Prvi Slovenec letos je Etjan
»Želim si, da bo zdrav, priden in da nam bo nagajal,« je ob rojstvu Etjana, prvega letos rojenega otroka v Sloveniji, povedala njegova mama Marjeta Šen. Kaj malčka čaka v tem in prihodnjih letih, vedo le vedeževalke, kaj smo doživeli v minulem tednu in letu, pa v naslednjih vrsticah.
Najnižja inflacija v zgodovini Slovenije
Gibanje cen življenjskih potrebščin je lani zaznamovalo nadaljnje krčenje gospodarskih aktivnosti v domačem in mednarodnem okolju ter zaostrene razmere na trgu dela. Ob odsotnosti cenovnih šokov iz mednarodnega okolja se je ob koncu leta inflacija za leto 2013 znižala na najnižjo po osamosvojitvi. Po podatkih Statističnega urada je namreč lanska medletna inflacija v Sloveniji znašala 0,7 odstotka. Tako nizka rast cen je rezultat nadaljnjega znižanja gospodarske aktivnosti in poslabšanja razmer na trgu dela, kar se je odrazilo tudi na umirjenem gibanju osnovne inflacije, ki je lani nihala okoli enega odstotka.
K inflaciji v letu 2013 so prispevale predvsem višje cene hrane in energentov (skupaj okoli 0,5 odstotne točke), ki so ob odsotnosti cenovnih šokov iz mednarodnega okolja prispevale manj kot v enakem obdobju lani (1,4 osnovne točke) ter storitev (0,2 odstotne točke). Rast cen so zaznamovali ukrepi na davčnem področju, kljub julijskemu dvigu DDV, ki je po oceni Urada za makroekonomske analize in razvoj (UMAR) k inflaciji prispeval okoli 0,7 odstotne točke, pa je bila inflacija letos znatno nižja kot lani (2,7 odstotne točke).
Izpolnjene novoletne želje treh mladcev
Tik pred novim letom so si mladi iz Ljubljane privoščili nočno vožnjo z avtobusom mestnega potniškega prometa, ki so ga odpeljali iz garaže Ljubljanskega potniškega prometa (LPP). V garaži so sicer nameščene varnostne kamere, urejeno je tudi fizično varovanje. Kako je trojica prišla v garažo LPP, policisti še ne vedo. Znano pa je, da so bili v vozilu ključi, saj mora biti avtobus, tako pristojni, 'pripravljen na čiščenje in dolivanje tekočin'. V LPP so pojasnili, da so že poostrili varnostne ukrepe. Mladci so se pri svoji vožnji tudi posneli, posnetek pa na Youtube objavili pod naslovom Nočna vožnja z avtobusom brez izpita.
Delo in zaposlovanje na črno bolj pod nadzorom
Ali bi morala trojica plačati globo zaradi dela na črno, ni jasno, so pa z novim letom višje globe za prekrške s področja dela in zaposlovanja na črno. Globa za prekrške s tega področja bo za posameznika tudi dvakrat višja od splošno predvidene. Najbolj se zvišuje globa za delo na črno, kadar ga opravlja fizična oseba, ki ni registrirana in delo opravlja povsem brez dovoljenj (t. i. šušmar). V primeru, ko je z delom na črno pridobljena premoženjska korist, je predviden njen odvzem. Nadzor nad delom na črno na terenu se z inšpektorjev prenaša na carinsko službo z njenimi mobilnimi enotami, inšpektorji za delo pa se bodo bolj posvetili kršitvam na področju delovne zakonodaje.
Pomembna sprememba se tiče tudi osebnega dopolnilnega dela, kamor sodijo tudi občasna pomoč v gospodinjstvu in pomoč pri vzdrževanju nepremičnin, vzdrževanje zunanjih površin, občasno varstvo otrok, pomoč starejšim na domu, izdelovanje različnih izdelkov, nabiranje in prodaja gozdnih sadežev in zelišč ter izdelovanje izdelkov domače in umetne obrti. Ministrica Anja Kopač Mrak je ob sprejemu novele zakona pojasnila, da se bo osebno dopolnilno delo opravljajo po načelu vsako delo šteje. To pomeni, da se bodo tudi v tem primeru plačevali socialni prispevki, tokrat po vavčerskem sistemu oziroma po vrednotnicah.
Vrednotnico bo moral enkrat mesečno kupiti naročnik storitve, v primeru, kot je izdelovanje izdelkov domače in umetnostne obrti in njihova prodaja, pa izvajalec. V višini sedmih evrov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje in dveh evrov za zdravstveno varstvo in zavarovanje se jo bo vplačalo preko spleta (e-uprava) ali gotovinsko na upravni enoti.
Poslanci so sprejeli tudi zakon o matični evidenci zavarovancev in uživalcev pravic iz obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja, ki med drugim določa, da bo moral biti delavec v zavarovanje po novem prijavljen že ob nastopu delovnega razmerja (do sedaj so imeli osem dni časa). Zakon tudi podaljšuje obdobje za odločitev posameznikom, ki so upokojeni samostojni podjetniki. Ti bodo lahko samostojno opravljali dejavnost še vse letošnje leto.
Obsojen nekdanji inšpektor
Naj dodamo še novico iz Maribora. Tamkajšnjo višje sodišče je potrdilo sodbo, v kateri je ptujsko okrajno sodišče Boruta Brezovarja, nekdanjega glavnega inšpektorja za delo, spoznalo za krivega goljufije. V letu 2008 je službeno kartico plačal gorivo, nato pa zahteval še povrnitev potnih stroškov v višini 73,64 evra. Poleg te vsote bo moral plačati še skoraj šeststo evrov kazni ter poravnati stroške postopke. Že pred tem je bil razrešen z mesta glavnega inšpektorja.