Pogorela stanovanjska hiša potrebuje temeljito sanacijo. / Foto: GARS Kranj

Požar uničil hišo na Mlaki

Sedem članov družine Mohar je čez noč ostalo brez svojega doma. V organizacijah Rdečega križa Kranj in Kokrica so že organizirali humanitarno akcijo za zbiranje denarne pomoči.

Mlaka pri Kranju – Ognjeni zublji so v noči na sredo uničili stanovanjsko hišo družine Mohar na Mlaki pri Kranju, iz katere so se morali stanovalci izseliti. Gmotna škoda je velika, poškodovanih pa ni bilo, so sporočili s Policijske uprave Kranj. Ker je hiša neprimerna za bivanje, je družina streho nad glavo začasno dobila pri sorodnici v Srednjih Bitnjah, Civilna zaščita Mestne občine Kranj pa jim skuša poiskati tudi dolgoročnejšo rešitev. V zbiranje denarne pomoči se je takoj vključil tudi Rdeči križ Kranj, ki je v ta namen odprl transakcijski račun št. 07000-0000100776 s sklicem 11-2020 s pripisom »Požar Mlaka«.

S požarom, ki so ga opazili v sredo nekaj minut pred pol eno zjutraj, se je pod komando vodje intervencije Tomasa Felkarja iz Gasilsko reševalne službe (GARS) Kranj spopadalo skupno 49 gasilcev iz kranjske poklicne enote ter prostovoljnih društev Kokrica, Goriče, Britof, Kranj - Primskovo in Breg ob Savi. »Ob prvi najavi požara je bilo sporočeno, da gori baraka ob hiši, že med vožnjo na kraj požara pa je prišlo drugo obvestilo, da gori tudi stanovanjska hiša,« je razložil Andraž Šifrer, poveljnik GARS-a Kranj. Ob prihodu gasilcev na kraj požara je bil ta že polno razvit, saj so bili v ognju obe nadstropji in tudi že streha. Ogenj se je namreč s tal hitro razširil proti vrhu.

Gašenje je trajalo do okoli tretje ure zjutraj, nato je sledilo še razkopavanje in gašenje posameznih žarišč, tako da se je intervencija končala okoli 5. ure. Na kraju je do jutra ostala požarna straža, čez dan pa so gasilci pred padavinami še zaščitili odprti del strehe, je pojasnil Šifrer. Intervencija je bila zaradi visokih temperatur in polno razvitega požara precej zahtevna, je dodal.

V zgoreli hiši živi sedem članov družine Mohar: stara starša ter hči s štirimi otroki, starimi od devet do 26 let. Razen starega očeta, ki se na Golniku zdravi zaradi okužbe s covidom-19, so bili v času požara vsi doma. »Ko je zagorelo, sem bila že v postelji. Prebudila me je gasilska sirena, videla sem, da se je prav hudičevo kadilo. Spraševala sem se, le kaj gori. Potem sem kar v pižami pohitela ven, s seboj nisem vzela ničesar. V taki situaciji niti ne razmišljaš, kaj bi lahko vzel. Še dobro, da je hiša zavarovana,« je povedala stara mama Gizela Mohar, ko smo družino obiskali na začasnem domovanju v Srednjih Bitnjah. »Tu živi moja sestra,« je razložila.

Poveljnik štaba Civilne zaščite Mestne občine Kranj Sašo Govekar je razložil, da številčna družina dolgoročno ne more ostati pri svoji sorodnici, zato že iščejo primerno stanovanje oziroma objekt, kjer bi lahko Moharjevi bivali do sanacije njihove hiše. »Družini bomo tudi pomagali pri urejanju škodnega primera na zavarovalnici in pri statični presoji objekta. Računamo tudi na dodatno pomoč občine,« je povedal Govekar.

Družina Mohar je od Območne organizacije Rdečega križa Kranj že prejela več paketov hrane, ponudili so jim tudi rezervna oblačila, a so zaprosili, da z njimi še nekoliko počakajo, da vidijo, kaj sploh potrebujejo, je razložila Marinka Delavec iz krajevne organizacije Rdečega križa Kokrica, kjer občane pozivajo, naj sodelujejo v humanitarni akciji zbiranja denarne pomoči za družino, ki je pred zimo ostala brez domovanja.

Policija vzroka za nastanek požara še ni sporočila. Na Policijski upravi Kranj so povedali le, da sta okoli polnoči zagorela lopa in del stanovanjske hiše. Lastniki so bili v času požara doma, poškodovan ni bil nihče, nastala pa je velika gmotna škoda. »Kriminalisti so na kraju zavarovali sledi za nadaljnje delo in nadaljujejo preiskavo,« je razložil predstavnik za odnose z javnostmi Bojan Kos.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / ponedeljek, 2. julij 2007 / 07:00

Kaj je dovoljeno vzeti na letalo?

Evropska uredba o omejenem vnosu tekočin v letala še vedno velja. Prenosni računalniki so še lahko del ročne prtljage.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / petek, 6. november 2020 / 19:07

Koronavirus in mi, 3. del

Špela je šla v izolacijo v spalnico, jaz pa sem noč prebil na kavču v dnevni sobi, pretežno v praskanju po telefonu in branju objav teoretikov zarote, antimaskerjev in različnih »Google nobelovcev«...

Gospodarstvo / petek, 6. november 2020 / 18:59

Kaj predlaga gospodarstvo

Interesna združenja ob pripravi šestega protikoronskega paketa vladi predlagajo več ukrepov, Gospodarska zbornica Slovenije in Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije med drugim tudi zamrznitev dviga mi...

Mengeš / petek, 6. november 2020 / 16:49

Iščejo prostovoljce za pomoč v domu

Mengeš – Občina Mengeš in tamkajšnja Civilna zaščita pozivata prostovoljce, ki bi lahko nudili pomoč v Domu počitka Mengeš, da svoje kontaktne podatke s telefonsko številko in elektronskim naslovom...

Gospodarstvo / petek, 6. november 2020 / 16:49

Banke del rešitve za izhod iz krize

Dnevi bančnikov, ki jih vsako leto pripravi Združenje bank Slovenije, so letos potekali po spletu. Glavna tema je bila vloga bank pri družbeno odgovornem razvoju.

Šport / petek, 6. november 2020 / 16:48

Kamničanke vendarle v ligi prvakinj

Odbojkarice Calcita Volleyja so sicer sredi oktobra izpadle iz tekmovanja, po odpovedi Rusinj pa bodo vendarle zaigrale v ligi najboljših na stari celini.