
Higiena bo postala vrednota
»Podatki o vse nižjem številu obolelih s covidom-19 so bili sicer ugodni že nekaj dni pred prazniki, a ugašanje epidemije mora biti prepričljivo in mora trajati vsaj še nekaj dni,« je povedala vodja svetovalne skupine na ministrstvu za zdravje prof. dr. Bojana Beović, dr. med. Če bo ta prvi pogoj izpolnjen, se paket sproščanja nekaterih dejavnosti obeta za ponedeljek.
Ljubljana, Kranj – Tudi podatki za ponedeljek, 13. april, so spodbudni. Na novo potrjenih primerov okuženih s covidom-19 je bilo samo osem (nobenega na Gorenjskem), dan prej sedem. Res pa je bilo v teh dveh dneh tudi manj testiranj kot običajno, le nekaj več kot petsto vsak dan. Po zadnjih podatkih so hospitalizirani 103, 35 jih je v intenzivni negi, ena oseba je umrla. Od začetka epidemije je umrlo 56 oseb.
Vodja svetovalne skupine na ministrstvu za zdravje prof. dr. Bojana Beović, dr. med., povzema: »Epidemija je zadnje dni potekala potihoma, najbrž tudi zaradi praznikov, zaradi katerih ljudje, če res ni nujno, ne hodimo k zdravniku. Podatki so bili sicer ugodni že nekaj dni pred prazniki, a ugašanje epidemije mora biti prepričljivo in mora trajati vsaj še nekaj dni.« Tudi ob zavedanju, da je skoraj petina prebivalstva pri nas starejša od 65 let, to pa je tudi najbolj rizična skupina za težji potek te bolezni.
Še veliko testiranj bo treba opraviti, pomembna je učinkovita epidemiološka služba, ki bo zaznala vsak nov izbruh. Kot je poudarila Beovićeva, si stroka veliko obeta od sodobne tehnologije, ki bi nas – na prostovoljen in anonimen način – opozarjala na kontakte z obolelo osebo. Izkušnje držav, ki so že izšle iz epidemije, kažejo, da morajo biti ukrepi postopni, le tako je možno učinek sproščanja ukrepov tudi oceniti, je dodala strokovnjakinja na novinarski konferenci v torek, 14. aprila.
Če bodo pogoji še naprej ugodni, se prvi paket sproščanja nekaterih dejavnosti obeta za ponedeljek; to ni v rokah vlade, ampak vsakega posameznika. Kot je tudi pojasnila Beovićeva, bodo to tiste dejavnosti, kjer bo mogoče upoštevati varno razdaljo in spoštovati higienske ukrepe. »V Sloveniji z odlokom niso ustavili dela proizvodnje v tovarnah, kjer delo poteka sorazmerno varno, kot ugotavljamo, ker nadzorujemo zdravstveno stanje zaposlenih. Za vse druge dejavnosti (storitvene in trgovske) se pripravljajo natančna navodila, kako delati, da bo možnost prenosa čim manjša.«
»Virus bo ostal med nami, naš način življenja bo do neke mere spremenjen, vsaj do splošno sprejetega cepiva ali zdravila. Bonton se bo spremenil iz objema v priklon, higiena bo postala vrednota, življenje bo postalo lepše, ker ga bomo znali prav ceniti,« je prepričana Beovićeva. O tem, kdaj bi se v Sloveniji lahko odprli vrtci in šole npr. po zgledu Danske, pa razmišlja v prvem koraku predvsem o vrtčevskih otrocih in učencih nižjih razredov, ki ne morejo biti sami doma, kajti starši bodo ob napovedanem postopnem odpiranju dejavnosti zanje potrebovali varstvo. »Po svetu obstaja več idej, kako organizirati šolo na način, da bo to varneje, kot je bilo pred epidemijo. Da npr. polovica otrok posluša pouk od ponedeljka do srede, druga polovica v dneh za tem, vmes pa na daljavo. Kdaj bomo v Sloveniji o tem razmišljali, je odvisno od poteka epidemije,« je sklenila prof. dr. Bojana Beović.