
Lubadarja manj, a še vedno veliko
V gozdovih na Zgornjem Gorenjskem je letos manj lubadarja kot lani, a še vedno zelo veliko. Lastniki naj gozdove pregledujejo najmanj dvakrat na mesec.
Bled – V blejski območni enoti Zavoda za gozdove Slovenije so letos do konca junija zaradi lubadarja označili za posek 75 tisoč kubičnih metrov smreke, lani v enakem obdobju pa 125 tisoč »kubikov«. Lastniki gozdov so letos v tem obdobju posekali 110 tisoč »kubikov«, poleg letos označenih še drevesa, ki so jih gozdarji za posek označili že prej, lani v primerljivem obdobju pa 140 tisoč. »Čeprav je letos zaradi lubadarja manj poškodovanih smrek kot lani, je namnožitev lubadarja še vedno izredno visoka in ogroženost smrekovih gozdov na Zgornjem Gorenjskem na najvišji stopnji,« ugotavljajo v blejskem zavodu za gozdove, kjer pozivajo lastnike gozdov, da v tem najbolj občutljivem času, ko se lubadar zelo hitro razvija, redno pregledujejo gozdove najmanj dvakrat na mesec. Pri pregledovanju naj bodo pozorni predvsem na gozdove, ki so jih v zadnjih letih prizadeli lubadar in vetrolomi, na gozdne sestoje na sušnih rastiščih, sestoje, v katerih so v prejšnjih letih že izvajali redno sečnjo in so dlje časa skladiščili neolupljen les, ter na druge pretežno smrekove sestoje, ki so starejši od petdeset let.
Če lastniki med pregledovanjem gozdov opazijo napadena ali podrta drevesa, naj o tem čim prej obvestijo revirnega gozdarja in takoj začnejo posek in spravilo poškodovanega drevja. Gozdarji tudi sicer izvajajo v ogroženih gozdovih poostren nadzor, napadena drevesa označujejo za posek in lastnikom izdajajo odločbe, ki določajo tudi rok za izvedbo del. Lastniki naj dela izvedejo v roku, saj je prav od tega odvisna uspešnost zatiranja lubadarja in tudi kakovost lesa. Ko les lubadark pomodri, se njegova odkupna cena v primerjavi z zdravim lesom zmanjša do 30 evrov za kubični meter, kar je odvisno od debeline in lastnosti lesa.