Andrej Stritar, Roman Tratnik, Anka Rudolf, Rafael Terpin in Dušan Škodič so v prostorih PZS predstavili novosti Planinske založbe.

Knjige za ljubitelje gora vseh generacij

V Planinski založbi Planinske zveze Slovenije so tudi letos poskrbeli za zanimivo in poučno branje, tako mlajši kot starejši bralci pa se bodo razveselili zlasti treh leposlovnih del, ki so v pomanjkanju planinskih leposlovnih edicij še kako popestrila tovrstno ponudbo.

Ljubljana – V Planinski založbi Planinske zveze Slovenije (PZS) vsako leto pripravijo raznoliko ponudbo, od leposlovja, mladinske literature do vodnikov po naših in tujih gorah, plezalnih vodnikov, vodnikov v angleškem jeziku in seveda priljubljeni planinski koledar.

»Rdeča nit letošnjih izdaj je planinsko leposlovje, ki je med bralci zelo zaželeno. Zadnja desetletja je prave planinske literature zelo malo, večinoma gre za polliterarne zvrsti,« je na letošnji predstavitvi v prostorih Planinske zveze Slovenije v Ljubljani poudaril urednik Planinske založbe Planinske zveze Slovenije Vladimir Habjan in dodal, da bodo knjižice še kako popestrile naš knjižni trg.

Smeh, Griči in besede iz srca

Že spomladi je namreč izšla zbirka planinskih humoresk Smeh z gora izpod peresa Dušana Škodiča (v Gorenjskem glasu smo jo že predstavili). V knjigi je 17 zabavnih zgodb, avtor pa jih je zbiral kar trideset let. Zabavne zgodbe z gora dopolnjujejo ilustracije Milana Plužareva.

Posebno zgodovinsko in etnološko vrednost ima zbirka 18 pravljic, pripovedk in zgodb, zbranih v knjigi Čez drn in strn. Anka Rudolf je s pomočjo zgodb vsebinsko predstavila širše območje Idrijskega, njegovih prebivalcev in njihovega načina življenja od najzgodnejših časov do današnjih dni. Vsebinsko zelo raznolike zgodbe so polne domišljije in opisov raznotere človeške nravi. »Z zgodbami se srečujem v vsakdanjem življenju in na mojih poteh. Dogodki, stvari, pripovedi, omembe malenkosti in različni pripetljaji mi vzbudijo raziskovalno vnemo. Sprašujem se, kako je bilo v resnici, poskušam vstopiti v tisti svet in moja velika želja je te konstrukte s prečudovitimi besedami slovenskega jezika naslikati bralcu,« je povedala Anka Rudolf. Knjigo bogatijo ilustracije Idrijčana, akademskega slikarja Jurija Pfeiferja.

Idrijčan Rafael Terpin je v knjigi Griči med skritimi kotički vipavskih, tolminskih in škofjeloških vrhov srkal pripovedi tamkajšnjih domačinov in vse skupaj zbral v zgodbah, ki so poklon svetu, življenju in krajini, ki izginjajo. Akademski slikar, zbiratelj anekdot in pripovedi ter sodelavec Planinskega vestnika pa v knjigi ni zbral le zgodb in svojih razmišljanj, temveč je v njej tudi zbirka njegovih slik. »Ob koncu gimnazije sem začenjal slikati, pisal pa sem že prej. Divji rovtarski svet svet sem najprej spoznaval kot študent, pa sem kasneje ugotovil, da moj spomin ni najboljši, in sem začel pisati, skicirati in fotografirati. Tega gradiva se je nabralo res veliko,« je povedal Rafael Terpin.

Vodnik in zemljevidi

Pomembna in zanimiva pridobitev za planince in ljubitelje gora je tudi vodnik avtorja Romana Tratnika z naslovom Julijske Alpe: osrednji del. »Vodnik je namenjen praktično vsem, ki se radi podajajo v gorski svet. Tako začetnikom, ki se šele seznanjajo s planinarjenjem, kot tudi izkušenim, ki bi radi pokukali v kakšen manj raziskan kotiček,« pravi avtor.

