«

Dr. Pintarjeva pa je pohvalila izjemen odziv delodajalcev na Loškem zatem, ko je šla koordinacijska skupina v veliko akcijo za nakup oksimetrov za potrebe občanov. Z donacijami bodo po prvih ocenah lahko kupili 115 do 120 oksimetrov.

Zdravnik tudi sam zbolel

Na daljavo, prek aplikacije Zoom, je na sredini vladni novinarski konferenci sodeloval tudi zdravnik iz Splošne bolnišnice Jesenice Robert Carotta, ki je koordinator za bolniške postelje za bolnike s covidom-19 pri ministrstvu za zdravje. Carotta se je javil z doma v Javorniškem Rovtu, kajti tudi sam je zbolel za covidom-19. Kot je dejal, lahko iz lastne izkušnje pove, da bolezen ni šala, po nekaj dneh relativno blagega poteka se mu je telesna temperatura v torek povišala na več kot 39 stopinj Celzija, bolijo ga vse mišice, izgubil je voh in okus. Potek bolezni je zelo nepredvidljiv, je opozoril in omenil primer enega od svojih mladih bolnikov, ki je bil doslej povsem zdrav, redno igra tenis, a je v torek potreboval intenzivno terapijo.

Kot koordinator za covid bolnišnične postelje pa je Carotta zagotovil, da se slovensko zdravstvo za zdaj odlično spopada z epidemijo, četudi je bila rast števila okuženih ena najhitrejših v Evropi. Bolnišnično oskrbo tako dobijo vsi bolniki, ki jo potrebujejo. Sedanje manjše število novih okužb je spodbudno, je dejal, a opozoril, da za slovenski bolnišnični sistem to pomeni še vsaj 14 dni rasti števila hospitalizacij. Vse bolnišnice sproti povečujejo posteljne kapacitete, tako navadne kot intenzivne, v sredo jih je bilo skupaj že več kot tisoč. Prostora in opreme je dovolj, je dejal, glavni problem pa je kader, zlasti za intenzivno terapijo. Kljub temu po mnenju Carotte slovenski zdravstveni sistem lahko zdrži ta drugi val epidemije.

Cepljenje proti gripi in covid-19

Minister za zdravje Tomaž Gantar je dejal, da se vse države srečujejo s pomanjkanjem cepiv proti gripi. Slovenija je naročila 270 tisoč doz, kar je sto tisoč več, kot jih je porabila v preteklem letu. Do zdaj so cepilnim mestom razdelili 250 tisoč odmerkov, ta mesec pa pričakujejo še dobavo zadnjih dvajset tisoč naročenih. Ti bodo po zagotovilih ministra Gantarja namenjeni najranljivejši populaciji.

Letos spomladi ob prvem valu epidemije so sicer ugotavljali, da je bilo zaradi vseh zaščitnih ukrepov manj obolelih za gripo. Podobno pričakujejo v drugem valu. Če se bomo le držali vseh ukrepov, je dejal minister, ne bi smelo biti večjega števila hospitalizacij zaradi sočasnega prebolevanja gripe in covida-19.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / ponedeljek, 26. junij 2023 / 23:22

Trije nepoklicni župani

Med gorenjskimi župani so trenutno trije, ki funkcijo opravljajo nepoklicno. To so cerkljanski župan Franc Čebulj, jeseniški župan Peter Bohinec in kranjskogorska županja Henrika Zupan.

Objavljeno na isti dan


Rekreacija / torek, 22. marec 2016 / 22:29

Janez Mulej ponovil lansko zmago

Jesenice – Lepo vreme, dobra organizacija, lepo število tekačev, tako najmlajših kot tistih, ki so se podali na 10-kilometrsko razdaljo s startom in ciljem na Stari Savi, so glavne značilnosti leto...

Mularija / torek, 22. marec 2016 / 22:27

Zimski tabor pod Storžičem

Zadnji zimski in prvi pomladni dan so mentorice planinske vzgoje na OŠ Bistrica, Tržič in podružnic Kovor in Podljubelj odpeljale mlade planince, 36 učencev od prvega do petega razreda, pod Storžič...

Gospodarstvo / torek, 22. marec 2016 / 22:25

Priznanja za marmelade

Kranj – V okviru priprav na razstavo Dobrote slovenskih kmetiij, ki bo od 19. do 22. maja na Ptuju, so končali ocenjevanje nekaterih skupin kmečkih prehranskih izdelkov. Znani so že rezultati ocenj...

Komenda / torek, 22. marec 2016 / 22:24

S prerazporeditvijo sredstev do novih učilnic

Komenda – Prostorsko stisko v Osnovni šoli Komenda Moste, kjer ima tri prostore v uporabi Vrtec Mehurčki, bodo reševali z ureditvijo podstrešja šole, s čimer bodo pridobili dve učilnici ter dva pro...

Kronika / torek, 22. marec 2016 / 14:03

Varnost na brniškem letališču nespremenjena

Varnost na brniškem letališču se po današnjih bombnih napadih v Bruslju ni spremenila, dodatnih varnostnih ukrepov ne načrtujejo.