Kriza naj bi bila le izgovor
Opozicija zelo kritično ocenjuje delo vlade v minulih dveh letih, več odločnosti pri vodenju države pa pogrešajo tudi nekateri iz koalicije.
Kranj – Vlada Boruta Pahorja, ki je prisegla pred dvema letoma, je na sredini svojega mandata deležna ostrih kritik predvsem iz vrst opozicijskih strank. Poleg pohval pa je nekaj kritik slišati tudi iz koalicijskih strank. Zato smo za oceno dela vlade v minulih dveh letih poprosili Marka Pogačnika, predsednika odbora za gospodarstvo, ki deluje v okviru strateškega sveta SDS, in Boruta Sajovica, poslanca LDS.
Marko Pogačnik se je osredotočil predvsem na gospodarske razmere v državi, ki po njegovem zbujajo veliko skrbi. »Brez uspešnega gospodarstva namreč ne moremo pričakovati, da bomo uspešno skrbeli za socialo,« je poudaril. Opozoril je na rastočo nelikvidnost podjetij, pomanjkanje naročil in investicij, nedostopnost posojil za podjetja in zapletene pogoje poslovanja. Kritičen je tudi do povečevanja proračunskega dolga. »Vlada je povečala dolg za pet milijard evrov oziroma več kot šestdeset odstotkov, kar je rekord v evrskem območju. S tem so zadolžili še prihodnje generacije.« Ob tem, je dodal, so ustvarili še dve milijardi proračunskega primanjkljaja. »Izgovarjanje na finančno krizo je pri tem le izgovor, saj je bil padec gospodarske rasti pri nas še enkrat večji kot znaša povprečje držav Evropske unije,« je prepričan Pogačnik. Število brezposelnih je že preseglo sto tisoč. »Še šestdeset tisoč delovnih mest ta čas ohranjajo z intervencijskimi ukrepi, ki pa se počasi iztekajo,« je opozoril Pogačnik. Obenem po njegovi oceni lahko v dobrem letu pričakujemo še skoraj petsto stečajev velikih in srednje velikih družb. Opozoril je tudi na plačilno nedisciplino, ki najbolj pesti podjetja na področju gradbeništva, trgovine in predelovalne industrije. Državni proračun, še ocenjuje Pogačnik, je izrazito socialno naravnan, manj pa je usmerjen v spodbujanje razvoja in konkurenčnosti gospodarstva.
Temeljni okvir minulega dveletnega obdobja je v Sloveniji in drugod po svetu postavila gospodarska kriza, pa je poudaril Borut Sajovic in dodal, da se ob tem zastavlja vprašanje, ali se je vlada ustrezno odzvala na izzive. »Pomemben del gospodarske stroke je prepričan, da bi lahko delovala bolje, čemur tudi sam pritrjujem. Hkrati pa je treba poudariti nekatere pomembne, obsežne in v javnosti nepriljubljene reforme, za katere minule vlade niso imele poguma, čeprav smo vsi vedeli, da so nujne, če želimo slediti cilju višanja kakovosti življenja državljanov Slovenije,« je prepričan Sajovic. Kriza je po njegovem dokazala, da Slovenija potrebuje temeljite strukturne reforme, zato si želi več odločnosti pri vodenju vlade in večjo učinkovitost pri iskanju rešitev za konkretne probleme. Zato bi se vlada, opozarja, morala temeljito posvetiti zastavljenim ciljem, ne pa da se prevečkrat ukvarja z nepomembnimi temami. V javnosti pa se pogosto tudi pozablja, je poudaril Sajovic, od kod izvirajo nekateri današnji problemi. »Če bi se v preteklosti bolj posvetili ustvarjanju kakovostnih delovnih mest, vlaganju v znanje in izobraževanje ter korenito spremenili koncept upravljanja državnega premoženja, da ne bi bil prepuščen vplivnim posameznikom, bi bila gospodarska slika Slovenije, pa tudi Gorenjske bistveno drugačna,« je prepričan Sajovic. Zato si po njegovem vlada zasluži pohvalo, da si je za eno glavnih prioritet postavila pregon gospodarskega kriminala in spoštovanje načel enakosti pred zakonom, zaradi česar danes v Sloveniji ni več nedotakljivih.