![](/images/20200901/200909996-AR_1.jpg?Size=main_picture&ImageVersion=online_l1)
Okužba v kranjski bolnišnici
V soboto so eno okužbo ugotovili pri zaposleni v porodnem bloku Bolnišnice za ginekologijo in porodništvo Kranj. Vsem, ki so bili v stiku z okuženo, so vzeli brise, vsi izvidi so bili negativni.
Kranj – V četrtek so v Sloveniji potrdili 42 okužb z novim koronavirusom, od tega po eno v občinah Kranj, Šenčur in Kamnik. V petek so potrdili 37 okužb, od tega po dve v občinah Kranj in Kamnik ter po eno v Vodicah in Domžalah. V soboto so potrdili 31 okužb, od tega tri v občini Tržič, dve v Kranju in eno v Šenčurju. Bolnišnica za ginekologijo in porodništvo (BGP) Kranj je na svoji spletni strani objavila sporočilo, da so v soboto, 29. avgusta, okužbo ugotovili pri eni od zaposlenih v porodnem bloku. Okužila se je v domačem okolju. Zapisali so: »Zaposlena nima nobenega od znakov ali simptomov okužbe (okužen je njen družinski član) in je ves čas dela s pacienti uporabljala predvideno in ustrezno zaščitno opremo.« Strokovni direktor BGP Kranj Aleš Rozman, dr. med, in doc. dr. Irena Grmek Košnik, dr. med., epidemiologinja in članica Komisije za obvladovanje bolnišničnih okužb v BGP Kranj, na spletni strani tudi pojasnjujeta, da so nemudoma izdelali epidemiološko oceno možnosti prenosa okužbe v bolnišnici, ki kaže, da je verjetnost prenosa okužbe na porodnice in novorojenčke majhna. Vsem, ki so bili v stiku z okuženo zaposleno, so bili odvzeti brisi na covid-19, vsi izvidi so bili negativni, so v soboto še zapisali na spletni strani. Pozitivna zaposlena je ostala doma v samoizolaciji. Sodelavke, s katerimi je bila v tesnem kontaktu, pa so izključili iz delovnega procesa in so doma v karanteni. »Iz preventivnih razlogov zamejevanja širjenja obolenja smo v bolnišnici reorganizirali delovne procese in ločili bivalne prostore že hospitaliziranih porodnic od bivalnih namestitev nosečnic in porodnic, ki šele prihajajo v našo bolnišnico,« sta pojasnila Rozman in Košnikova in zagotovila, da bodo še naprej spremljali epidemiološko situacijo. »Za vse tiste, ki so bile v preteklih dneh v bolnišnici hospitalizirane, na pregledih ali obisku in niso bile poklicane s strani območne epidemiološke službe, se pričakuje, da prenos na podlagi omenjene okužbe ni bil možen. Iz razloga, da je virus prisoten in bo prisoten v našem vsakdanu tudi v prihodnje, pa še vedno vsem svetujemo, da so pozorni na znake, kot so povišana telesna temperatura, kašelj, bolečine v grlu, in se v primeru težav posvetujejo z izbranim osebnim zdravnikom.«
V nedeljo so bile v Sloveniji potrjene okužbe pri 18 osebah, od tega dve v Domžalah. Hospitaliziranih je 25 bolnikov, od tega trije potrebujejo intenzivno nego. Aktivnih primerov okužb je 454, v minulih dneh zaradi bolezni covid-19 nihče ni umrl.