
Upniki SHP-ja terjajo ustanoviteljico
Skupina upnikov propadle Slovenske hranilnice in posojilnice (SHP) Kranj je že med stečajnim postopkom prevzela izterjavo terjatev od ustanoviteljev, na njihov predlog je Okrožno sodišče v Kranju oktobra lani tudi začelo stečajni postopek za Kmetijsko gozdarsko zadrugo (KGZ) Tržič, ki je bila ena od štirih ustanoviteljic SHP-ja.
V stečajnem postopku KGZ Tržič je v roku prijavilo terjatve triindvajset upnikov – dvajset upnikov SHP-ja, Občina Tržič in denacionalizacijska upravičenca. Skupni znesek prijavljenih terjatev znaša nekaj več kot deset milijonov evrov.
Stečajni postopek za SHP Kranj se je začel ob koncu junija 2002. Ker je bila KGZ Tržič ena od ustanoviteljic SHP-ja, je zaradi ohranitve zaupanja do kmetov in drugih poslovnih partnerjev poslovanje prenesla na Kmetijsko zadrugo (KZ) Križe, ki jo je skupina kmetov ustanovila kmalu po začetku stečaja SHP-ja. Poslovna dejavnost »stare« zadruge je potlej vse bolj usihala, od 5. januarja 2004 tudi ni bila več lastnica stavbe, v kateri je prej delovala, lastnica stavbe je postala KZ Križe.
Tržič – SHP je od leta 2002 v stečajnem postopku, ta naj bi se končal s končno razdelitvijo stečajne mase, sklep o tem je bil objavljen 24. februarja. Skupina upnikov SHP-ja je že med stečajnim postopkom prevzela izterjavo terjatev od ustanoviteljev, na njihov predlog je Okrožno sodišče v Kranju oktobra lani tudi začelo stečajni postopek za zadrugo in za stečajnega upravitelja imenovalo Janeza Felca.
Lastnica stavbe do januarja 2004
Kot je »stečajnik« zapisal v otvoritveno poročilo, je zadruga pravna naslednica nekdanje Kmetijske temeljne zadružne organizacije Tržič, ki je nastala z razdružitvijo Gorenjske kmetijske zadruge in je bila vpisana v sodni register leta 1993. Sedež zadruge je na naslovu Cesta Kokrškega odreda 24, Križe, na tem naslovu je stavba, iz zgodovinskega izpisa zemljiške knjige pa izhaja, da je bila zadruga lastnica te stavbe do 5. januarja 2004. Zadruga od leta 2005 dalje ni imela več zaposlenih, njena edina dejavnost je bilo oddajanje približno 3500 kvadratnih metrov zemljišč v najem najemnikom, ki so zemljišča obdelovali. Na dan stečaja ni imela zakonitega zastopnika, zadnje letno poročilo je bilo pripravljeno za leto 2017.
V arhivu ni listin o posojilu
Stečajni upravitelj je od začetka stečaja do zdaj opravil več poizvedb o zadrugi, med drugim je pridobil podatke iz zemljiške knjige in iz zemljiškega katastra. Iz podatkov je razvidno, da so zadruga oziroma njeni pravni predniki lastniki 75 nepremičnin, ki so po ocenjeni vrednosti, ki izhaja iz portala geodetske uprave, vredne nekaj več kot 328 tisoč evrov. Na večini nepremičnin je prijavljena izločitvena pravica Občine Tržič, ki naj bi lastninsko pravico pridobila na različnih pravnih podlagah; na eni od parcel pa sta izločitveno pravico prijavili denacionalizacijski upravičenki. Stečajni upravitelj te izločitvene pravice prereka – občini zato, ker ni priložila listinskih dokazil, iz katerih bi izhajala izvirna pridobitev lastninske pravice, denacionalizacijskima upravičenkama pa zaradi tega, ker v denacionalizacijskem postopku o parceli še ni bilo odločeno.
Zadruga izkazuje v bilanci stanja na dan 31. december 2017 tudi dolgoročne finančne naložbe, ki so knjigovodsko vredne nekaj več kot 430 tisoč evrov, od tega naj bi 427 tisoč evrov predstavljala dolgoročna posojila. Stečajni upravitelj je od upnikov pridobil podatek, da naj bi šlo v tem primeru za posojilo, ki ga je KGZ Tržič dala Kmetijski zadrugi (KZ) Križe, vendar pa v prevzetem arhivu ni pridobil listine, ki bi to izkazovala. V nadaljevanju stečajnega postopka bo poskušal raziskati »relevantne okoliščine« in na podlagi njih oblikovati stečajno maso, a kot navaja v otvoritvenem poročilu, obstaja velika verjetnost, da je morebitna terjatev iz naslova posojila zastarala.
Stečajni upravitelj že unovčuje premoženje
Zadruga je tudi imetnica 1,63 odstotka poslovnega deleža v družbi Loške mesnine, ki je glede na knjigovodsko vrednost kapitala ocenjen na nekaj več kot 40 tisoč evrov. Stečajni upravitelj je za prodajo tega deleža objavil vabilo k dajanju ponudb, rok za oddajo ponudb je že potekel.
Ob koncu leta 2017 je zadruga izkazovala tudi 9111 evrov denarnih sredstev, a na računu ob začetku stečaja ni bilo denarnega dobroimetja. V otvoritveni bilanci stanja stečajni upravitelj pripoznava tudi terjatve za nevplačani znesek 6529 evrov; iz akta o ustanovitvi zadruge namreč izhaja, da člani zadruge v primeru stečaja odgovarjajo do višine dvakratnika vplačanega deleža.
Upnike pozvali k dodatnim informacijam
Stečajni upravitelj bo na podlagi pridobljenih podatkov presojal še morebitno izpodbojnost pravnih dejanj zadruge v zadnjih treh letih pred uvedbo stečaja, upnike pa je tudi pozval, da naj mu v primeru, če razpolagajo z dodatnimi informacijami o premoženju zadruge oziroma o privilegiranju upnikov, pošljejo te informacije v roku tridesetih dni od objave otvoritvenega poročila. Poročilo je bilo na spletni strani objavljeno 25. februarja.