Luka Podlipnik iz Rateč, dijak Slovenske gimnazije v Celovcu, je zmagal na letošnjem govorniškem natečaju.

Lukov pogled na Koroško

V nedeljo, 9. februarja, ob 11. uri bodo pri kulturnem domu v Pliberku v čast Milki Hartman, pesnici Libuškega polja, odprli novo postajo Slovenske pisateljske poti.

Krščanska kulturna zveza Celovec in Narodni svet koroških Slovencev sta leta 1989 prvič organizirala govorniški natečaj in nanj povabila dijakinje in dijake dvojezičnih srednjih šol na Koroškem: Zvezne gimnazije za Slovence v Celovcu, Dvojezične trgovske akademije in Višje šole za gospodarske poklice v Št. Petru. Namen natečaja je usposabljati in navdušiti mlade za javno nastopanje v obeh deželnih jezikih. Na letošnjem natečaju je sodelovalo pet mladih: Zala Filipič in Valentina Wutti z Višje šole za gospodarske poklice v Št. Petru, Hana Jusufagič in Ema Pregelj iz Zvezne dvojezične trgovske akademije v Celovcu in Luka Miličič Eržen ter Luka Podlipnik iz Zvezne gimnazije za Slovence v Celovcu. Žirija je na tretje mesto postavila Hano Jusufagič, na drugo Valentino Wutti in na prvo Luka Podlipnika.

Zmagovalec Luka Podlipnik je doma iz Rateč. Že na kranjskogorski osnovni šoli je bil vsestransko dejaven, potem pa se je, da bi si razširil obzorje in se naučil nemščine, pa tudi zaradi bližine, vpisal na Zvezno gimnazijo za Slovence v Celovcu, kjer sedaj obiskuje 8. B razred. V pogovoru po prejemu nagrade v Mohorjevi hiši v Celovcu je povedal, da tudi svojo poklicno in življenjsko prihodnost vidi v prostoru med Alpami in Jadranom. Razmišlja, da bi študij nadaljeval v Trstu in tako pobliže spoznal tudi Italijo in še predvsem življenje Slovencev v tej državi.

Na svojem govorniškem nastopu na podelitvi letošnje Tišlerjeve nagrade je Luka opisal svoj pogled na položaj in življenje koroških Slovencev, ki so bili kot manjšina vztrajni. »Na pomoč so jim prihajali zdaj pesnik, zdaj vojak, enkrat društvo, drugič gibanje ali stranka, kakšen zakon, dunajski minister, matični narod, splet zgodovinskih okoliščin ali v hudi sili sam Stvarnik,« je povedal Luka. Spomnil je na številne neizpolnjene obljube avstrijskih oblasti, začenši leta 1876, pa leta 1920 o čuvanju jezikovne in narodne posebnosti slovenskih Korošcev in leta 1955 v Avstrijski državni pogodbi. Leta 1959 je bilo ukinjeno obvezno dvojezično šolstvo in blizu 10.000 otrok je bilo izločenih iz dvojezičnega pouka. To je bil najhujši udarec za slovensko skupnost po drugi svetovni vojni. »Obljube koroškim Slovencem niso prinesle nič, nasprotno – povzročile so veliko nepopravljivo škodo,« je povedal Luka. Sedanji čas je prijaznejši, je dejal, vendar je občinstvo vseeno vprašal, kako pogosto sliši na celovških ulicah slovensko govorico. Odgovor je redko ali skoraj nikoli, čeprav v okolici Borovelj živi okrog petsto slovenskih priseljencev, ki za slovensko stvar ne storijo ničesar …

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / petek, 8. februar 2008 / 07:00

Podelili naslove Managerski izziv 2008

Ljubljana - V komisiji, ki je odločala o nagrajencih revije Manager in so v njej poleg uredništva revije Manager sodelovali tudi nekateri dosedanji nagrajenci ter Peter Frankl, d...

Objavljeno na isti dan


Humor / ponedeljek, 9. november 2015 / 14:31

Prva v službi mesnice

Ekskluzivno smo izvedeli, kaj pomeni slogan »Prvi v službi mesnice«, nove slovenske televizije Nova 24 TV v nastajanju.

Komenda / ponedeljek, 9. november 2015 / 14:27

Skrbijo za kakovostno starost

Medgeneracijsko društvo za kakovostno starost Komenda praznuje deset let. Osnovni dejavnosti sta družabništvo s starejšimi občani in srečevanje v medgeneracijskih skupinah.

Kranj / ponedeljek, 9. november 2015 / 14:20

Revizorski »cvek« za vrtce

Računsko sodišče je Kranjskim vrtcem izreklo negativno mnenje o pravilnosti javnega naročanja v obdobju 2012–2014. »Zavod zaradi nepravilnosti ni bil oškodovan,« zagotavlja njegova ravnateljica.

Zanimivosti / ponedeljek, 9. november 2015 / 14:02

Hrvatje so rekli: Spektakularno!

Srđ je 412 metrov visok hrib za obzidjem Dubrovnika. Do njega lahko dostopate z nihalko in ob lepem vremenu obiskovalcem nudi izjemen razgled: pred vami leži Dubrovnik z okolico kot na dlani. Z eno be...

GG Plus / ponedeljek, 9. november 2015 / 13:56

Kje je Amerika?

Da je Amerika onstran oceana, se seveda ve. V slovenskem spominu je tudi pomen »Amerike« kot besede za obljubljeno deželo. Slovenci, ki so pred več kot sto leti množično odhajali čez ocean...