Dve zvezdici Ani Roš, ena tudi na Gorenjsko
Dočakali smo najtežje pričakovani kulinarični dogodek letošnjega leta: v torek so na Ljubljanskem gradu razglasili dobitnike Michelinovih zvezdic. Pravzaprav je šlo za izjemen dogodek, saj se je to zgodilo prvič v zgodovini Slovenije. In Gorenjci smo ponovno potrdili, da v slovenskem okolju premoremo smetano med t. i. chefi. Med petimi restavracijami, ki so prejele eno Michelinovo zvezdico, se je znašla tudi Vila Podvin iz Mošenj z Urošem Štefelinom. Pa še en kuharski mojster se je okitil z eno zvezdico – Jorg Zupan, ki sicer ustvarja v ljubljanskem Ateljeju, a je rojeni Kranjčan.
Prihod prvega Michelinovega vodnika v Slovenijo je bil na koncu v znamenju Ane Roš in Hiše Franko iz Kobarida. Svetovno znana kulinarična mojstrica (oziroma njena restavracija) je dobila dve zvezdici. Bila je edina v svojem razredu, čeprav bi glede na opise, kaj pomenijo zvezdice – ena zelo kakovostno kulinariko, vredno postanka, dve odlično kulinariko, za katero je vredno narediti ovinek, in tri izjemno kulinariko, vredno posebnega potovanja – Hiši Franko prisodili opis za tri zvezdice. Slovenci, predvsem pa tujci, so zadnji dve leti Kobarid velikokrat obiskali le zaradi Anine kulinarike.
Da je Slovenija (končno) pristala na zemljevidu Michelinovih destinacij, je seveda za našo gastronomijo izjemnega pomena. Odprla so se še ena vrata.
Poleg podeljenih zvezdic pa je še 37 slovenskih restavracij, gostiln in bistrojev s svojimi kuharskimi mojstri dobilo The Plate Michelin oziroma krožnik Michelin, devet še oznako Michelinov Bib Gourmand in šest piktogram trajnosti. Tudi tu je bera gorenjskih imen lepa.
Seveda pri Michelinu brez presenečenj ne gre in zagotovo je bilo eno večjih, da med dobitniki zvezdic ni bilo Janeza Bratovža z njegovo znano Restavracijo JB. Po kulinaričnih kuloarjih je završalo ...
Kaj pa pomenijo zvezdice za »običajnega smrtnika« na eni strani in njihove prejemnike na drugi? Zelo poenostavljeno: če imate radi dunajski zrezek in pečen krompirček – no, to morda v Michelinovi restavraciji postrežejo kot del prve hladne predjedi od osmih hodov na primer kot okus v skodelici, ki je podobna kavni, kar obljublja čutom posebno doživetje, ne pa vedno sitosti. In končni rezultat ni poceni; za kuharskega mojstra restavracij dobitnic pa to izjemno »zvezdično« priznanje pomeni še večjo odgovornost do gosta – na vseh nivojih. Michelinova zvezdica ali več njih je za prejemnika potrditev, da dela dobro, izziv za naprej, včasih pa kdo ugotovi, da mu je tudi v breme.