
Razdelili 270 ton hrane, plačali za 53 tisoč evrov položnic
»Najpomembneje je, da smo v teh časih stopili skupaj,« je poudaril generalni tajnik Slovenske karitas Peter Tomažič. V času epidemije so humanitarne organizacije še dejavnejše, tudi Rdeči križ Slovenije.
Ljubljana, Kranj – Po zadnjih podatkih so v sredo, 8. aprila, do polnoči v Sloveniji zabeležili 33 novih okužb s covidom-19, tri osebe so umrle. Skupno število hospitaliziranih je 108, 34 jih je v intenzivni negi. Osem jih je v sredo zapustilo bolnišnico. Od začetka epidemije je umrlo 43 ljudi.
V teh izrednih razmerah tudi humanitarne organizacije opravljajo izjemno delo. »Prva in naša najpogostejša naloga je, da v tem času nihče ne sme biti sam. Vsi morajo imeti možnost, da nekoga pokličejo, se pogovorijo. Že smo prejeli okrog 1300 klicev ljudi – obupanih, brez volje. Karitasov podmladek je naredil poseben program za družabništvo starejšim po telefonu. Župnijske Karitas so poklicale vse naše starejše, bolne, »odrezane« od sveta. Nihče ne sme ostati brez hrane, vode, elektrike in strehe nad glavo. Več kot 15 tisoč gospodinjstev smo oskrbeli s hrano in higienskimi pripomočki v tem času, od tega na novo 670 družin in starejših; nekaterim smo pomagali, ker so v izolaciji, nekateri med njimi so že ostali brez službe. V času epidemije smo že razdelili 270 ton hrane, v znesku 53 tisoč evrov smo pomagali pri plačilih položnic,« je pomoč Karitas povzel generalni generalni tajnik Slovenske karitas Peter Tomažič in dodal, da so veseli podpore darovalcev, donatorjev. Pomagal jim bo tudi Mercator, ki jim je za jutri obljubil pomoč v višini tisoč paketov hrane in tisoč paketov higienskih pripomočkov.
Še veliko nalogo ima Slovenska karitas v aprilu, da oskrbi še ostalih trideset tisoč gospodinjstev, ki so pri njih redni prejemniki pomoči. »Najpomembneje pa je, da smo v teh časih vsi stopili skupaj,« je Tomažič še poudaril sporočilo zadnjih štirih tednov.
Generalna sekretarka Rdečega križa Slovenije (RKS) Cvetka Tomin je povedala, da imajo najmanj devetdeset tisoč svojih rednih prejemnikov pomoči, v teh izrednih okoliščinah jih je še dodatno več kot tisoč zaprosilo za pomoč. Na terenu ima RKS vsak dan več kot devetsto prostovoljcev in osebja. Delajo dan in noč. »Sodelujemo z bolničarji, na nadzornih točkah na meji, v domovih za starejše, zdravstvenih ustanovah ..., usklajujemo delo s Civilno zaščito. Dostavljamo prehranske pakete, zdravila, nudimo psihosocialno podporo, se borimo proti stigmi. Naš skupni cilj je lajšati stiske ljudi, ki so velike in raznovrstne,« je poudarila Tominova in dodala, da skupaj s transfuzijskimi službami skrbijo za preskrbo s krvjo. »Še vedno smo samozadostni, smo pa zaradi epidemije morali prilagoditi tudi področje krvodajalstva. Vsem krvodajalcem hvala, da se tudi v teh razmerah odzovete,« se je še zahvalila Cvetka Tomin na dopoldanski novinarski konferenci v sredo, 8. aprila, ki jo je vodil vladni govorec Jelko Kacin.