
Slovenija, prijazna do rojakov
Mitja Rovšek in Marko Oraže, ki v imenu Zveze slovenskih organizacij in Narodnega sveta koroških Slovencev v družbi SloMedia skrbita za financiranje in izhajanje skupnega slovenskega tednika Novice z okrog 2200 naročniki, sta povedala, da je nemoteno izhajanje Novic zagotovljeno. Računajo tudi na podporo posebnega sklada vlade za regionalne medije.
Urad vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu po novem vodi Helena Jaklitsch. Rodila se je v slovensko-kočevarski družini v Novem mestu, na Filozofski fakulteti v Ljubljani je študirala filozofijo in zgodovino in doktorirala na temo Slovensko begunsko šolstvo v taboriščih v Avstriji in Italiji v letih 1945–1950. Pred imenovanjem za ministrico je bila zaposlena na ministrstvu za kulturo in ministrstvu za pravosodje.
V pogovoru za Slovensko tiskovno agencijo, ki ga je povzel tudi slovenski program avstrijske radiotelevizije ORF, je povedala, da je lahko tudi med epidemijo na račun sodobne tehnologije vzdrževala stike s Slovenci v zamejstvu in po svetu. Po njenem mnenju bi jim morali s spremembo ustave zagotoviti zajamčen mandat v državnem zboru, za kar pa je potrebno soglasje dveh tretjin poslancev. Slovenci v Sloveniji se še premalo zavedamo, da so tudi naši rojaki zunaj meja države del nas, del našega naroda, zato jim je treba dati priložnost, da sodelujejo z nami ali se vrnejo v Slovenijo.
Ko je ocenjevala položaj Slovencev v sosednjih državah, je za Slovence v Italiji povedala, da bi morali biti zastopani v organih zakonodajne oblasti. Izrazila je upanje, da jim bo italijanska oblast julija letos vrnila Narodni dom v Trstu. Trinajstega julija bo minilo sto let od fašističnega požiga doma, ki je bil ponos Slovencev v Italiji. O tem odločata italijanska vlada in tržaška mesta oblast. Obe sta se izrekli za vrnitev. Na dejanje, ki bo pomembno prispevalo tudi s splošnim odnosom med Slovenijo in Italijo, sta med nedavnim obiskom italijanskega zunanjega ministra Luigija Di Maia v Sloveniji spomnila tudi predsednik Republike Slovenije Borut Pahor in zunanji minister Anže Logar. O položaju Slovencev v Avstriji pa je slovenska ministrica povedala, da avstrijska državna pogodba tudi v jubilejnem 65. letu od podpisa ostaja v marsikaterem delu neizpolnjena, na primer pri financiranju vzgoje in izobraževanja ter pomoči manjšini. Zato manjšina in Slovenija kot njihova skrbnica ne moreta biti zadovoljni. Obletnica koroškega plebiscita za Slovence ne more biti praznik. Z njim smo izgubili velik del ozemlja in svojih ljudi, je poudarila ministrica. Tudi v Avstriji bi morali imeti Slovenci pravico do svojega zastopstva v deželnih strukturah in na državni ravni.