
Minister Počivalšek prestal interpelacijo
Počivalšek ostaja gospodarski minister
Minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek je uspešno prestal interpelacijo, o kateri so poslanci na predlog opozicije razpravljali pred dobrim tednom dni. Podprlo jo je 37 poslank in poslancev, proti jih je glasovalo 51. »Obračam se naprej k izzivom, ki jih na gospodarskem področju ne manjka,« je dejal po maratonski razpravi v državnem zboru. Interpelacijo so vložili opozicijski LMŠ, SD, Levica in SAB, očitali pa so mu predvsem nepravilnosti pri nakupu zaščitne in druge opreme za boj proti širjenju epidemije covida-19.
Danes konec vojaške vaje Preskok, najdaljše doslej
Danes se končuje 67-dnevna vojaška vaja Preskok, najdaljša v zgodovini Slovenske vojske. Potekala je po širšem območju Slovenije. V začetku junija si jo je ogledal tudi predsednik republike in vrhovni poveljnik obrambnih sil Borut Pahor, ta teden pa skupaj z ministrom za obrambo Matejem Toninom, načelnikom Generalštaba Slovenske vojske brigadirjem Robertom Glavašem in poveljnikom sil brigadirjem Mihom Škerbincem še premier Janez Janša. Slednji je v nagovoru povedal, da je bilo zaupanje javnosti v Slovensko vojsko vedno visoko, kljub temu da se je skušala zreducirati na nekaj, kar ni ustavna kategorija. Spomnil je tudi na krčenje sredstev za vojsko v preteklosti in na napovedi ministrstva za obrambo in vlade, ki pripravljata rešitve za izboljšanje njenega položaja. Vojsko je pohvalil tudi zaradi aktivnosti, ki so jih njeni pripadniki izvedli v času epidemije covida-19. Vaja Preskok 2020 bo sicer v mnogočem zapisana kot posebna vaja, poudarjajo na ministrstvu za obrambo. V njenem okviru so izvedli sklop taktičnih in štabnih vaj različnih velikosti, od voda do celotne strukture sil. V vaji je bilo neposredno angažiranih 2500 pripadnikov Slovenske vojske, posredno pa kar 3500, »kar predstavlja veliko večino sil, ki se nahajajo v Sloveniji«.
Sindikati prvič z novo vlado
Predstavniki sindikatov javnega sektorja so se v sredo prvič sestali z novo vladno pogajalsko skupino, ki je tokrat predvsem poslušala opozorila sindikatov o anomalijah v posameznih delih javnega sektorja, ki so nastale v zvezi z izplačili dodatkov za delo v času epidemije covida-19. »Nekateri označujejo to kot kaotične razmere, ni enakosti, ni pravičnosti. Delodajalci ravnajo zelo različno, tolmačijo si vsak po svoje. Ta reč je slabo izpeljana, seveda na podlagi slabega zakona in slabih sklepov, ki jih je pripravila vlada,« je tako opozoril predsednik konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj. Pogovarjali so se tudi o letošnjem regresu za letni dopust, kjer sindikati predlagajo za 110 evrov višje izplačilo od zakonsko določenega najnižjega izplačila v višini minimalne plače 940,58 evra. Lani so 1050 evrov regresa sicer prejeli javni uslužbenci z najnižjimi plačami.
Terška podprlo premalo državnih poslancev
Državni zbor v sredo na tajnem glasovanju ni potrdil Andraža Terška za novega ustavnega sodnika. Njegovo imenovanje je podprlo 42 poslancev, 38 jih je bilo proti, osem glasovnic pa je bilo neveljavnih, za potrditev pa je zahtevano najmanj 46 glasov podpore poslancev. Sodeč po napovedih pred glasovanjem se je sicer Teršku obetala zadostna podpora, saj so jo napovedali v LMŠ, SD, Levici, SAB, SMC in SNS. Opozicija je krivdo za neizvolitev pripisala vladnemu SMC, a je vodja poslancev te stranke Janja Sluga po glasovanju poudarila, da niso glasovali drugače, kot so se dogovorili, torej da ga podprejo. Priznala pa je, da je premier Janez Janša na zadnjem vrhu koalicije precej glasno opozoril, kako bi bilo treba glasovati. Pritiske so sicer doživljali z vseh strani, je dodala. Kot je znano, v Janševem SDS niso podpirali Terška, temveč Barbaro Zorec, ki pa je prejšnji teden odstopila od kandidature. Teršek je po neizvolitvi dejal, da se ne počuti kot žrtev političnih igric. »Žrtve so ljudje, ki živijo na socialnem robu. Žrtve so ljudje, ki vlagajo ustavne pritožbe na ustavno sodišče, pa jih to zavrača tudi v primerih, ko bi jih lahko ali celo moralo sprejeti,« je poudaril. Predsednik republike Borut Pahor bo zdaj izvedel nov postopek izbire kandidatov za novega ustavnega sodnika.
Travner od ponedeljka generalni direktor policije
Vlada je pred tednom dni za generalnega direktorja policije za dobo petih let imenovala Antona Travnerja, ki je bil od 14. marca v. d. generalnega direktorja policije. Položaj je Travner, ki je policist od leta 1985, uradno prevzel v ponedeljek.