Dobre ocene so redke

Preizkus zimskih pnevmatik je pokazal tudi precejšnje cenovne razlike pri menjavi.

Na letošnjem testu zimskih pnevmatik so potrošniške organizacije, med njimi tudi Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS), preizkusile 31 modelov v dveh velikostnih razredih, 25 so jih našli tudi pri slovenskih ponudnikih. Med 15 pnevmatikami velikosti 165/70 R14 (namenjene so predvsem avtomobilom nižjega razreda) so le tri (Michelin, Continental in Pirelli) dobile dobro oceno, saj so se uravnoteženo izkazale pri vseh kriterijih, ki so bili preverjeni na preizkusu. Pri pnevmatikah velikosti 205/55 R16 (predvsem za avtomobile nižjega srednjega razreda) si je dobro oceno na testu prislužilo pet modelov (Continental, Michelin, Goodyear, Dunlop in Nokian) od 16 preizkušenih. Na ZPS so preverili tudi cene menjave pnevmatik, ki znašajo od 20 do 48 evrov.

»Kako pomembna je kakovostna pnevmatika na kolesih, dokazuje že dejstvo, da je to edini stik med avtomobilom in podlago, zelo nazorne pa so tudi praktične vrednosti, ki jih vsakič znova ugotavljamo na testu. Na mokrem asfaltu je, denimo, razlika pri zaviranju med najboljšo in najslabšo pnevmatiko zelo konkretnih 11 metrov (na betonu celo 13,2 metra), podobno velika pa je razlika tudi pri vzdolžnem splavanju (akvaplaning), saj z najboljšo pnevmatiko čez lužo, ki se nenadoma pojavi pred vami, lahko varno peljete s 96 km/h, najslabša pa bo stik s tlemi izgubila že pri 76 km/h,« je rezultate preizkusa komentiral Boštjan Okorn, vodja testiranja pri ZPS. Od 1. novembra letos morajo biti pnevmatike, izdelane po 1. juliju 2012, označene z energijsko nalepko. Na njej je informacija o kotalnem uporu, zunanjem hrupu in učinkovitosti na mokri cesti (varnost). Kotalni upor in učinkovitost na mokri cesti sta označena s črkami od A (najbolje) do G (najslabše), medtem ko raven hrupa ponazarjajo grafični valovi in zapisana vrednost v dB(A). Pregled cen menjave pnevmatik je razkril, da so med posameznimi vulkanizerskimi delavnicami lahko velike razlike. Za menjavo štirih 14-palčnih pnevmatik na jeklenih platiščih zahtevajo od 20 do 40 evrov, menjava 16-palčnih pnevmatik na litih platiščih pa stane od 24 do 48 evrov. Na spletu se pred sezono pojavlja vrsta ponudnikov kuponov, ki menjavo pnevmatik omogočajo za ceno od 15 evrov navzgor, pred odločitvijo zanje pa je modro preveriti pogoje, še zlasti če gre za pnevmatike večjih dimenzij na litih platiščih, saj je v takšnih primerih treba nekaj doplačati.

Pomembne razlike so tudi pri cenah shranjevanja pnevmatik, kjer so pri ZPS obenem ugotovili razlike v načinu obračunavanja. Najbolj pogosto so jim zaupali ceno za sezono (od 12 do 20 evrov) ali za mesec (2 do 4 evre), našli pa so tudi ponudnika, kjer shranjevanje obračunavajo po 13 centov na dan. Lahko pa imate srečo in odkrijete brezplačno shranjevanje pnevmatik čez sezono - sploh če pri istem ponudniku kupite nove pnevmatike - ali smolo, da izbrani vulkanizer sploh nima prostora za shranjevanje pnevmatik.

S kakšno zimsko opremo v tujino?

Avstrija - Zimska oprema (zimske ali letne pnevmatike s 4 milimetri profila in snežne verige na pogonskih kolesih) je obvezna samo v času zimskih razmer.

Nemčija - V času zimskih razmer morajo biti vsa vozila opremljena z zimskimi pnevmatikami, ki imajo oznako M+S.

Italija - Obvezna uporaba zimske opreme od 15. oktobra do 30. aprila velja le na območju doline Aosta, veljajo zimske pnevmatike ali letne in verige.

Madžarska - V primeru večje količine snežnih padavin je obvezna uporaba verig na pogonskih kolesih, natančnejših predpisov o zimski opremi ni.

Hrvaška - Obvezna uporaba zimske opreme velja, ko je na cesti več kot 5 centimetrov snega, zahtevajo štiri zimske pnevmatike s 4 milimetri profila in verige.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / ponedeljek, 11. maj 2015 / 21:48

Čigav problem je nasilje v šolah?

Nasilje v šolah bi moralo skrbeti prav vsakega človeka. Ne samo starše otrok, ki jim otroci kažejo modrice, praske in buške. Tudi ne samo starše otrok, ki zjutraj tožijo za bolečinami v trebuhu, za...

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / nedelja, 24. november 2013 / 12:49

Prihaja ruski film

Škofja Loka – Od ponedeljka do sobote, od 25. do 30. novembra, se bodo v škofjeloškem kinu Sora vrstile predstave v okviru tedna ruskega filma.

GG Plus / nedelja, 24. november 2013 / 12:46

29. Slovenski knjižni sejem

Prav posrečeno se mi zdi, da izide 200. nadaljevanje našega knjižnega podlistka ravno v času 29. Slovenskega knjižnega sejma (SKS); ta se godi v Cankarjevem domu v Ljubljani, odprt bo še d...

Gospodarstvo / nedelja, 24. november 2013 / 11:57

Izredni limit je drago zadolževanje

Kranj – Ko potrošnik zaide v finančne težave, se pogosto odloči, da bo težave premostil z izrednim limitom na bančnem računu. V Zvezi potrošnikov Slovenije ob tem opozarjajo, da je to eden najdražj...

Kronika / nedelja, 24. november 2013 / 11:55

»Serviser« je bil goljuf

Kranjski policisti so oglobili moška, ki sta brez dovoljenj zbirala prostovoljne prispevke. V Radovljici se je nekdo lažno predstavljal za serviserja kabelske televizije.

Kranj / nedelja, 24. november 2013 / 11:51

Dobrodelni sladki bazar

Brdo pri Kranju – Center Korak v ponedeljek, 25. novembra, ob 18. uri vabi na dobrodelni Sladki bazar v prostore Kongresnega centra Brdo pri Kranju. Predstavili se bodo uporabniki kranjskega Centra...