Število okužb še upada
Podatki kažejo, da smo prešli vrh petega vala epidemije covida-19. Če ne bo kakšnih presenečenj, bo po oceni Instituta Jožef Stefan naslednji val predvidoma v jesensko-zimskem obdobju, kot je značilno tudi za druge kužne respiratorne bolezni. V teh dneh potekajo pogovori o postopnem sproščanju ukrepov.
Ljubljana, Kranj – Za ponazoritev: v državi so v soboto potrdili 4257 novih primerov okužb s koronavirusom, pred tednom dni 7509. Na širšem Gorenjskem so po občinah potrdili naslednje število okužb: Kranj 86, Kamnik 61, Škofja Loka 39, Radovljica 37, Tržič 32, Jesenice in Železniki po 23, Medvode 21, Šenčur 19, Cerklje 17, Mengeš 16, Gorenja vas - Poljane, Naklo in Vodice po 14, Komenda in Bled po 12, Bohinj in Žirovnica po 9, Preddvor in Žiri po 8, Kranjska Gora 7, Gorje 2. V vseh občinah je bil tedenski prirast negativen.
Aktivnih primerov okužb je po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje nekaj več kot 140 tisoč, še na začetku februarja smo jih imeli blizu dvesto tisoč. V nedeljo je bilo hospitaliziranih na navadnem oddelku 793 bolnikov, od tega s covidom 347, zaradi covida pa 446. V oddelkih intenzivne terapije se jih je zdravilo 139, od tega s covidom 21, preostali zaradi covida. Umrlo je še 18 covidnih bolnikov, skupaj do zdaj že več kot 6600.
Minister za zdravje Janez Poklukar je pred nekaj dnevi ob vladnem obisku primorsko-notranjske regije povedal, da je kljub doseženemu vrhu okužb petega vala epidemije še vedno treba vzdrževati previdnost v enotah intenzivne terapije, kjer vrh še čakajo. »Obeta se nam normalnost, kakršno smo imeli pred pandemijo, ki bo prilagojena bolezni, ki nas bo še nemara še naprej spremljala.« Vodja strokovne svetovalne skupine za covid-19 Mateja Logar pa je za televizijske Odmeve povedala, da bo več o sproščanju ukrepov v državi znanega po sestankih v teh dneh, da pa bodo najprej skušali najti tiste dejavnosti, pri katerih se lahko z osnovnimi ukrepi zagotavlja varnost tako ponudnikom kot uporabnikom. Splošni preventivni ukrepi, kot so vzdrževanje razdalje, nošenje mask, razkuževanje, prezračevanje in delo od doma naj bi ostali v veljavi vsaj še nekaj časa. V Sloveniji je precepljenost v primerjavi z nekaterimi evropskimi državami, ki sproščajo ukrepe, nižja. Delež cepljenih z vsemi odmerki je v populaciji 58-odstoten, delež cepljenih polnoletnih oseb pa 68-odstoten. Najbolje precepljena občina v državi je še vedno Kranjska Gora s skoraj 80-odstotno precepljenostjo polnoletnih prebivalcev.
Na Institutu Jožef Stefan (IJS) so v zadnji projekciji zapisali, da epidemija upada z razpolovnim časom približno enajst dni. Ocenjeno reprodukcijsko število, to je število oseb, ki jih v povprečju okuži posamezni okuženi, je približno 0,85. »Epidemija bo zdaj samo še upadala in prehajala v endemijo, bolj kužna različica omikrona BA.2 bo to upadanje le nekoliko upočasnila. Endemija covida bo zaradi sezonske narave širjenja okužb tudi valovala, vendar tako velikih valov v bolnišnicah, kot smo jih imeli med epidemijo, ne bo več. Naslednji val bo predvidoma v jesensko-zimskem obdobju, kot je značilno tudi za druge kužne respiratorne bolezni.« Če pa se bo pojavila kakšna nova različica virusa s slabo navzkrižno imunostjo z obstoječimi različicami, se lahko epidemija ponovi, njena resnost pa bo odvisna od karakteristik nove različice, so zapisali na IJS.