Ne pozabite: kres ni dovoljen
Zaradi razglašene velike požarne ogroženosti naravnega okolja letos ni dovoljeno kuriti kresov, opozarja policija. Svetuje tudi, da zaklepate vrata svojih domov, četudi ste doma.
Kranj – Tradicionalni prvomajski kresovi so letos prepovedani, tudi na domačem vrtu. Razlog je velika požarna ogroženost naravnega okolja po vsej Sloveniji, ki jo je vlada zaradi sušnega obdobja ter tudi kot enega od ukrepov v boju proti epidemiji in zmanjšanju ogroženosti članov gasilskih enot pred okužbo s covidom-19 razglasila z 20. marcem in še ni bila preklicana. Policija zato opozarja na dosledno upoštevanje prepovedi požiganja in odmetavanja gorečih ali drugih vnetljivih predmetov ali snovi v naravnem okolju, kurjenja (tudi kresov), izvajanja ognjemetov ...
»Morebitne posameznike in društva, ki so imela namen organizirati tradicionalna kresovanja, opozarjamo na dosledno upoštevanje določil Odloka o začasni splošni prepovedi gibanja in zbiranja ljudi na javnih mestih in površinah v Republiki Sloveniji ter prepovedi gibanja izven občin. Zato pozivamo, da ne kurite kresov, ne sežigate vejevja in drugega materiala, saj s tem dodatno obremenjujte interventne službe, kot so gasilci in policisti, ki so v teh dneh med tistimi poklici, ki so zelo obremenjeni s preprečevanjem širjenja novega koronavirusa,« so pozvali na generalni policijski upravi.
Med prvomajskimi prazniki je tudi ponekod na Gorenjskem (Koroška Bela, Kamna Gorica) tradicionalno streljanje z možnarji. To je sicer dovoljeno ob upoštevanju nekaterih pravil. Med 22. in 6. uro mora biti zagotovljen nočni mir in počitek ljudi, mladoletnim osebam je uporaba možnarjev prepovedana, možnaristi morajo imeti certifikat ali potrdilo o usposobljenosti za streljanje z možnarji. Predvsem pa mora biti pri pokanju s karbidi in možnarji poskrbljeno za varnostne ukrepe, kot so varnostna razdalja, količina smodnika se ne sme prekoračiti. Obvezno je tudi polnjenje možnarjev na mestu poka in tik pred uporabo, saj lahko njihova nepravilna uporaba povzroči zelo težke poškodbe, opozarjajo policisti. Zaradi neprevidnega pokanja s karbidom in možnarji lahko nastanejo tudi požari v naravi. Na policiji predlagajo, da se vsi, ki so sicer zvesti tej tradiciji, letos raje odpovedo pokanju, saj bi lahko poškodbe zaradi neprevidne uporabe dodatno obremenile zdravstveni sistem in posledično povečale možnosti za okužbe v času razglašene pandemije.
Zaklepajte, tudi če ste doma
Letošnje prvomajske praznike bo večina iz vsem znanih razlogov najverjetneje preživela kar doma. Policija opozarja, da ne pozabite na zaklepanje vrat, četudi boste »stopili samo za vogal«. Nenapovedane obiskovalce imejte ves čas pod nadzorom in jih brez potrebe ne vabite v stanovanjske prostore. Če se osebe izdajajo za serviserje ali izvajalce raznih del, od njih vedno zahtevajte na vpogled identifikacijsko izkaznico ali delovni nalog. Ob tem bodite pozorni tudi na videz oseb in na vozilo, s katerim so se pripeljale. »Ljudje, običajno gre za starejše občane, so namreč pogosto še vedno premalo previdni ali pozorni do neznancev, ki pridejo na njihove domove in jih ogovorijo. Po navadi oškodovanci šele čez čas, na primer več ur, ugotovijo, da so bili okradeni. Prav tako ne znajo dobro opisati storilcev in v večini primerov po njihovem odhodu že pospravijo prostor, kjer so delovali nepridipravi, s čimer nevede spremenijo kraj dejanja in uničijo morebitne sledi,« še ugotavlja policija.
Če se vam kljub temu zgodi, da potrebujete nujno obravnavo ali pomoč policije, ta svetuje, da dogodek nemudoma prijavite na interventno številko 113. »Policisti bomo konkretno prijavo preverili in glede na ugotovitve ter v skladu s svojimi pooblastili in zakonskimi predpisi ustrezno ukrepali. Ob tem pa opozarjamo, da je številka policije 113 namenjena samo klicem v sili, in ne informacijam glede novega koronavirusa!« še sporočajo policisti. Za nasvet policistov glede ukrepov za zajezitev epidemije covida-19 so na policiji vzpostavili posebno kontaktno telefonsko številko 01/514 70 01 in elektronski naslov info.koronavirus@policija.si.