
Državni zbor potrdil jamstveno shemo
Dvemilijardno jamstvo bo kratkoročno dovolj
Državni poslanci so v torek potrdili drugi protikoronski zakonski paket, ki je namenjen predvsem zagotavljanju likvidnosti gospodarstva, med drugim pa se občinam za približno šest odstotkov tudi zvišuje povprečnina. Država bo oblikovala jamstveno shemo v višini dveh milijard evrov, s katero bo jamčila za najem posojil podjetij pri poslovnih bankah. Premier Janez Janša je ob predstavitvi ukrepov državnim poslancem dejal, da bo dve milijardi evrov državnih poroštev kratkoročno zadoščalo, da podjetja in posamezniki, ki se ukvarjajo s poslovno dejavnostjo, ne bodo posegali po ukrepih, kot so zapiranje še perspektivne proizvodnje ali odpuščanje zaposlenih. Ali bo dve milijardi evrov poroštev zadosti, da bodo podjetja likvidna tudi na srednji in dolgi rok, pa ne ve nihče, je dodal. Kot smo že poročali, bo država pri posojilih mikro, majhnih in srednjih podjetij jamčila do višine osemdeset odstotkov glavnice, pri velikih podjetjih pa do sedemdeset odstotkov glavnice. Jamstva veljajo za posojila z ročnostjo do pet let, sklenjena od razglasitve epidemije do 31. decembra letos, namenjena pa so izključno financiranju osnovne dejavnosti podjetja. Opozicija je bila do zakona precej kritična, predvsem zaradi (prestrogih) pogojev za pridobitev državnega poroštva in prenizke jamstvene sheme. Državni poslanci so potrdili tudi popravke prvega protikoronskega zakona, s katerimi se bo skupno število upravičencev do solidarnostnih dodatkov zaradi epidemije covida-19 s prvotnega milijona povečalo za približno dvesto tisoč, omili pa so tudi pogoje, po katerih je podjetje upravičeno do državne pomoči, če delavce pošlje na čakanje.
Napoved interpelacije zoper Počivalška
Vlada je včeraj obravnavala poročila pristojnih ministrstev za gospodarski razvoj, obrambo in zdravje o zagotavljanju zaščitne opreme in stanju opreme, ko je začela delovati. Pripravo poročil je predsednik vlade Janez Janša naročil potem, ko so v oddaji Tarča na TV Slovenija prejšnji četrtek objavili pričevanja in dokumente o domnevnem vmešavanju predstavnikov ministrstva za gospodarstvo in nekaterih politikov v posel za dobavo mask in respiratorjev. Zaradi očitkov o spornih poslih z zaščitno opremo v opoziciji napovedujejo parlamentarno preiskovalno komisijo in interpelacijo gospodarskega ministra Zdravka Počivalška, če ne kar celotne vlade. Interpelacijo Počivalška je pred tednom dni prvi napovedal prejšnji predsednik vlade in predsednik LMŠ Marjan Šarec, po zadnji oddaji Tarča pa so podporo interpelaciji napovedali tudi v nekaterih drugih opozicijskih strankah. Počivalšek je dejal, da v interpelaciji vidi priložnost, da epidemijo celovito obravnavajo in predložijo vse dokaze, tudi kar se tiče (ne)odzivnosti premierja prejšnje vlade. Poudaril je še, da se je »zgodba, ki je dobila v zadnjih tednih neslutene medijske razsežnosti, spremenila v režiran in politično motiviran lov na še eno glavo«.
Dan upora praznovali neobičajno
Letošnji državni praznik dan upora proti okupatorju je v ponedeljek minil času primerno – brez vsakršne proslave. Predsednik republike Borut Pahor je s predsednikom Zveze združenj borcev za vrednote narodnoosvobodilnega boja Slovenije Marijanom Križmanom položil venec k spomeniku Osvobodilne fronte v Rožni dolini v Ljubljani, nato pa sta v predsedniški palači skupaj nagovorila državljane. Pahor je ob državnem prazniku čestital državljanom, še posebej pa preživelim borcem narodnoosvobodilne vojne. Državljane je pozval, naj osvobodilni boj ohranijo v zgodovinskem spominu kot slavno dejanje slovenskega naroda, življenjskega pomena za naš obstoj in razvoj. Poudaril je, da lahko v trenutni krizi zmagamo le s sodelovanjem in medsebojno pomočjo. K sodelovanju in skupnemu premagovanju izzivov v sedanjih kriznih razmerah je v poslanici pozval tudi predsednik državnega zbora Igor Zorčič.
Protestni shodi
V nekaterih mestih po državi, tudi v Ljubljani in Mariboru, so v ponedeljek potekali protesti proti vladi in odgovornim za domnevne nepravilnosti pri nabavi zaščitne opreme. Shodi so potekali mirno, policisti so opravili nekaj postopkov ugotavljanja identitete, 26 kršiteljev prepovedi gibanja in zbiranja ljudi pa naznanili zdravstvenemu inšpektoratu. Notranji minister Aleš Hojs je sicer napovedal, da bodo proti organizatorjem in udeležencem protestov vložili ovadbe zaradi kaznivega dejanja ogrožanja zdravja. Pričakuje tudi, da bo policija za identifikacijo udeležencev shodov uporabila vse javno objavljene fotografije, tudi na družbenih omrežjih in v medijih.