![](/images/20200818/200819846-AR_1.jpg?Size=main_picture&ImageVersion=online_l1)
Prednjačijo Piran, Kranjska Gora in Bohinj
Do konca prejšnjega tedna je turistični bon v celoti ali deloma izkoristilo 361.232 prebivalcev, vrednost v celoti ali deloma unovčenih bonov pa je znašala nekaj manj kot petdeset milijonov evrov. Največ so jih državljani unovčili v Piranu, Kranjski Gori in Bohinju.
Na širšem gorenjskem območju so državljani največ bonov unovčili v Kranjski Gori – 25.4139 bonov v vrednosti 3,4 milijona evrov, v Bohinju – 21.497 bonov v vrednosti 2,8 milijona evrov in na Bledu – 12.248 bonov v vrednosti 1,7 milijona evrov, izmed preostalih občin pa največ v občinah Kamnik – 4738, Radovljica – 4283, Jezersko – 1651, Cerklje – 1013 in Gorje – 790.
Kranj – Z uvedbo turističnih bonov je pravico bona pridobilo 2.047.261 državljanov Slovenije v skupni vrednosti nekaj manj kot 357 milijonov evrov. Po podatkih finančne uprave je do konca prejšnjega tedna bon v celoti ali deloma izkoristilo 361.232 prebivalcev, to je nekaj manj kot osemnajst odstotkov upravičencev, vrednost v celoti ali deloma unovčenih bonov pa je znašala nekaj manj kot petdeset milijonov evrov. Finančna uprava je objavila tudi podatke o številu unovčenih bonov pri turističnih ponudnikih po občinah. Največ, 63.899, so jih unovčili v občini Piran, s tem vladnim ukrepom pomoči turizmu po epidemiji covida-19 se je v to občino steklo 9,9 milijona evrov. Sledi Kranjska Gora z unovčenimi 25.4139 boni v vrednosti 3,4 milijona evrov in Bohinj z unovčenimi 21.497 boni v vrednosti 2,8 milijona evrov.
Direktor Turizma Kranjska Gora Blaž Veber je ob tem poudaril: »Na število unovčenih bonov ne gledamo kot na tekmovanje, ampak predvsem kot uspešen ukrep vlade, ki se je v zelo kratkem času izredno dobro prijel in tudi takoj pokazal finančne učinke. V tradicionalno turističnih destinacijah je zato v letošnji poletni turistični sezoni čutiti tisti pravi utrip, česar brez bonov ne bi dosegli. Veseli me, da Slovenci bone unovčujejo in odkrivajo Slovenijo. V teh dveh mesecih imamo v destinaciji Kranjska Gora veliko slovenskih gostov, ki nas obiščejo prvič ali pa so bili pri nas nazadnje pred desetimi in več leti, kar nas navdaja tudi z upanjem za naprej.« Pred nekaj leti so začeli promocijsko akcijo Kranjska Gora 365, s katero sporočajo, da je destinacija za različne skupine gostov privlačna vse leto. Če je bila prej glavna zimska sezona, je zdaj enako pomembna poletna sezona, je dejal Veber. Prepoznani so po kolesarskih poteh in pohodništvu, aktivnosti gredo v smeri, da destinacija postane znana in priljubljena tudi po golfu, padalstvu, ribištvu, gozdnem velnesu, kulinariki na drugačen način, feratah in gorskem teku. V preteklih letih so imeli približno 35 odstotkov slovenskih gostov, letos okrog 80 odstotkov. Zelo si prizadevajo za to, da bi unovčenje turističnih bonov vlada podaljšala vsaj do konca zimske sezone 2021.
Kranjskogorski župan Janez Hrovat pa je povedal, da je bil v destinaciji Kranjska Gora slovenski gost vedno na prvem mestu, in dodal: »Tradicionalna prijaznost gostiteljev v naših krajih, urejenost in čistoča naših krajev in ne nazadnje zmerne cene so dali tak rezultat, ki smo ga veseli in smo ponosni nanj.«
Dejstvo, da je prav Bohinj med tremi destinacijami, v katerih je bilo doslej unovčenih največ turističnih bonov, pravzaprav ne preseneča, številke komentira Klemen Langus, direktor Turizma Bohinj. »Bohinj je pač že vsa leta med Slovenci zelo priljubljen kraj za preživljanje počitnic. Domači gostje so pri nas tradicionalno na prvem mestu po številu nočitev, saj jih je med 30 in 35 odstotki. To nas utrjuje v prepričanju, kako pomembno je, da promocijo še naprej povečujemo in usmerjamo prav na domače trge in posledično povečujemo delež slovenskih turistov v Bohinju.«
Kot pravi, so bila seveda zaradi dejstva, da veljajo med Slovenci za eno najbolj priljubljenih destinacij, pričakovanja po uvedbi turističnih bonov precej velika. »A dejstvo je tudi, da smo s koraki, ki smo jih v smeri trajnostnega turizma naredili že v preteklosti, omogočili, da je doživetje Bohinja za vse obiskovalce res zelo kvalitetno. Gostov ne privablja zgolj jezero, ampak tudi številne aktivnosti, ki so jim na voljo, od kolesarjenja do pohodništva pa tudi lokalna ponudba kulinarike Bohinjsko – from Bohinj. Tržnice so polne, ponudniki zadovoljni, ker obiskovalci radi posegajo po njihovih pridelkih in izdelkih. In če morda res nismo velesila na področju kulinarike, pa smo zagotovo prvi v Sloveniji na področju umirjanja prometa. Imamo izjemno dobro urejene možnosti parkiranja in avtobusnih prevozov, ki zagotovo pomembno zvišajo kvaliteto doživljanja Bohinja – za domačine, za stacionarne goste in tudi za dnevne obiskovalce. V tej smeri bomo nadaljevali tudi v prihodnje.«
Na širšem gorenjskem območju so državljani največ bonov unovčili še na Bledu – 12.248 bonov v vrednosti 1,7 milijona evrov, izmed preostalih občin pa največ v občinah Kamnik – 4738, Radovljica – 4283, Jezersko – 1651, Cerklje – 1013 in Gorje – 790.