Delil brezplačna kosila
Lastnik restavracije Špica na Bledu Jani Klemenčič je v minulih tednih poskrbel, da so v občini Bled vsak dan razvozili tople obroke ljudem, ki si jih sami ne morejo skuhati. Obroke je pripravljal tudi za zdravstvene delavce, policiste, gasilce in člane Civilne zaščite.
»Skoraj ni bilo dneva, ko od dostavljavcev ne bi slišal, kako so jim nekateri skoraj v solzah zagotavljali, da tako dobro še niso jedli,« je razkril svoje največje zadovoljstvo.
Bled – Dobitnik olimpijske medalje v veslanju Jani Klemenčič se je že kmalu po izbruhu epidemije novega koronavirusa odločil olajšati življenje posameznikom, ki si zaradi različnih razlogov niso mogli sami pripravljati obrokov. Sprva je za nekaj občanov kosila pripravljal kar doma, sčasoma pa se je krog ljudi, ki jim je želel pomagati s toplim obrokom, močno razširil, tako da so mu na pomoč priskočili še njegovi zaposleni, ki so se odpovedali plačilu. Za razvoz pripravljenih obrokov je poskrbela Občina Bled.
»Priznam, da ideja ni zrasla na mojem zelniku, saj se je tega domislil neki gostinec iz Vipave. Ampak ideja se mi je zdela super, zato sem še isti večer, čeprav je bilo pozno, poklical našega župana Janeza Fajfarja, da bi skupaj sestavili seznam ljudi, ki bi potrebovali tovrstno pomoč,« je pojasnil Klemenčič in dodal, da je na začetku kar v svoji domači kuhinji pripravljal obroke za štiri posameznike, sčasoma pa je število tistih, ki so jim dostavljali tople obroke, v določenih dneh zraslo tudi na blizu štirideset. »Kuhali smo za vse, ki si v tistem trenutku niso bili sposobni sami zagotoviti toplega obroka, predvsem so bili to starejši oziroma posamezniki, ki sodijo v rizične skupine in si torej niso upali po nakupih.« Čeprav so bili obroki namenjeni predvsem socialno ogroženim, pa po Klemenčičevih besedah niso zavrnili prav nikogar, ki jih je zaprosil za pomoč. »Nekateri so bili pripravljeni tudi plačati, a sem vztrajal, da za vse veljajo enaka pravila. Najbolj žalostno je, da so bile med njimi tudi osebe, za katere bi lahko poskrbeli njihovi svojci, ki živijo v bližini, pa tega niso storili.« Že od vsega začetka so kuhali tudi za zdravstvene delavce, policiste, gasilce in pripadnike Civilne zaščite. »Ve se, za koga je treba najprej poskrbeti. To je tako kot na letalu, ko morajo starši maske najprej nadeti sebi, nato pa otroku,« je ponazoril Klemenčič.
Iskreno prizna, da si ni niti v sanjah predstavljal, da bo to trajalo kar dva meseca. A ker se zdaj ukrepi za zaščito pred epidemijo postopno rahljajo, je obroke pripravljal le še do konca preteklega tedna, saj prizna, da to že presega njegove finančne zmožnosti. Vse stroške je namreč kril večinoma sam, razen za razvoz je poskrbela občina. »Se pa zdaj že javljajo donatorji, ki so pripravljeni kriti del stroškov,« je pojasnil Klemenčič. A največje plačilo zanj so zadovoljni prejemniki obrokov. »Skoraj ni bilo dneva, ko od dostavljavcev ne bi slišal, kako so jim nekateri skoraj v solzah zagotavljali, da tako dobro še niso jedli,« je razkril svoje največje zadovoljstvo. Zelo ga je ganilo tudi pismo, po pisavi je ocenil starejše gospe, ki mu je napisala, da še nikoli nihče ni tako dobro poskrbel zanjo. »Moj namen je bil tako dosežen,« je zadovoljen Klemenčič, ki je ocenil, da so v preteklih sedmih tednih pripravili okrog tisoč obrokov. Ob tem je še pohvalil svojo ekipo v restavraciji, saj pravi, da mu brez njih ne bi uspelo.