Vlada bo odločala o zaostritvi ukrepov na meji
Notranji minister Aleš Hojs napovedal, da bo vlada na seji v četrtek, 18. junija, odločala o morebitnem zaostrovanju ukrepov pri vstopu v Slovenijo. Število novih potrjenih okuženih oseb je, potem ko nekaj časa dnevno nismo imeli novih primerov ali le po enega ali dva, znova višje.
V sredo, 17. junija, je bilo v Sloveniji med 952 testiranimi osebami potrjenih osem okužb na novi koronavirus, kar je največ po 29. aprilu, ko smo imeli 11 potrjenih okužb. Bolnišnico je v sredo zapustil en bolnik, hospitaliziranih tako ostaja šest pacientov, od tega eden v intenzivni negi. Nove okužbe izvirajo iz Ljubljane, Krškega, Kopra in tujine.
Ljubljana, Kranj – Konec maja po več dni zapored nismo imeli nobenega potrjenega primera okužbe z novim koronavirusom v Sloveniji, zdaj pa samo v ponedeljek in torek skupaj sedem, od tega dva na Gorenjskem (enega v Kranju in enega na Jesenicah). V bolnišnici je sedem bolnikov s to boleznijo, od tega eden na oddelku za intenzivno terapijo.
Vodja svetovalne skupine za covid-19 na ministrstvu za zdravje Bojana Beović ob potrjenih okužbah opozarja, da so se ljudje očitno preveč sprostili. Čeprav gre v večini za vnose virusa iz tujine, je po njeni oceni situacija kritična, saj bi teh nekaj novih vnosov lahko v prihodnje povzročilo nekaj deset novih primerov.
Predsednik vlade Janez Janša je celo opozoril, da grozi drugi val epidemije covida-19. »Z odpiranjem meja po Evropi in obnavljanjem medcelinskih povezav se tveganje uvoza novih okužb hitro povečuje,« je zapisal na družbenem omrežju Twitter. Navedel je tudi, da bodo »vsi veljavni ukrepi ponovitev epidemije preprečili le, če se bodo dosledno izvajali. Sicer bodo nove omejitve neizogibne.«
Notranji minister Aleš Hojs je v sredinih televizijskih Odmevih povedal, da bo vlada na seji v četrtek, 18. junija, odločala o morebitnem zaostrovanju ukrepov pri vstopu v državo. Eden od ukrepov bi lahko bil razširitev seznama tistih, ki bi po novem morali v samoizolacijo ali karanteno. Tovrsten ukrep bi veljal tako za tujce kot tudi državljane Slovenije, ki v državo prihajajo s kritičnih območij, je dejal minister Hojs. Beovićeva je dodala, da bo temeljito treba premisliti tudi, katere od izjem za vstop v našo državo (kot so npr. delovni migranti, tranzit, določeni družinski razlogi ...) so res nujno potrebne in katere ne. Ob tem je v Odmevih omenila hrvaški pristop, kjer potnikom ob prehodu v državo vzamejo telefonsko številko in naslov ter potem javljajo določena navodila in lahko nadzorujejo tudi gibanje.
Če imate vprašanja glede koronavirusa, pokličite ...
Ker vladni klicni center od 12. junija ne deluje več, se lahko državljani z vprašanji, ki se jim odpirajo glede novega koronavirusa, in prošnjami za pomoč obrnejo neposredno na pristojne državne organe. Za zdravstvena priporočila in napotke so uporabnikom na voljo pristojne službe Nacionalnega inštituta za javno zdravje na telefonski številki 01 2441 729. Za pojasnila glede odrejanja karantene lahko državljani zaprosijo na ministrstvu za zdravje na telefonski številki 01 478 68 48, za vprašanja glede postopkov prehajanja državne meje ostaja na voljo klicni center za koronavirus policije, ki je dosegljiv na telefonski številki 01 514 70 01. Za konzularne zadeve lahko uporabniki zaprosijo pristojne službe ministrstva za zunanje zadeve na telefonski številki 01 478 20 10. Pojasnila glede unovčevanja turističnih bonov pa zagotavlja Finančna uprava na telefonski številki 08 200 10 05.