V založbi PZS so si zadali dolgoročni cilj, da bodo s kakovostnimi zemljevidi pokrili vsa naša gorstva. »Vsak zemljevid je treba pogosto popravljati, saj se svet pač spreminja. Zemljevid Triglava je ponatisnjen, maja smo izdali zemljevid Ljubljane z okolico. Tik pred izidom sta tudi Slovenska Istra, Kras in okolica ter Semič z okolico,« je povedal urednik kartografije PZS Andrej Stritar.

»V načrtu za letošnje leto smo sicer imeli izdajo desetih edicij, marca in aprila pa se je vodstvo Planinske zveze Slovenije odločilo, da program skrčimo. Tako smo izdajo nekaj edicij prestavili za eno leto. Trenutno intenzivno pripravljamo še plezalni vodnik Vertikale Slovenije avtorjev Andreja Grmovška in Viktorja Relje. Jeseni naj bi izšla tudi Vodnik po glavnih mejnikih rapalske meje avtorja Dušana Škodiča in moja leposlovna knjiga Tipanje v neznanem, v katero je vključenih 16 hribovskih zgodb iz slovenskih gora kot tudi od Karnijskih Alp do alpskih štiritisočakov in daljne Japonske,« je o načrtih povedal urednik Vladimir Habjan in dodal, da je izdaja vodnika po Bohinjski planinski poti prestavljena v leto 2021, prav tako naj bi prihodnje leto izšla prenovljena izdaja Slovensko planinstvo. »Če bodo razmere ugodne, bi lahko letos izšel še vodnik Najvišji vrhovi evropskih držav avtorjev Jožeta Draba in Andreje Tomšič Drab,« je pojasnil Vladimir Habjan in pokazal tudi planinski koledar za novo leto.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Izleti GG / nedelja, 19. maj 2019 / 17:47

Soline, kaktusi in vino

V petek je izletnike Gorenjskega glasa pot peljala na Primorsko. V Seči pri Portorožu smo si ogledali izjemno zanimiv Vrt kaktusov, pot nadaljevali v Muzej solinarstva, dan pa zaključili v Marezigah.

Objavljeno na isti dan


Izleti GG / sreda, 9. maj 2018 / 20:25

Narava, pohodi in plaže

Ko je Nejc Havaje obiskal prvič, si je za izhodišče izbral Honolulu, potem pa od tam raziskoval naprej. Tudi letos se je odločil za isti kraj. »Prvič sem obiskal Oahu in Big Island. Z otok...

Nasveti / sreda, 9. maj 2018 / 20:24

Tanja odgovarja

Že večkrat sem bila deležna vaših odgovorov. Leto, ki je odšlo, je prineslo bolezen meni in mojemu možu. Kako kaže na področju zdravja in financ, ki so trenutno zelo slabe? Se bomo selili...

Rekreacija / sreda, 9. maj 2018 / 20:17

Gora v zamejstvu

Zajavor / Monte Zaiavor (1815 n. m.) – Rezija. Najlažje dostopen vrh v grebenu Muzcev.

Kultura / sreda, 9. maj 2018 / 20:15

Nevlje kot arheološko najdišče

Kamnik – V četrtek, 10. maja, ob 19. uri bo v gradu Zaprice v prostorih Medobčinskega muzeja Kamnik predavanje arheologa Draška Josipovića na temo Nevlje kot arheološko najdišče – Kje so živeli mam...

Nasveti / sreda, 9. maj 2018 / 20:15

Komunikacija z osebo z demenco

Ko govorimo z osebo z demenco, stojmo ali sedimo pred njo, zato da nas lahko opazuje. Govorimo nežno in ne povzdigujmo glasu. Delajmo kratke, preproste stavke.