Šunikov vodni gaj
Kaj je lepšega, kot pa se na vroč dan sprehajati v prijetni senci ob reki Soči in raziskovati lepote njenega soseda, potoka Šunik. Ste že slišali za Šunikov vodni gaj, to poletje zelo priljubljeno naravno zanimivost v dolini Lepene, kjer je ob številnih koritih, slapovih in tolmunih speljana tri kilometrska tematska krožna pot? Tokrat sva se z Nejcem podala na raziskovanje najbolj turističnih delov Posočja, kakršnim se želim običajno izogniti v velikem loku, saj imam raje samotne in odmaknjene kotičke, kjer se ni treba boriti za zadnji parkirni prostor, prerivati do najboljšega mesta za fotografiranje in plačevati vstopnine na vsakem ovinku.
Če se peljemo iz Bovca proti Trenti, bomo v vasi Soča opazili tablo, ki nas usmeri proti Velikim koritom Soče. Vožnjo nadaljujemo mimo korit in kampa Klin proti Domu dr. Klementa Juga. Nekaj kilometrov naprej od kampa bomo na desni strani opazili manjše parkirišče, kjer parkiramo. Oznake za Šunikov vodni gaj nas bodo najprej usmerile po gozdni potki, ki nas po slabih petih minutah hoje pripelje do lesenega mostu nad prvimi slapovi in koriti Šunika. Tu lahko gremo čez most in sprehod nadaljujemo po drugi strani potoka, kjer se ozka stezica vije v gosti senci dreves, ki skupaj s hladno sapico potoka ustvarijo prijetne poletne temperature.
Kaj kmalu nas pot pripelje do najlepšega dela gaja, kjer se mogočen slap v divjem curku z več strani zliva v turkizen tolmun. Slap je odlično viden z razgledišča na desni strani potoka, prav tako pa ga ne gre izpustiti pri vračanju po levem bregu, kjer je do tolmuna speljan majhen kamnit pomol. Na krožni poti si lahko ogledamo še nekdanjo žago in ostanke starega vodnega mlina. Kljub temu da je vodni gaj izredno turistično priljubljen, pa sva z Nejcem le našla miren kotiček, namočila noge v ledeno mrzlo vodo in uživala ob pogledu na majhne slapove, turkizne tolmune in številne brzice.
Vodni gaj leži nedaleč stran od Velikih korit Soče, kjer se lahko tisti najbolj pogumni ohladite s skokom v ledeno mrzlo Sočo, ki tudi poleti ne preseže desetih stopinj Celzija, ali pa le uživate v pogledu na smaragdno reko, ki si utira pot skozi 15 metrov globoka korita, katerih turistična priljubljenost se je po uvedbi bonov in odkritju, da je Bovec idealen kraj za aktivni oddih v prelepi naravi, očitno povečala. Zato bodite pripravljeni na gnečo, a kljub temu ne izpustite ogleda tega prelepega kotička Lepene.
Tokratni ležerni potep sva zaključila v Bovcu. Ob hladnem bovškem kraft pivu v pivovarni Thirsty river sva opazovala vrvež turistov na bovških ulicah in kovala načrte za naslednji izlet.