V Sloveniji smo prešli v fazo epidemije, v kateri se bolezen širi med ljudmi. Ne gre več samo za tiste, ki so pripotovali od nekod, ampak imamo vedno več bolnikov, ki so zboleli v Sloveniji. Nemogoče je še izslediti vse kontakte in vire. / Foto: Tina Dokl

Veliko prioritet je možno določiti tudi na lokalni ravni

Ključni vhodni podatek, s katerim lahko realno ocenijo situacijo širjenja novega koronavirusa, po besedah novega predsednika vlade Janeza Janše ni število tistih, ki so pozitivni na testiranju, ampak je edini realni podatek število tistih, ki so za to boleznijo resno zboleli; to so tisti, ki potrebujejo zdravstveno pomoč, oskrbo, posteljo v bolnišnici.

»V Sloveniji smo prešli v fazo epidemije, v kateri se bolezen širi med ljudmi. Ne gre več samo za tiste, ki so pripotovali od nekod, ampak imamo vedno več bolnikov, ki so zboleli v Sloveniji. Nemogoče je še izslediti vse kontakte in vire. Vse svoje sile bomo zdaj usmerili v to, kar sicer v zdravstvu počnemo: da poskrbimo za bolne.«

Ljubljana – Na popoldanski novinarski konferenci v soboto, 14. marca, je predsednik vlade Janez Janša povedal, da je novoustanovljeni krizni štab že ocenil splošno situacijo glede koronavirusa v Sloveniji. Kot je poudaril, sta daleč najpomembnejša od vseh ukrepov, ki bodo upočasnili širjenje novega koronavirusa, izogibanje stikom in upoštevanje razdalje. Ključni vhodni podatek, s katerim lahko realno ocenijo situacijo širjenja virusa, pa po besedah predsednika vlade ni število tistih, ki so pozitivni na testiranju, ampak je edini realni podatek število tistih, ki so za to boleznijo resno zboleli; to so tisti, ki potrebujejo zdravstveno pomoč, oskrbo, posteljo v bolnišnici. »Bistveno bolj natančno se da na podlagi tega oceniti, koliko je okuženih v populaciji oziroma kakšna je verjetnost, da se bo to poznalo na zdravju,« je pojasnil.

Janša je povedal, da so nove ukrepe pripravili že ministri, ko so bili še kandidati za ministre. Nekatere ukrepe so z imenovanjem nove vlade že sprejeli, nekatere predloge bodo predstavili na današnji večerni seji kriznega štaba v širši sestavi, obenem bo to tudi seja vlade. »Vlada je že zamrznila cene vseh zaščitnih sredstev. V prihodnosti pa bomo določili razumne cene, kot so to nekatere članice EU že naredile.« Vlada je ocenila, da so še možnosti povečanja zalog zaščitne opreme, postopki in tudi dobava so v teku. Ustvarjena je tudi proračunska rezerva v višini približno štiristo milijonov evrov.

Predsednik vlade poziva župane slovenskih občin, ki so v veliki meri soodgovorni za delovanje Civilne zaščite, da so samoiniciativni, da se npr. čim bolj angažirajo tudi pri pomoči pri organizaciji varstva otrok na domu . »Veliko prioritet je možno določiti tudi na lokalni ravni,« je poudaril Janša, ki se obenem zahvaljuje različnim civilnodružbenim organizacijam, ki so pripravljene pomagati. Predlaga pa, da so lokalne skupnosti oziroma župani tisti, ki imajo pregled nad temi skupinami in z njimi sodelujejo, da se bo vedelo, kako in kaj ter kaj so prioritete.

