Več kot deset kapi na dan

Drugi torek v maju praznujemo evropski dan ozaveščanja o možganski kapi. Prireditev, ki jo tradicionalno pripravita Združenje bolnikov s cerebrovaskularno boleznijo (CVB) Slovenije in Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije, je letos zaradi covida-19 odpadla, so pa ob dnevu ozaveščanja opozorili tudi na to, da sistemskih rešitev za spremljanje in podporo bolnikom v kroničnem obdobju po možganski kapi ni.

»Leto za letom smo pričakovali sprejem zakona o oskrbi na domu, ki bi zagotavljal timsko obravnavo bolnikov po možganski kapi. Pandemija je v vsej razsežnosti razkrila pomanjkanje negovalnih bolnišnic in vrzeli v oskrbi starejših.«

V Sloveniji vsak dan utrpi možgansko kap več kot deset oseb (okoli 4500 oseb letno), v Evropi 780 tisoč ljudi letno. »Ocenjujejo, da se bo v desetih letih število novo zbolelih povečalo za 34 odstotkov. Zaradi učinkovitejšega zdravljenja in boljše oskrbe v bolnišnicah bo tudi preživetje večje. Posledično jih bo več potrebovalo pomoč in podporo različnih strokovnjakov na vseh nivojih zdravstvene in socialne službe; 85 odstotkov bolnikov se iz bolnišnic vrača v domače okolje, brez tuje pomoči jih tam lahko živi le 47 odstotkov. Bolniki in njihovi bližnji so ob vrnitvi v domače okolje postavljeni v drugačne, zanje nove vloge, soočeni so s spremenjenimi zahtevami in pričakovanji. Sistemskih rešitev za spremljanje in podporo bolnikom v kroničnem obdobju po možganski kapi ni,« je opozorila prim. Tatjana Erjavec, dr. med., podpredsednica Združenja bolnikov s CVB Slovenije.

Dejavniki tveganja

Med dejavniki tveganja za možgansko kap je v prvi vrsti visok krvni tlak, sledijo povišane maščobe v krvi, sladkorna bolezen, kajenje, čezmerno pitje alkohola, telesna neaktivnost, stres, onesnaženost okolja, motnje spanja. Kot je pojasnila prim. Erjavčeva: »Poseben poudarek je treba nameniti motnji srčnega ritma (atrijski fibrilaciji), ki je vzrok za vsako četrto novo nastalo možgansko kap. Ljudje morajo znati otipati srčni utrip in vedeti, kdaj morajo nujno k zdravniku ob nerednem bitju srca. Z zdravljenjem dejavnikov tveganja in zdravim življenjskim slogom lahko zmanjšamo pojavnost možganske kapi. Ob pandemiji so ugotovili, da je število možganskih kapi med mladimi z boleznijo covid-19 povečano. Večje je tudi število bolnikov s trombozami – torej motnjami v strjevanju krvi. Ali to pomeni še en dejavnik več za možgansko kap, za zdaj ne vemo.«

Prepoznavanje prvih znakov (GROM)

Da preprečimo ali zmanjšamo posledice možganske kapi, je pomembno, da takoj prepoznamo prve znake kapi in ukrepamo. S poznavanjem t. i. načela GROM lahko rešimo življenja in preprečimo trajno invalidnost; G kot govor – oseba ne more govoriti, govori nejasno ali nerazumljivo, R kot roka – oseba ne more dvigniti roke ali jo zadržati odročeno, O kot obraz – povešen ustni kot in M kot minuta – vsaka minuta šteje. Če pri osebi opazimo samo enega izmed teh znakov, takoj pokličimo 112 in povejmo, da sumimo na možgansko kap.

Vrzeli v oskrbi bolnikov

Prim. Erjavčeva je poudarila še nekaj ključnih vprašanj. Ali se kdo vpraša, kako je 24 ur skrbeti za nepokretnega bolnika dan za dnem? Ali vemo, kako ti bolniki preživijo in živijo, ko so svojci v službah? Ali se sprašujemo, koliko denarja porabijo ljudje za osnovno fizioterapijo, delovno terapijo, ko mnogi nimajo niti za dostojno preživetje? »Zato je prav, da kljub vsesplošni obremenjenosti s covidom-19 ali pa prav zaradi tega mislimo tudi na druge bolezni in kronične bolnike.«

Letos manj sredstev?

Trenutno v Združenju bolnikov s CVB Slovenije lahko nudijo podporo bolnikom in svojcem predvsem s telefonskimi pogovori, pisanjem spodbudnih pisem, deloma na spletnih straneh in s pomočjo računalnikov. »Žal veliko bolnikov po možganski kapi računalnikov še ne uporablja. Bolniki z motnjo govora težko komunicirajo po telefonu, veliko je takih, ki slabo slišijo ali imajo težave z mišljenjem,« je pojasnila podpredsednica združenja in izrazila še eno skrb: da jim bodo odločevalci zaradi začasno okrnjenih aktivnosti zaradi covida-19 zmanjšali težko pridobljena sredstva za letošnje leto. V združenju še vedno upajo, da bodo vsaj del dejavnosti na prilagojen način lahko izpeljali v preostalem delu leta.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / sobota, 14. maj 2022 / 15:01

Ni se pustila zamotiti

Domžale – Policiste so ta teden obvestili o poskusu drzne tatvine v okolici Domžal. Neznani storilec je na domu skušal zamotiti starejšo oškodovanko z vprašanji o izvedbi telekomunikacijskih storit...

Objavljeno na isti dan


Šenčur / torek, 23. avgust 2022 / 16:33

Prenovili vrtec na Visokem

Visoko – V popolnoma prenovljene prostore z novo opremo bodo ob novem šolskem letu stopili otroci Vrtca Janček na Visokem. Kot je pojasnil šenčurski župan Ciril Kozjek, bo prenova sklenjena pred 1....

Kranj / torek, 23. avgust 2022 / 16:32

Cesta zaprta do konca avgusta

Do konca avgusta bo zaradi gradbenih del popolnoma zaprt del Ceste Staneta Žagarja v Kranju.

Mularija / torek, 23. avgust 2022 / 16:30

»Poseben oratorij«

Pri Svetem Duhu so oratorij letos pripravili že petnajsto leto, v svoje dejavnosti pa so tokrat vključili tudi štiri otroke s posebnimi potrebami.

Železniki / torek, 23. avgust 2022 / 16:27

Preplet skulptur in fotografij

Železniki – V galeriji Muzeja Železniki so v petek odprli razstavo, pri kateri sta moči na svojevrsten način združila rezbar Marjan Smrekar iz Šenčurja in domači fotografski mojster Aleksander Čufa...

Izleti GG / torek, 23. avgust 2022 / 15:39

Za vsakogar se najde nekaj

Prebudila sva se v krasno jutro brez oblačka, topli piši vetra pa so napovedovali vroč julijski dan. Iz vasice Javorje sva se ponovno zapeljala do Sedla (1907 m n. m.) in pot še za nekaj o...