Ovce so številne in nezahtevne.

Kmetijstvo Islandije

Islandija (4)

Če je turizem na Islandiji danes močno v porastu, je bilo v preteklosti – in je še danes – pomembno tudi kmetijstvo: bazična gospodarska dejavnost, ki ji na otoški deželi povsem enakovredno ob boku sledi ribištvo. Od tega so živeli v preteklosti in od tega mnogi živijo še danes. Kmetijstvo je odvisno od naravnih razmer. Ključno je podnebje. Kratka rastna doba od maja do oktobra omogoča le rast travinja. Kjer je teren tak, da se je razvila prst (iz magme je običajno prst zelo rodovitna), je možno kmetovati. Kjer je pokrajina kot na luni, ni prsti. Kamninsko podlago predstavljajo magmatske in metamorfne kamnine, ki zadržujejo vodo. Polja so obdana z jarki – tako uredijo odvodnjavanje, kot pri nas na barju denimo. Zemljo intenzivno gnojijo in negujejo. Lahko imajo tudi tri košnje letno. Kmetje se ukvarjajo z govedorejo, ovčerejo, rejo konj in perutninarstvom. Govedo imajo v hlevih, ovce so razpršene povsod po travnikih, pozimi gredo v hleve; konji (avtohtoni so islandski konji) pa so celo zimo zunaj. Če jih dobro krmiš, so odporni, stisnejo se čisto skupaj in običajno niso veliko bolni.

Na kmetiji, kjer so se ukvarjali tudi s turizmom, so vsako leto gostili nemške študente. Pravijo, da se želijo naučiti, kako ravnati s konji. Raje imajo dekleta, ker so bolj spretna pri hišnih opravilih in pri delu z gosti. Pogosto je bilo videti table »prepovedani droni«, ker ti splašijo živino in jim uide.

Druga stvar so rastlinjaki. Geotermalna energija omogoča zastonj ogrevanje in tako pridelujejo jagode, maline, paradižnik, kumare, papriko, solato doma. Bila sva v rastlinjaku, kjer nama je lastnik razkazal proizvodnjo jagod. Gojijo jih v loncih, napolnjenih z zemljo (kar precej zemlje je bilo v loncih), postavljenih na police. Med seboj so lonci povezani s cevkami, po katerih pritekajo hranila, voda in drugo, potrebno za rast jagod. Na tak način je obiranje dokaj enostavno. Na stojni višini so sezonski delavci (tujci seveda) z vozički obirali jagode. Obirajo jih od aprila do oktobra, potem je za rast pretemno – potrebna bi bila umetna osvetlitev. Poleg jagod in malin so v tej vrtnariji vzgajali tudi drevesa – najpomembnejši kupec je bila država, ki podpira pogozdovanje.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / torek, 15. januar 2013 / 07:00

Remškar direktor na onkološkem

Svet Onkološkega inštituta Ljubljana je imenoval Janeza Remškarja za novega generalnega direktorja inštituta. Soglasje k imenovanju mora dati še vlada.

Objavljeno na isti dan


Splošno / petek, 15. januar 2010 / 07:00

Potočnik požel številne aplavze

Bruselj – Učinkovita raba virov, biotska raznovrstnost in boljše izvajanje obstoječe okoljske zakonodaje so prednostne naloge, ki jih je v svoji predstavitvi opredelil kandidat za evropske...

Gospodarstvo / petek, 15. januar 2010 / 07:00

Agencija nadaljuje z izplačilom subvencij

Kranj - Agencija za kmetijske trge in razvoj podeželja nadaljuje z izdajanjem odločb za neposredna plačila. Do danes, petka, naj bi izdala še malo manj kot 54 tisoč odločb za izp...

Kranj / petek, 15. januar 2010 / 07:00

Cenejša očala za bolnike

Zdravstvena zavarovalnica bo po novem namenila več denarja za pripomočke za izboljšanje vida, zavarovanci bodo doplačevali manj ali pa nič.

Humor / petek, 15. januar 2010 / 07:00

Registrska na vozu

Konjska vprega je mnogim Romunom edino prevozno sredstvo, zagotovo pa tudi najcenejše.

Prosti čas / petek, 15. januar 2010 / 07:00

Slovenka leta je Katarina Kresal

Že 22. Slovenka leta po vrsti je postala ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal. Tako je nazivu političnega obraza dodala še en naslov.