Ivan Tušek in poslovenjenje srednjih šol

Na Gorenjskem v deželi Kranjski (263)

V Martinj Vrhu nad Selško dolino (Megušnica št. 3) v občini Železniki se je 13. avgusta 1835 rodil kmetu Janezu in Maruši Tušek, rojeni Bertoncelj, naravoslovec in leposlovec, vajevec Ivan Tušek. Umrl je 10. marca 1877 v Ljubljani.

Vajevci je bilo ime skupine šestih ljubljanskih gimnazijcev, ki so v letih 1854 in 1855 skrivaj izdajali literarno glasilo Vaje. Na srečanjih so na glas brali svoja literarna besedila, si izmenjevali kritike in tekste zapisovali v zvezek, ki so mu dali ime Vaje. Na ta način so se vadili v pisanju v slovenskem jeziku, veščini, ki je bila v tedanjem šolstvu precej zanemarjena. Podobna dijaška glasila so obstajala že prej, a so jih leta 1852 prepovedali, saj avstrijski oblasti takšna aktivnost bodoče slovenske inteligence ni ustrezala.

Kot srednješolec se je usmeril v naravoslovje, največ v botaniko. Že na gimnaziji je zbiral med ljudstvom ter v tisku in pisanih virih slovenska rastlinska imena. Leta 1859 je opravil usposobljenski izpit za pouk fizike in prirodopisa na srednjih šolah. Služboval je na višji realki v Schottenfeldu na Dunaju, nato deset let na višji realki v Zagrebu in šest let na gimnaziji v Ljubljani. Bil je tudi tajnik Slovenske matice.

Zanimivo je, da je v osmem razredu pri Metelku imel najslabšo oceno iz slovenščine, torej v času, ko je bilo delo za Vaje, po vsem sodeč, na višku. Tudi v času dunajskega študija je imel v delovni in idejni skupnosti vajevcev dovolj vidno mesto. Ljudsko blago in naravoslovne članke je objavljal tudi v različnih časopisih. Tuška zaradi članka Potovanje okrog, ki je prvi opis vzpona na Triglav v slovenskem jeziku, štejemo med naše prve planinske pisatelje.

Eno najpomembnejših vprašanj njegovega časa je bilo poslovenjenje slovenskih srednjih šol. Dunajska vlada je pošiljala slovenske profesorje v tujino, na srednje šole po Sloveniji pa nameščala Nemce. Tuškova prošnja za profesorja v Ljubljani je leta 1866 postala predmet interpelacije Luke Svetca v kranjskem deželnem zboru in celo predmet polemike. V Slovenijo ga je premestil šele resorni minister v Hohenwartovi vladi.

V slovenščino je za potrebe šolstva od leta 1863 do 1872 prevedel šest učbenikov iz češčine, hrvaščine in nemščine. V ta namen je tudi zbral vsa znana slovenska imena rastlin. Zato velja za utemeljitelja slovenskega botaničnega besedišča. Vprašanje pouka v narodnih jezikih na srednjih šolah in potreba po slovenskih učbenikih je slovenske šolnike spodbujala k pospešenemu delu za učbenike, tudi v obliki prevodov iz nemščine. Pogoj za pouk v slovenskem jeziku je bila seveda slovenska terminologija, pri kateri je imel Ivan Tušek izredno pomembno vlogo.

Zanimivi Gorenjci tedna iz dežele Kranjske:

Dne 16. 8. 1554 je v Sibiu v Romuniji za kugo umrl evangeličanski škof, Lutrov privrženec in Trubarjev sopotnik Pavel Wiener (Biner). Rodil se je okoli leta 1495 v Kranju.

V Kranju se je 11. 8. 1802 rodil cerkveni dostojanstvenik Jernej Vidmar. V letih 1837–1860 je bil ravnatelj dunajskega Avguštineja in dvorni kaplan, leta 1853 dvorni ceremoniar. Leta 1859 je bil imenovan in leta 1860 posvečen za ljubljanskega škofa.

V Ljubljani se je 13. 8. 1880 rodila zdravnica Valerija Strnad. V Železnike je prišla delat leta 1921. Bila prva slovenska zdravnica z dokončano medicinsko fakulteto. Umrla je 2. junija 1961 v Železnikih.

V Železnikih se je 15. 8. 1808 rodil duhovnik, pesnik in prevajalec Jernej Levičnik. V časopisu Carinthia je leta 1851 objavil Prešernov življenjepis.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / ponedeljek, 18. maj 2009 / 07:00

Tudi stari orli še dobro letijo

Nekdanji tržiški skakalci so bili pobudniki za zanimivo srečanje nekdanji skakalcev, ki so se jim pridružili tudi še dejavni tekmovalci.

Objavljeno na isti dan


Kranj / sobota, 7. julij 2007 / 07:00

Enotna in močna Gorenjska

Klub gorenjskih poslancev je za enotno in močno Gorenjsko, motijo le novice o možnostih ustanavljanja manjših pokrajin.

Slovenija / sobota, 7. julij 2007 / 07:00

Slovesno za ameriški praznik

Ameriški veleposlanik v Ljubljani je v torek priredil sprejem v počastitev 231. obletnice sprejema deklaracije o neodvisnosti.

Slovenija / sobota, 7. julij 2007 / 07:00

Državni svetniki za manj pokrajin

Ljubljana - Pred prvo obravnavo svežnja pokrajinske zakonodaje v državnem zboru je v sredo predloge zakonov o pokrajinah, o volitvah v pokrajinah in o financiranju pokrajin obrav...

Slovenija / sobota, 7. julij 2007 / 07:00

Ponoven razpis za Radovljico in Škofjo Loko

Ljubljana - Načelnicam in načelnikom upravnih enot, ki so bili na ta položaj imenovani 28. junija 2003, je konec junija potekel štiriletni mandat. Minister za javno upravo Gregor...

Bohinj / sobota, 7. julij 2007 / 07:00

Vučko in Rozman za ureditev poti

Bohinj - Svetnika Liberalne demokracije Slovenije v občinskem svetu Bohinj Dušan Vučko in Janez Rozman sta predlagala, da se v razvojni načrt občine do leta...