Dr. Bojana Beovič, vodja strokovne skupine, ki zagotavlja podporo Kriznemu štabu za zajezitev in obvladovanje epidemije covid-19, je pojasnila, da so se o spremembi diagnosticiranja bolnikov, ki imajo covid-19, pogovarjali že nekaj dni. »V Sloveniji smo prešli v fazo epidemije, v kateri se bolezen širi med ljudmi. Ne gre več samo za tiste, ki so pripotovali od nekod, ampak imamo vedno več bolnikov, ki so zboleli v Sloveniji. Nemogoče je še izslediti vse kontakte in vire. Vse svoje sile bomo zdaj usmerili v to, kar sicer v zdravstvu počnemo: da poskrbimo za bolne. Ne bomo več ugotavljali, ali nekdo ima koronavirus ali ne, ampak bomo bolnike samoizolirali na način, kot bi prebolevali gripo oz. kakšno drugo okužbo dihal, za katero ni zdravila (kot ga nimamo za koronavirus). Če pa bi tak bolnik potreboval sprejem v bolnišnico, bomo naredili ustrezno diagnostiko.« Včeraj so imeli na Infekcijski kliniki UKC Ljubljana štiri bolnike s koronavirusom v intenzivni negi, enega so danes že premestili na oddelek. »Če vemo, koliko je takih na oddelku za intenzivno zdravljenje v bolnišnicah, in če vemo, kakšen je bil ta delež na Kitajskem, v Italiji, lahko sklepamo, kakšen je problem v populaciji, koliko bolniških postelj bomo potrebovali. Stanje v Sloveniji, ko nimamo veliko hospitalizacij, kaže na to, da je epidemija še sveža, verjetno pa bo bolnikov, ki bodo potrebovali bolnišnično zdravljenje, več.«

Kot je še sporočila Bojana Beovič, se stroka nagiba k temu, da bi z dodatnimi ukrepi čim bolj zmanjšali prenose v populaciji. »Več učinkovitih ukrepov bo, manj bo okuženih, manj ljudi bo izvzetih iz delovnega procesa, manj jih bo v bolnišnicah in manj bo tistih, ki bodo imeli slab izid bolezni. Izkušnje po svetu kažejo, da je epidemijo nemogoče ustaviti, preprečiti, jo je pa možno omejiti – in temu so namenjeni ukrepi,« je pojasnila.

Novi minister za zdravje Tomaž Gantar je danes opravil primopredajo z Alešem Šabedrom. Kot je dejal Gantar, sta veliko časa namenila aktualni problematiki v zvezi s koronavirusom. »Trenutno stanje glede zaščitne opreme ni zavidljivo, je pa dobra informacija, da se ponuja vedno več gospodarskih družb, posameznikov, ki imajo odprte možnosti do tržišč, da jo bomo v primernem času dobili,« je še dodal in opozoril, da razumevanje in omejevanje kontaktov nista povsod prisotna. V njegovem domačem Piranu se je danes družilo veliko ljudi. »Če bi se soočali s porastom težko bolnih, bi bili v velikih težavah vsi. Zato še enkrat pozivam k samozaščitnemu ravnanju,« je sklenil Gantar.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kamničan-ka / petek, 20. maj 2022 / 07:28

Kamničan-ka, št. 10

Kamničan-ka, 20. maj 2022, št. 10

Objavljeno na isti dan


Bled / ponedeljek, 28. december 2009 / 07:00

Problemi se ne rešujejo na ulici

O ledeni dobi demokracije je bil delovni naslov srečanja z Alešem Guličem, ki ga je v sodelovanju s pokrajinskim odborom na Bledu pripravil lokalni odbor LDS.

Slovenija / ponedeljek, 28. december 2009 / 07:00

Komisija za človekove pravice o odlikovanju Ertlu

Ljubljana - O odlikovanju, ki ga je predsednik države Danilo Türk podelil nekdanjemu republiškemu sekretarju za notranje zadeve Tomažu Ertlu, je minuli teden razpravljala tudi pa...

Žirovnica / ponedeljek, 28. december 2009 / 07:00

Tudi prihodnje leto denar za novorojence

Žirovnica - Občina Žirovnica bo tudi v prihodnjem letu izplačevala enkratne denarne prispevke za novorojence. Znesek ostaja enak letošnjemu: za prvega in drugega otroka v družini...

Železniki / ponedeljek, 28. december 2009 / 07:00

Program varnosti dopolnili s črnimi točkami

Železniki - Železnikarski občinski svetniki so na zadnji seji potrdili dopolnjen občinski program varnosti, s katerim so na podlagi ocene varnostnih razmer v občini podrobneje do...

Tržič / ponedeljek, 28. december 2009 / 07:00

Pomoč tudi novorojencu

Tržič - Občinski svet v Tržiču se je strinjal z dopolnitvijo odloka o enkratnem denarnem prispevku za novorojence v občini. Od leta 2007 so dvesto evrov pomoči nakazovali na oseb...