Zaradi Belce tudi na cesto
Struga potoka Belca v Predosljah je večkrat prazna, zaradi tega je ogrožena požarna varnost okoliških hiš.
Kranj - Krajana Predoselj Andrej Bitenc in Franc Kozelj sta povedala, da je bila zadnja sanacija potoka Belca narejena leta 1999. »Če bi potok sanirali vsako leto, do težav ne bi prihajalo. V vasi Suha je še voda, proti Predosljam pa voda izgine v ponorih. Mlinarji so še pred petdesetimi leti vsako leto hodili po strugi in mašili ponore, pa s tem niso spreminjali vodotokov, kot danes slišimo očitek. Danes vode v strugi potoka v poletnih mesecih sploh ni, zelo zaudarja, tudi ribe so poginile. Tistih nekaj rib po mlakužah pa so pobrali mački. Še večji problem je požarna varnost, saj je 247 hiš ob Belci v primeru gašenja odvisnih od vode v tem potoku; bližnja reka Kokra za te namene ni najbolj primerna zaradi slabega dostopa, požarnega bazena nimamo, hidranti pa tudi niso stoodstotno zanesljivi.« Nekaj prebivalcev ob Belci je lani na kranjsko občino naslovilo peticijo z namenom, da bi se stanje končno izboljšalo. »Čeprav je urejanje vodotokov v pristojnosti okoljskega ministrstva, je občina že v letu 2004 zagotovila 62.500 evrov za izvedbo prve faze regulacije struge potoka Belca. Namen je bil zmanjšati možnosti, da potok ob večjem deževju prestopi bregove, kar se je izkazalo za uspešno, saj je ob vodni ujmi sredi septembra prišlo do le manjšega razlitja. Po pregledu posledic septembrskega deževja smo spet poslali urgenco ministrstvu za okolje in prostor, da je treba dela na regulaciji struge potoka Belca nadaljevati, prav tako smo opozorili, da je regulacije potrebna tudi struga potoka Žabnica v Bitnjah,« je sporočila Mendi Kokot iz Službe za odnose z javnostmi na kranjski občini.
Urban Ilc, vodja Oddelka območja Zgornje Save na Agenciji RS za okolje je povedal: »Dvakrat smo odgovorili KS Predoslje-Suha, da potok teče po peščenih in prodnatih nasipih, zato ob nizkih vodostajih ponikne. Po evropski vodni direktivi in Zakonu o vodah moramo upoštevati naravne procese in dinamiko voda, zato naravnega vodnega režima ne moremo spreminjati. Sanacijska dela opravimo le tam, kjer so objekti poplavno in erozijsko ogroženi. Da iz struge potoka zaudarja zaradi iztekanja komunalne vode, ni naša pristojnost, ampak je to v domeni obvezne občinske gospodarske javne službe varstva okolja.«
Andrej Bitenc se je obrnil tudi na Stanislava Boštjančiča, mestnega svetnika in pravnika. »Zanimalo me je, kakšni so pogoji za ustanovitev civilne iniciative. Ko sem Boštjančiču povedal, za kaj gre, je rekel, da bo ta problem izpostavil na seji mestnega sveta,« je povedal Bitenc in napovedal: »Če ne bomo uspeli s civilno iniciativo, bomo ustanovili Odbor za zaščito potoka Belca. Zadnja možnost bo zapora ceste v času predsedovanja Slovenije Evropski uniji. Ne moremo mimo dejstva, da se ta škandal dogaja prav v središču Predoselj ob glavni cesti, koder se vozijo tudi delegacije. V bližini Belce so kulturni dom, farna cerkev in priznana gostilna,« sta še povedala Bitenc in Kozelj.