Zbornica: kmetje niso krivi

Hrana se draži, to kažejo statistični podatki in to v denarnicah občutijo tudi potrošniki. V Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije dokazujejo, da za podražitve niso krivi kmetje, saj se odkupne cene kmetijskih pridelkov znižujejo.

Ob tem, da so se v času epidemije covida-19 znižale odkupne cene pridelkov, so se kmetje ukvarjali tudi s težavo, kam prodati pridelke.

Kranj – Po podatkih državnega statističnega urada so se cene hrane med lanskim in letošnjim majem zvišale za 5,4 odstotka, pri tem pa se je meso podražilo za 10,6 odstotka, sveže sadje pa za 23,4 odstotka. Višje cene hrane so tudi največ prispevale k majski inflaciji. Inflacija je bila 0,9-odstotna, cene hrane in brezalkoholnih pijač pa so se maja glede na april zvišale za 2,4 odstotka.

V javnosti se je ob takšnih podražitvah hrane ustvaril vtis, da so kmetje dobičkarji kriznih koronarazmer in da so višje cene hrane posledica višjih stroškov pridelave in predelave. V Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije dokazujejo, da za podražitve hrane na trgovskih policah in s tem za zviševanje življenjskih stroškov niso krivi kmetje, ampak drugi deležniki v živilski verigi. Cene govejega, prašičjega in perutninskega mesa so se namreč občutno znižale, tako da ponekod niti ne pokrivajo več stroškov prireje. Še pred razglasitvijo epidemije je bilo za sto kilogramov klavnega trupa prašiča kakovostnega razreda E treba odšteti 209,51 evra, ob koncu maja za enak razred samo še 164,88 evra; vsaj 20-odstotno znižanje cene pa je bilo tudi pri drugih kakovostnih razredih in klavnih kategorijah prašičev. Tržna cena klavnega trupa bika kakovostnega razreda R3 je v tednu pred razglasitvijo epidemije znašala 339,76 evra, ob koncu maja zgolj 315,67 evra, podobno znižanje pa je bilo tudi pri vseh drugih kakovostnih razredih in klavnih kategorijah goveda. Trend zniževanja cen je od epidemije naprej tudi v reji piščancev. Znižuje se tudi odkupna cena mleka. Mlekarne so marca za mleko s 3,15 odstotka beljakovin in 3,7 odstotka maščobe plačale 31,33 evra za sto kilogramov, aprila pa 29,95 evra.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / torek, 18. maj 2021 / 10:14

Nesreči na mokri avtocesti

Kranj – Včeraj zjutraj sta se na gorenjski avtocesti zgodili dve nesreči. Ob 6. uri je voznica v smeri Kranja trčila v odbojno ograjo pri priključku Strahinj - Naklo, ob 7.30 pa so bila pri Brniku...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / ponedeljek, 24. avgust 2020 / 23:28

Narava in hribi so zanju najlepša pisarna

Zakonca Anita in Grega Kofler iz Mojstrane dobršen del svojega življenja in dela posvečata goram. Grega je alpinistični inštruktor, gorski vodnik z mednarodno licenco, Anita je sredi izobraževanja za...

Gorenjska / ponedeljek, 24. avgust 2020 / 23:25

Zaključujejo prenove šol in vrtcev

V Kranju je največja pridobitev pred novim šolskim letom dozidana in prenovljena Podružnična šola Center (Osnovna šola Simona Jenka), novi pa so tudi štirje oddelki vrtca. Potrebne obnove so potekale...

Gospodarstvo / ponedeljek, 24. avgust 2020 / 14:39

Zadovoljni s turistično sezono

Slovenci znova odkrivajo lepote svojih krajev, k temu jih spodbujajo tudi turistični boni. V največjih gorenjskih turističnih krajih so zadovoljni s sedanjim potekom poletne sezone.

Medvode / ponedeljek, 24. avgust 2020 / 14:21

Sanacija »dežele jaškov«

Občina Medvode je pristopila k težko pričakovani sanaciji ceste Rakovnik–Goričane. V teku je tudi obnova še nekaterih drugih poškodovanih odsekov cest v občini.

Gospodarstvo / ponedeljek, 24. avgust 2020 / 14:21

Rast premije in nižji dobiček

V Skupini Triglav so v letošnjem prvem polletju zbrali več premije kot v enakem lanskem obdobju, a pri tem ustvarili nekoliko manjši dobiček.