Smrtnost je precej višja kot pri gripi
V ponedeljek, 20. aprila, je bilo v Sloveniji zabeleženih devet novih okužb z novim koronavirusom. Smrtnost pri covidu-19 je od 10- do 35-krat višja kot pri gripi, je povedal prof. dr. Matjaž Jereb. Po posredovanju Varuha človekovih pravic pa so do višjega nadomestila plače za čas začasne zadržanosti z dela upravičeni tudi bolniki z respiratornim obolenjem, ki niso bili testirani na covid-19.
Ljubljana, Kranj – Po zadnjih podatkih je bilo v ponedeljek, 20. aprila, v Sloveniji devet zaznanih okužb na novi koronavirus in nobenega umrlega. Nov primer okužbe so v naši bližini potrdili v občini Kamnik, ki ima skupaj 19 obolelih. Hospitaliziranih je v slovenskih bolnišnicah zaradi koronavirusa 87 ljudi, od tega jih je 25 v intenzivni negi.
Od začetka epidemije je 1344 potrjenih primerov, umrlo je 77 ljudi. Na novinarski konferenci v torek, 21. aprila, je vodja Oddelka intenzivne terapije Infekcijske klinike UKC Ljubljana prof. dr. Matjaž Jereb povedal, da gre pri covidu-19 za kužno bolezen, pri kateri ena oseba v povprečju lahko okuži tri ali štiri zdrave, vendar je to odvisno od samega števila okuženih v populaciji ter upoštevanja preventivnih ukrepov. Bolezen je podobna gripi ali navadnemu prehladu, po drugi strani pa povsem drugačna. Smrtnost zaradi covida-19 je pomembno višja kot pri drugih virusnih okužbah, na primer od 10- do 35-krat višja kot pri gripi. Med potrjeno okuženimi je več žensk, sta pa težji potek bolezni covid-19 in smrtnost pogostejša pri moških. Ključni dejavniki tveganja so starost, visok krvni tlak in sladkorna bolezen, je slovenske izkušnje z virusom povzel Jereb.
Na Oddelku intenzivne terapije Infekcijske klinike UKC Ljubljana so doslej zdravili 34 bolnikov. Njihova povprečna starost je 66 let, starostni razpon pa od 38 do 88 let. Samo dva izmed njih nista imela nobene kronične bolezni, stara sta 38 in 50 let.
Odpravili razliko v nadomestilu plače
Na Varuha človekovih pravic se po e-pošti in brezplačni telefonski številki 080 15 30 obračajo številni ljudje, ki iščejo informacije, povezane s širjenjem novega koronavirusa, ali pa želijo biti v tej zvezi ozaveščeni o svojih pravicah. »Med drugim smo obravnavali primer družine iz kraja, ki velja za eno večjih žarišč te bolezni v Sloveniji. Kot nam je zaupala pobudnica, sta poleg njenega moža zboleli še z mlajšo hčerko. Testiran je bil le mož, pri katerem je bila dokazana bolezen covid-19. Pobudnica je bila pregledana na vstopni točki, ker pa njeno zdravstveno stanje ni zahtevalo hospitalizacije, ni bila testirana, kar je v naslednjih korakih povzročilo razliko v pravici do nadomestila plače za čas začasne zadržanosti z dela med njima z možem. Iz tega razloga se je obrnila na Varuha človekovih pravic, saj je bil njen mož, ki je imel potrjeno okužbo, upravičen do nadomestila plače v višini devetdeset odstotkov od osnove, pobudnica pa do osemdeset odstotkov. Po našem posredovanju na ministrstvu za zdravje so do višjega nadomestila plače za čas začasne zadržanosti z dela upravičeni tudi bolniki z respiratornim obolenjem, ki niso bili testirani na covid-19, pa izbrani osebni zdravnik ugotovi, da so bili v nekem (bolj) intenzivnem stiku z osebo, ki je zbolela za covidom-19,« je sporočila Nina Omerza, predstavnica Varuha za odnose z javnostmi.
Morata pa biti po novem za »potrditev« bolezni covid-19 kumulativno izpolnjena še dva pogoja: zavarovanec mora imeti respiratorno obolenje, pa ni bil testiran, in izbrani osebni zdravnik mora hkrati ugotoviti, da je bil zavarovanec v nekem (bolj) intenzivnem stiku z osebo, ki je zbolela za covidom-19 (npr. družinski član). V slednjem primeru epidemiološka stroka predlaga zavarovancu odreditev ukrepa izolacije v trajanju 14 dni (ki se bo po tem času končal oziroma v primeru razvoja bolezni in potrjenega virusa nadaljeval do ozdravitve).