Študenti se vračajo
Včeraj se je začelo novo študijsko leto. V zimskem semestru naj bi se študijski proces odvijal na fakultetah v vseh primerih, ko se aktivnosti lahko izvedejo varno ob upoštevanju priporočil Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), pojasnjujejo na ministrstvu za izobraževanje.
Kranj, Jesenice – Po podatkih ministrstva za izobraževanje, znanost in šport je na visokošolske zavode v Sloveniji po prvih ocenah vpisanih okoli 60.600 študentov, od tega jih je 13.400 prvič vpisanih v prvi letnik prve stopnje. Letošnje študijsko leto bo zaradi covida-19 in preventivnih ukrepov, povezanih z njim, nekoliko drugačno. Med drugim bodo bruci ostali tudi brez tradicionalnih dobrodošlic, ki jih sicer zanje pripravljajo na univerzah.
Kot so navedli na ministrstvu, je med mladimi največ zanimanja za umetniške programe in dizajn, za programe s področja športa, psihologije, zdravstva in socialne varnosti, veterine, varstvoslovja, predšolske vzgoje, izobraževalne znanosti in izobraževanja učiteljev ter informacijske in komunikacijske tehnologije. Manjši interes pa opažajo na naslednjih področjih: poslovne in upravne vede, tehnika, proizvodne tehnologije in gradbeništvo ter kmetijstvo, gozdarstvo in ribištvo. Ministrstvo je visokošolskim deležnikom sredi septembra posredovalo smernice za izvedbo študijske dejavnosti v zimskem semestru letošnjega študijskega leta, ki jih bodo sproti posodabljali glede na epidemiološke razmere v Sloveniji. Pri pripravi smernic so poleg NIJZ sodelovali tudi ljubljanska, mariborska, primorska in novogoriška univerza ter ostali visokošolski deležniki. V skladu s smernicami naj bi študij zimskega semestra potekal v prostorih fakultet, ko bo aktivnosti mogoče izvesti varno ob upoštevanju priporočil NIJZ, kadar pa to ni izvedljivo, priporočajo kombinirano izvedbo študijske dejavnosti oziroma hibridni model, torej tako »v živo« kot na daljavo, zgolj na daljavo pa le v izjemnih oziroma utemeljenih primerih.
Na Fakulteti za organizacijske vede Univerze v Mariboru bodo zaradi energetske sanacije stavbe in varnostnih ukrepov za preprečevanje širjenja okužbe z novim koronavirusom študij začeli na daljavo, o čemer so že sproti obveščali vse svoje prihodnje študente. »V nadaljevanju izvedbe zimskega semestra se bomo sproti prilagali situaciji – pripravljeni smo tudi na hibridno izvajanje pedagoškega procesa,« je razložila prodekanica za izobraževalno dejavnost Polona Šprajc in dodala, da v skladu z varnostnim protokolom Univerze v Mariboru ves čas epidemije zagotavljajo vse, kar je nujno potrebno za upoštevanje in zagotavljanje varnostnih ukrepov. V podporo študentom ob začetku študijskega leta pa se v teh dneh na fakulteti odvijajo številne delavnice, klepetalnice in svetovanja novincem za čim boljšo vključitev in študij nasploh, je še dodala Polona Šprajc.
Na jeseniški Fakulteti za zdravstvo Angele Boškin pa so se odločili, da bo v zimskem semestru študij potekal na daljavo, klinično usposabljanje njihovih študentov pa v kliničnem okolju ob upoštevanju varnostnih ukrepov NIJZ, je razložila dekanja Ivica Avberšek Lužnik. »V kontaktni obliki bomo izvajali samo pedagoške aktivnosti, ki jih ne moremo izvajati v e-obliki, na primer kabinetne vaje, preverjanje znanja študentov ...« Predavalnice so uredili tako, da so upoštevana priporočila NIJZ in ministrstva za izobraževanje za izvajanje aktivnosti v zaprtih prostorih. »Za zagotavljanje varnosti visokošolskih učiteljev in študentov se spopadamo z dodatnimi, nenačrtovanimi stroški, in seveda pričakujemo sredstva iz državnega proračuna,« je še dejala Ivica Avberšek Lužnik.