In mali bodo veliki
Gibanje malih občin, z manj kot pet tisoč prebivalci, imenovano G6, se strinja z zmanjšanjem števila občin. Po njihovem predlogu naj bi bilo po novem na Gorenjskem šest občin.
V dokumentu, ki ga bo gibanje malih občin G6 danes predstavilo javnosti, je uvodoma zapisano, da je šest županov Gorenjskih občin, ki imajo manj kot pet tisoč prebivalcev, na četrtkovem večernem sestanku sklenilo, da podpre idejo o zmanjšanju števila občin tako v Sloveniji kot na Gorenjskem. V Žireh, kjer, reči in piši, do pet tisočaka fali 11 ljudi, so sprva razmišljali, da bi ponudili stalno prebivališče kateri od družin tipa Strojanovi, a so se v nadaljevanju premislili in s polno odgovornostjo pristopili k podpisu skupnega dokumenta z ostalimi malimi gorenjskimi občinami.
Za male občine je povečanje občin, kot se reče, »šala mala«, namreč svojim premajhnim občinam bi v prihodnje priključili večje in tako pridobili nove prebivalce. Po njihovem naj bi odslej Gorenjska imela šest občin (glej fotografijo) in sicer pet podobno velikih občin Žirovnica, Gorje, Jezersko, Vodice, Žiri ter avtonomna mestna enota Dašnica (namesto Železniki).
Mogoče bi v začetnem obdobju novih občin bilo nekaj problemov zaradi rivalstva med občinskimi pod-enotami (znano je medsebojno navdušenje med Žirovci in Gorenjevaščani), ali pa željo po večjem vplivu na Gorjance s strani Bohinja in Bleda, a so župani malih občin prepričani, da bodo taka nesoglasja kaj kmalu potihnila, saj imamo na paleti »zanimivejše« delitve, kot so recimo na partizane in domobrance in podobno. Kranjčani si recimo želijo imena Jezersko, v angleščini Džezerskou, prebivalci pa so Jezerjani ali Lakersi. Slednje pozna cel svet, mar ne. Kakšna promocija za ljudi tega povečanega mesta, v katerem bodo tudi nekdanji Nakljanci, Tržičani, Preddvorčani, pa Šenčurjani, Cerkljani … Po novem vsi Lakersi. Edina posebnost naj bi bila avtonomna mestna enota Dašnica. Gre namreč za izjemno posebnost v gorenjskem prostoru, za katero je boljše, da jo pustimo na miru, tako, kot je.
Kot so sporočili iz Ljubljane, bodo predlog obravnavali na Vladi RS, kasneje pa bodo po potrditev novega zakona o zmanjšanju števila občin kakopak šli tudi v parlament.