Tudi Iskraemeco poziva voditelje EU
Več kot sto petdeset evropskih podjetij, vlagateljev in poslovnih mrež, med njimi tudi kranjski Iskraemeco, poziva voditelje Evropske unije k višjim podnebnim ambicijam.
Luis Goncalves, izvršni direktor Iskraemeca: »Petinsedemdeset odstotkov ogljikovega dioksida v EU nastane zaradi povpraševanja in proizvodnje energije. Hkrati obstajajo neizkoriščene priložnosti in ogromne možnosti za izboljšanje energetske učinkovitosti, ko se v celoti izkoristi potencial obstoječih tehnologij.«
Kranj – Med 157 evropskimi podjetji, vlagatelji in poslovnimi mrežami, ki pozivajo voditelje Evropske unije (EU), naj podprejo ambicijo, določeno v evropskem zelenem dogovoru, in do leta 2030 zmanjšajo emisije toplogrednih plinov za vsaj 55 odstotkov, je tudi kranjska družba Iskraemeco. Pod odprto pismo, v katerem so direktorji iz vse Evrope in gospodarstvo izrazili svojo odločenost sodelovanja z EU pri spopadanju z učinki pandemije koronavirusa in hkratnem okrevanju, skladnem s klimatskimi cilji, so se med drugim podpisali tudi Microsoft, IKEA, Deutsche Bank, Unilever, H&M, Google, EDF, Signify in Apple, od slovenskih družb pa še Lumar in Plastika Skaza.
Pismo navaja raznolikost in večstranskost podpore evropskega gospodarstva višjim podnebnim ambicijam, pri čemer 55-odstotni cilj podpirajo podjetja iz več sektorjev, vključno s predelovalno industrijo, težko industrijo, finančnim sektorjem, široko potrošnjo, proizvodnjo električne energije in visoko tehnologijo. »Prave odločitve lahko zdaj pomagajo ustvariti in zaščititi zdrave in uspešne skupnosti ter zagotovijo jasen načrt za uspešno gospodarstvo v prihodnosti. S poslovnega vidika in vidika vlagateljev je bistvenega pomena jasna pot tranzicije in časovnica za vsak specifični ekonomski sektor, obenem pa politika in zakonodaja, ki omogoča znatne naložbe v ogljično nevtralne rešitve. Te jasne strategije, časovnice in določbe bi gospodarstvu zagotovile samozavest, ki je potrebna za odločne naložbe s potrebnim tempom in obsegom za zmanjšanje emisij, ustvarjanje dostojnih zelenih delovnih mest, spodbujanje inovacij in pospešitev obnove gospodarstva v kontekstu podnebno nevtralne ekonomije,« med drugim piše v odprtem pismu.
»Zadosti je besed. 4.0 industrijska revolucija ni samo tehnološka, temveč je revolucija znanja, vrednot in sodelovanja. To pomeni, da moramo na prvo mesto postaviti aktivnosti. Petinsedemdeset odstotkov ogljikovega dioksida v EU nastane zaradi povpraševanja in proizvodnje energije. Hkrati obstajajo neizkoriščene priložnosti in ogromne možnosti za izboljšanje energetske učinkovitosti, ko se v celoti izkoristi potencial obstoječih tehnologij. Evropejke in Evropejci, evropsko gospodarstvo in cel svet potrebujejo pametne in hitre odločitve. Izkoristimo digitalni in zeleni prehod, tako na področju energije kot v drugih sektorjih,« pa sporoča Luis Goncalves, izvršni direktor Iskraemeca.