![](/images/20200821/200829952-AR_1.jpg?Size=main_picture&ImageVersion=online_l1)
V šole naj bi se vrnili vsi šolarji
Ta čas kaže, da se bodo lahko 1. septembra v šole vrnili vsi učenci in dijaki, a ob doslednem upoštevanju vseh priporočil za preprečevanje okužb z novim koronavirusom, je v okviru letošnjega srečanja ravnateljev vzgojno-izobraževalnih zavodov na Brdu napovedala ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec.
Brdo pri Kranju – Ministrica Simona Kustec je ob tej priložnosti predstavila tudi publikacijo, ki naj bi bila v pomoč ravnateljem pri pripravah na novo šolsko leto. Po sedanjih predvidevanjih naj bi se namreč ob nekaterih omejitvah, s katerimi naj bi preprečili širjenje okužb z novim koronavirusom, v šolske klopi vrnili vsi učenci in dijaki. »V primeru, da se bo epidemiološka slika v prihodnjih dneh bistveno poslabšala, pa bo zdravstvena stroka verjetno podala drugačno oceno in to bomo morali spoštovati,« je ob tem še poudarila Simona Kustec in dodala, da je publikacija rezultat temeljne skrbi, da vzgojno-izobraževalni sistem v danih razmerah nemoteno in kakovostno teče dalje. »Poiskali smo rešitve, ki jih noben virus ne sme ogroziti in preprečiti temeljnega poslanstva vzgoje in izobraževanja, to je pridobivanje novega znanja, socializacije in učenja za življenje.«
V publikaciji so sicer predvideli štiri mogoče modele vračanja v šole. Po modelu A, ki letos zagotovo ne bo izvedljiv, se vsi učenci izobražujejo v šoli brez kakršnihkoli omejitev, po modelu B se vsi učenci izobražujejo v šoli, a v skladu s priporočili, ki so jih pripravili pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). Po modelu C se učenci nižjih razredov izobražujejo v šoli, učenci od 5. do 9. razreda pa na daljavo, po modelu D pa se vsi učenci izobražujejo na daljavo. Ta čas je najverjetnejša vrnitev vseh učencev in dijakov v šole po modelu B, ki določa dosledno upoštevanje varnostnih priporočil, kot je zagotavljanje ustrezne fizične razdalje med učenci različnih oddelkov, redno umivanje in razkuževanje rok ter razkuževanje in zračenje prostorov. Uporaba mask v učilnici, kjer so navzoči le učenci enega razreda, za učence ni potrebna, učitelji in drugi strokovni delavci pa jih morajo uporabljati, kadar ni mogoče zagotoviti ustrezne razdalje med njimi in učenci, torej vsaj meter in pol. Odsvetuje se mešanje učencev različnih oddelkov med seboj na hodnikih in selitev iz razreda v razred, kljub temu pa po besedah direktorja Zavoda RS za šolstvo Vinka Logaja dopuščajo pouk v specializiranih učilnicah pod pogojem, da se prostor razkuži, ko se zamenja skupina. Dopuščajo tudi možnost združevanja učencev iz različnih oddelkov v skupine, recimo pri izvajanju izbirnih predmetov. Pri pripravi priporočil, ki so jih vključili v publikacijo, so po Logajevih besedah sodelovali tudi ravnatelji. »V okviru svoje avtonomije in odgovornosti naj bi na vsaki šoli pripravili organizacijo pouka na način, da bodo lahko vsi učenci in dijaki obiskovali šolo ter bodo v njej varni. Prepričan sem, da so ravnatelji ta priporočila sprejeli dobronamerno in da so številne stvari na šolah že organizirane, pravila pa bodo morali spoštovati tudi starši in učenci.«
Po besedah ministrice je ključno, da učenci in dijaki v šolo prihajajo zdravi. »Naloga vseh nas je, da v danih razmerah poiščemo in zagotovimo najbolj optimalne pogoje za izvedbo varnega vzgojno-izobraževalnega procesa. Vse to pa lahko izpeljemo le skupaj – mirno, z razumevanjem, na strpen in potrpežljiv način, strokovno profesionalno in z zaupanjem,« je poudarila in dodala, da v primeru, če bomo sledili vsemu temu, potem šola 1. septembra brez kakršnegakoli dvoma bo, in to za vse. »Vse, kar je zapisano v priporočilih, je življenjsko in izvedljivo, pripravljeno na podlagi obstoječih izkušenj v preteklem šolskem letu. Če bo imela kakšna šola s temi priporočili težave, pa bomo to reševali individualno.« Ob tem pa je predsednik Združenja ravnateljic in ravnateljev osnovnega in glasbenega šolstva Slovenije Gregor Pečan že vnaprej napovedal, da vseh priporočil ne bodo mogli izvajati, na kar že dlje časa opozarjajo tudi stroko. »Ohranjanje metra in pol razdalje recimo ne bo mogoče, saj sicer ne bomo mogli izvajati določenih predmetov, recimo neobveznih izbirnih predmetov, pri katerih združujemo učence iz več paralelk.« Prepričan je, da šole ne bodo mogle odpreti vrat, če bodo priporočila tako stroga. »V primeru pojava okužbe bi bili sicer hitro odgovorni ravnatelji, ker se nismo držali priporočil,« je še opozoril.