Turistični boni privabili nove planince
Letošnja poletna planinska sezona je zaradi koronavirusa pričakovano precej drugačna kot prejšnje. Tujih planincev je precej manj, Slovencev pa več, tudi takih, ki v gore doslej niso hodili. V planinskih kočah je bilo doslej unovčenih že več kot 1800 bonov.
»Najvišji upad nočitev beležijo visokogorske koče, tudi za polovico. V preteklih letih so glavnino nočitev ustvarili tujci, teh pa je letos kar za sedemdeset odstotkov manj. K sreči opažamo povečan obisk slovenskih gostov. A ker v primeru slabega vremena Slovenci ne gremo v gore, ostajajo postelje prazne.«
Kranj – Po tem, ko so zadnja leta večinoma preštevali rekordne številke, oskrbniki planinskih koč z obiskom letošnje poletje niso preveč zadovoljni. Tožijo namreč o manjšem obisku gora in manjšem številu prenočitev kot pretekla leta, kar za 25 odstotkov manj. »Najvišji upad nočitev beležijo nekatere visokogorske koče, tudi za polovico. V preteklih letih so glavnino nočitev ustvarili tujci, teh pa je v letošnjem letu kar za 70 odstotkov manj. K sreči opažamo povečan obisk slovenskih gostov. A ker v primeru slabega vremena Slovenci ne gremo v gore, ostajajo postelje prazne,« pravi strokovni sodelavec Planinske zveze Slovenije (PZS) Dušan Prašnikar.
Tradicionalno so na vrhuncu sezone najbolj obiskane koče v Triglavskem pogorju in Kamniško-Savinjskih Alpah, pa tudi tiste, ki so lažje dostopne za družine. Z dobrim obiskom in večjim številom nočitev se lahko pohvalijo nekatere koče na izhodiščih gora. Številne koče so namreč dostopne z vozili in pri njih mnogi koristijo turistične bone. O dobrem obisku nižje ležečih koč se lahko pohvalijo v PD Srednja vas v Bohinju, ki upravlja štiri koče. »Letos se je glede na pretekle sezone spremenila struktura gostov. Če je bilo lani sedemdeset odstotkov tujcev, jih je letos le še za peščico. Večino gostov v naših kočah je Slovencev, skoraj 95 odstotkov. Ker smo pravočasno vpeljali sistem koriščenja turističnih bonov, naši gosti pogosto koristijo to storitev. Več je obiskovalcev v kočah v sredogorju, manj pa v visokogorju. Verjetno se tudi zaradi tega spremembe v strukturi gostov. Letos je v primerjavi z lani v Vodnikovem domu na Velem polju pol manj nočitev,« razloži predsednik društva PD Srednja vas v Bohinju Jakob Zupanc.
Po zadnjih podatkih Finančne uprave RS je bilo do sedaj v planinskih kočah unovčenih 1833 bonov, kar je 1,6 odstotka vseh bonov. V nekaterih kočah bi sicer lahko prenočilo več gostov, vendar pa jih omejuje ukrep, ki ga je izdal NIJZ. »Bistven ukrep za planinske koče določa, da lahko v eni sobi spita dve osebi oziroma več ljudi, ki so iz istega gospodinjstva ali če več ljudi potuje skupaj, torej skupina prijateljev na skupnem pohodu ali skupina na društvenem izletu. Zaradi teh ukrepov je v planinskih kočah posledično manj razpoložljivih nočitvenih kapacitet, zato obiskovalce pozivamo k pravočasnim rezervacijam za spanje (priporočamo vsaj tri dni pred prihodom), še posebej v primeru načrtovanega koriščenja turističnih bonov. Lahko rečemo, da bi bilo brez bonov nekoliko manj nočitev. Oskrbniki koč opažajo, da bone v kočah koristijo tudi takšni, ki sicer ne hodijo v gore, a so jim boni motiv, da preizkusijo tudi nekaj drugega,« ugotavlja Dušan Prašnikar in dodaja, da posebnih zapletov pri koriščenju bonov v gorah ni, da pa imejte s seboj fotokopijo osebnega dokumenta; visokogorske koče namreč nimajo fotokopirnih strojev.