Hotel bo sameval še naprej
Nekdaj priljubljeni hotel Šimnovec na Veliki planini že vrsto let propada, lastniki pa pravijo, da nimajo posluha soglasodajalcev za obnovo, zato se s projektom trenutno niti ne ukvarjajo.
Velika planina – Hotel Šimnovec, ki stoji le streljaj od zgornje postaje nihalke, je danes le še senca nekdaj priljubljenega turističnega objekta, saj že vrsto let propada. Niti finančna družba Aedium Fabulae iz Ljubljane, ki je objekt leta 2003 kupila od družbe Žurbi Team, s temeljito obnovo in novimi vsebinami ni uspela.
»Nekaj let od datuma nakupa smo poskušali pridobiti vsa potrebna dovoljenja za celovito obnovo objekta, a na žalost pri soglasodajalcih nismo naleteli na pripravljenost sodelovanja pri iskanju skupnih konstruktivnih rešitev, tako da se je, zaradi nepremičninske krize, ki je sledila, projekt ustavil in trenutno v dani situaciji obnova ni smiselna in opravičljiva. V nekaj inšpekcijskih postopkih kmalu po nakupu objekta je bilo prav tako ugotovljeno, da standardov in predpisov ni mogoče zagotavljati, če se ne izvede celovita obnova objekta, ki je bil ob nakupu v zanemarjenem stanju in obratovanja restavracije in kapacitet namestitve ni bilo možno več zagotavljati v skladu z zakonodajo,« so nam odgovorili v družbi Aedium Fabulae, kjer poudarjajo, da so odprti za vsak pametni predlog, ki bi celovito rešil objekt pred propadanjem in oživil turistično dejavnost na Veliki planini.
Gotovo ni zanemarljivo niti dejstvo, da planina nima vodovodnega sistema in so v preteklosti številni že razmišljali o nujnosti vrtine, a dlje od projektov ni prišlo. Lastniki oz. investitorji se morajo pri svojih načrtih držati tudi omejitev, povezanih s kulturno dediščino, profano stavbno dediščino, pravilnikom o določitvi in varstvu naravnih vrednot ter območjem, ki se nahaja na 3. vodovarstvenem območju Iverje. Kot so nam pojasnili na Občini Kamnik, skladno z Občinskim prostorskim načrtom hotela ni dovoljeno povečevati. »Za pridobitev najustreznejše rešitve za območje hotela je treba izvesti natečaj, kjer strokovno sodeluje zavod za varstvo narave. Za odpadne vode se zgradi mala čistilna naprava. Zunanjost objektov naj se v nočnem času stalno ne osvetljuje. Pri morebitnih zasaditvah zunanjih površin se uporabljajo le avtohtone, lokalno prisotne rastlinske vrste. V območju so na obstoječih objektih in napravah dopustna vzdrževalna dela in obnova,« pravijo na občini.
»Nekaj poskusov navezave stikov z nami kot lastniki objekta je sicer v preteklosti že bilo, a je vedno znova vse ostalo na nivoju obljub brez konkretnih korakov k rešitvam. Naj omenimo poskus oživitve turistične ponudbe iz leta 2006, ko je bila s strani družbe Velika planina skladno z njihovimi poslovnimi načrti iz Šimnovca z našim soglasjem odstranjena vsa oprema restavracije in kuhinje in bila prestavljena v objekt ob vznožju gondolske postaje, kjer so s posredovano opremo oživili ponudbo v restavraciji. Njihovo mnenje je bilo, da je ponudba toplih obrokov bolj potrebna ob vznožju gondolske žičnice kot pa v obnovljenem hotelu. Z iskanjem najemnika objekta, ki bi nudil kvalitetno ponudbo in obenem zadostil vsem potrebnim zakonskim zahtevam, v vseh teh letih nismo imeli sreče in ga doslej še nismo našli,« dodajajo lastniki.
Pravijo še, da se s problematiko ne ukvarjajo več, saj da so interesi lokalno zelo različni in so ovira pri izvedbi obnove objekta. Čakajo na boljše čase in upajo, da se jim oglasi investitor z dobrim programom in realnim poslovnim načrtom.