Šport ne bi smel biti le za otroke bogatih staršev
Za programe športa v občini Medvode naj bi v predlogu letošnjega proračuna sicer namenili nekoliko več sredstev, kot so sprva predvideli v osnutku proračuna, a v društvih opozarjajo, da tudi to ne bo dovolj za izpeljavo niti osnovnih programov na področju športa.
Medvode – V letošnjem proračunu so za programe športa namenili skoraj 182 tisoč evrov manj kot lani. Društvom, ki izvajajo letni program športa, so sredstva zmanjšali s 155 na 96 tisoč evrov. »Praktično vsa sredstva, ki so na voljo za letni program športa, so namenjena le za programe športne vzgoje otrok in mladine, ki so usmerjeni v kakovostni in vrhunski šport, ter v manjši meri za športne prireditve in delovanje društev,« je opozoril sekretar Športne zveze Medvode Klemen Svoljšak. S sredstvi, ki so na razpolago, pa ne bodo mogli sofinancirati rekreacije, interesne športne vzgoje otrok in mladine, izobraževanja kadrov, športa invalidov, študentov ...
»Tako drastično znižanje sredstev pomeni uničenje športa v Medvodah. Posledica tega bo, da bo kup otrok ostalo prepuščenih ulici in nezdravemu načinu življenja,« je črnogled predsednik Športne zveze Medvode Milan Šobat. Kot je opozoril Svoljšak, gre pri športu namreč za kontinuiran večletni proces. »Ne moremo si predstavljati, da bi zmanjšali vadbo za polovico, saj s tako pripravljenostjo športnikov nima smisla tekmovati.« Ne morejo si niti zamisliti, je še dodal, da bi v panogah, kjer igrajo v ligah, zaradi pomanjkanja sredstev igrali le vsako drugo tekmo, saj bi jih hitro izključili iz ligaškega sistema tekmovanj. Zato se boji, da bodo društva to lahko reševala le tako, da bodo financiranje določenih stvari prenesla na pleča staršev. »Ne želimo pa si, da bi se v tej občini z organiziranim športom lahko ukvarjali le otroci bogatih staršev,« je poudaril Svoljšak in dodal, da bi razpad športnih ekip pomenil skoraj nepopravljivo škodo. »Precej let trdega dela in veliko finančnih sredstev bo potrebno, da po tem drastičnem varčevanju spravimo šport nazaj na sedanjo raven.«
Župan Nejc Smole vztraja, da od znižanja ne bo odstopil, saj so na to morali pristati tudi vsi drugi v občini, ki na občinskih razpisih kandidirajo za proračunska sredstva. »Varčevanje so morali sprejeti tudi na področju kulture, kmetijstva, gospodarstva, turizma ... Vsem smo znižali sredstva za 35 odstotkov,« je pojasnil Smole in dodal, da verjame, da bo tudi od športnikov to zahtevalo ogromno prilagajanja, a so naredili vse, da bi jim stvari karseda olajšali. »Letnega programa športa še nikoli nismo oblikovali tako po željah športne zveze.« Na njihovo željo so tako usmerili sredstva predvsem v kakovostni in vrhunski šport otrok in mladine. Zato je Smole prepričan, da zmanjšanje sredstev ne bodo občutili tako močno, saj se je prej denar za šport razporedil še na rekreacijo in druge športne dejavnosti. Na podlagi tega ocenjuje, da bodo dejansko znižanje sredstev občutili v višini okrog dvajset odstotkov, kar pa po njegovem ne bo ogrozilo športnega udejstvovanja v takem obsegu, kot navajajo pri športni zvezi.