Začnimo varčevati, četudi le z nekaj evri
Oktober je mesec varčevanja, danes, zadnji dan oktobra, pa je svetovni dan varčevanja. V Zvezi potrošnikov Slovenije svetujejo: »Pomembno je, da začnemo varčevati, četudi le z nekaj evri.«
Kranj – »Oktober je mesec varčevanja, naj vas spodbudi k skrbi za vaš denar. A varčevanje v gospodinjstvu ne pomeni le skrbi za prihranke, ampak mnogo več: ste preverili, ali se zvestoba vašemu dobavitelju električne energije še splača, kupujete preveč in nato zavržete, morda nakup določenih izdelkov sploh ni potreben ... Izdatke načrtujte preudarno, tudi pri nakupu prehranskih izdelkov. Testi potrošniških organizacij pogosto kažejo, da niti cena niti blagovna znamka nista merilo kakovosti, zato poiščite neodvisne informacije.« S temi besedami so v Zvezi potrošnikov Slovenije ob mesecu varčevanja začeli nasvete, kako in za kaj varčevati v različnih življenjskih obdobjih. Z varčevanjem je treba začeti čim prej, svetujejo in dodajajo: če že varčujete v banki ali hranilnici, preverite obresti za vezavo denarja s pomočjo posodobljenega spletnega primerjalnika depozitov.
Kot ugotavljajo v Zvezi potrošnikov, so v različnih življenjskih obdobjih različne možnosti za varčevanje. Že otroci in mladostniki lahko kaj privarčujejo – morda del žepnine ali zaslužka od dijaškega in študentskega dela ter od pomoči v gospodinjstvu. »S prvo zaposlitvijo moramo začeti tudi z bolj resnim varčevanjem, vsaj delno moramo že takrat razmišljati o bolj oddaljenem času. Če je le možno, del prihodka namenimo tudi dolgoročnemu varčevanju,« svetujejo v Zvezi potrošnikov in dodajajo, da mlade družine varčujejo za cilje, ki so si jih zastavile (lastna ali večja nepremičnina, avto, prenova stanovanja), začenjajo ali nadaljujejo varčevanje za starost in v okviru možnosti začenjajo tudi varčevati za otroke. Če so poskrbele za osnovno finančno varnost, se pri varčevanju lahko odločajo tudi za bolj tvegane in potencialno bolj donosne naložbe v delnice, sklade in druge alternativne oblike. »V srednjih letih praviloma zaslužimo največ in tudi največ prihranimo, po upokojitvi pa naši prihodki upadejo, še posebej, če prejemamo le državno pokojnino,« ugotavljajo v Zvezi potrošnikov in dodajajo: »Poskušajmo še pred upokojitvijo poskrbeti, da ne bomo v starosti varčevali iz nuje.«